Back to Top

O URADU

Zgodba razvoja urada v skrbi za Slovence v zamejstvu in po svetu.

KONTAKT

Kontaktne informacije urada in sodelovanje z mediji.

DELOVANJE URADA

Predstavitev delovanja urada na osrednjem vladnem spletišču gov.si.

Matej Arčon

minister
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu

 

Vesna Humar

državna sekretarka
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu

Zaživela Info točka za vračanje v Republiko Slovenijo

Z veseljem sporočamo, da je v okviru Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu zaživela Info točka za vračanje v Republiko Slovenijo, kjer bodo na enem mestu na voljo koristne informacije in usmeritve, s katerimi bo urejanje…

Minister Arčon na obisku pri Slovencih v Srbiji

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu je med 12. in 14. majem obiskal Srbijo. Minister Matej Arčon s slovenskimi društvi na severu Srbije Po ocenah v Srbiji živi okoli deset tisoč Slovencev in njihovih potomcev. Ustanovljenih…

Državna sekretarka Vesna Humar slavnostna govorka na Prvomajskem slavju v Števerjanu

Državna sekretarka na Uradu Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar se je 1. maja 2024, na praznik dela, udeležila Prvomajskega slavja v Števerjanu, ki ga je v Domu na Bukovju že tradicionalno pripravilo Kulturno…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Minister Matej Arčon pri slovenski manjšini v Celovcu

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu.…

Minister Arčon v Selah in Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu…

Stopite v stik z nami

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15, 1000 Ljubljana

 

urad.slovenci@gov.si

+386 1 230 80 00

MEDIJSKO SREDIŠČE

  Oddelek za odnose z javnostjo

+386 (0)1 230 8018

pr.urad.slovenci@gov.si

 

 

Pošljite nam vprašanje

Novinarska vprašanja nam lahko pošljete preko spodnjega obrazca ali preko e-pošte.

Hvala za vaše vprašanje. Odgovorili vam bomo v najkrajšem možnem času.

Failed to send message!

Zgodovina in vloga urada

Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu je bil ustanovljen leta 1994 kot organ v sestavi Ministrstva za zunanje zadeve. V takšni obliki je ostal do leta 2004, ko je bil vzpostavljen kot samostojna vladna služba in umeščen neposredno pod pristojnost predsednika vlade.  V obeh primerih je Urad vodil državni sekretar. Takšna ureditev je obveljala do leta 2008, ko je njegov predstojnik postal minister brez listnice. S tem je bil poudarjen pomen in potencial, ki ga imajo za Slovenijo rojaki zunaj njenih meja.

 

Funkcijo ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu sta poznali osamosvojitvena in prva poosamosvojitvena vlada, takrat še brez organizacijskega okvirja urada. V procesu demokratizacije, osamosvojitve in mednarodnega priznanja Republike Slovenije so Slovenci izven meja matične domovine namreč odigrali pomembno vlogo. Z nastopom nove vlade leta 1993 je bilo mesto ministra ukinjeno, imenovan pa je bil državni sekretar kot vodja sektorja znotraj MZZ. Kmalu so se začele aktivnosti za ustanovitev urada, kot avtonomnega upravnega organa v sestavi MZZ, do česar je prišlo oktobra 1994.

 

Ustava Republike Slovenije, ki je bila sprejeta leta 1992, v 5. členu državo obvezuje k posebni skrbi za Slovence v zamejstvu, zdomstvu in izseljenstvu. Ocenjuje se namreč, da naj bi zunaj meja Slovenije živelo vsaj pol milijona Slovencev in njihovih potomcev. Ta člen ustave predvideva tudi poseben zakon, ki naj bi urejal odnose med Slovenijo in rojaki zunaj matične domovine. Področni zakon je bil nato sprejet leta 2006 (Zakon o odnosih Republike Sloveni s Slovenci zunaj njenih meja). Zakon je uvedel funkcijo ministra brez listnice in potrdil obstoj urada kot vladne službe, ki vodi, usmerja in koordinira dejavnosti Republike Slovenije na področju odnosov med matico in rojaki v zamejstvu ter po svetu. Urad tako sodeluje z vsemi ostalimi resorji pri doseganju skupnih ciljev.

 

Vodstvo urada

Dosedanji predstojniki Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu

Matej Arčon, minister (junij 2022 - )

dr. Helena JAKLITSCH, ministrica (marec 2020 - junij 2022)

Peter Jožef ČESNIK, minister (september 2018 - marec 2020)

Gorazd ŽMAVC, minister (februar 2014 - september 2018)

Tina KOMEL, ministrica (marec 2013 - februar 2014)

Ljudmila NOVAK, ministrica (februar 2012 - marec 2013)

akad. prof. dr. Boštjan ŽEKŠ, minister (november 2008 - februar 2012)

Zorko PELIKAN, državni sekretar (december 2005 – november 2008)

Franc PUKŠIČ, državni sekretar (december 2004 – november 2005)

Jadranka ŠTURM KOCJAN, direktorica Urada (december 2003 – december 2004)

Metoda MIKUŽ, v.d. predstojnika Urada (september 2003 – december 2003)

Črtomir ŠPACAPAN, državni sekretar (januar 2003 - september 2003)

Iztok SIMONITI, državni sekretar (marec 2002 - januar 2003)

Magdalena TOVORNIK, državna sekretarka (december 2000 - marec 2002)

Zorko PELIKAN, državni sekretar (junij 2000 - december 2000)

Mihaela LOGAR, državna sekretarka (junij 1997 - junij 2000)

Uroš MAHKOVEC, v.d. predstojnika Urada (marec 1997 - junij 1997)

prof. dr. Peter VENCELJ, državni sekretar (januar 1993 - marec 1997)

Ministra pristojna za področje sodelovanja s Slovenci zunaj Slovenije pred ustanovitvijo urada

prof. dr. Janko PRUNK, minister (maj 1992 – december 1993)

Janez DULAR, minister (maj 1990 - maj 1992)

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2023 © Vse pravice pridržane.

Skip to content