V torek, 29. septembra, se je v Kranju pričela dvodnevna poslovna konferenca Slovenska podjetnost kroži prek meja – Mednarodno povezovanje lokalnega podjetništva.

 

Dogodek organizirata Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Območna obrtno-podjetniška zbornica Kranj ob podpori Mestne občine Kranj in je namenjen izmenjavi dobrih praks in mreženju slovenskih podjetnikov iz Slovenije, zamejstva in slovenskih podjetnikov iz sveta. Na posvetu tako sodelujejo slovenski podjetniki in predstavniki slovenskih gospodarskih ustanov iz Italije, Avstrije, Nemčije, Hrvaške, Poljske, ZDA in Slovaške.

 

Zbrane so uvodoma pozdravili župan mestne občine Kranj, predsednik Komisije Državnega zbora za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu  ter ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch, ki je med drugim poudarila, da »zelo dobro vemo, kako pomembno je, še posebej v globalnem svetu, če hočemo ostati konkurenčni ter uspešni, povezovanje in sodelovanje.« Potrebno je delati v smeri nadgrajevanja in utrjevanja čezmejnega gospodarskega sodelovanja, saj je to »bistveno, ne le za prosperiteto obmejnih območji in za naše zamejce, temveč tudi za uspešnost naše države, ki bo prihodnje leto praznovala 30 let«. Pozabiti ne smemo niti na  podjetja, ki jih vodijo Slovenci, ki živijo in delujejo po svetu ter s svojimi uspehi krepijo tako samozavest slovenskih skupnosti v teh državah, kot tudi ugled naše skupne države Slovenije.

Ministrica med govorom.

Osrednji del prvega dne konference je bil posvečen izmenjavi izkušenj,  mnenj in dobrih praks na treh omizjih. Omizja so sestavljali zelo različni sogovorniki z različnih področjih gospodarstva in iz različnih držav, vsem pa je bilo skupno, da so vsi slovenski podjetniki in da so pri svojem delu zelo uspešni.

 

V okviru okrogle mize z naslovom Povezovanje in sodelovanje med podjetji v času epidemije in po tem so sodelujoči predstavili izzive, s katerimi se soočajo v času epidemije, ki je v zelo veliki meri prizadela prav gospodarstvo. Poudarili so pomen sodelovanja in povezovanja. Delovati moramo kot celota ter z medsebojno podporo premagovati ovire. Prav povezava z zamejstvom in diasporo lahko namreč slovenskim podjetjem, ki želijo vstopiti na trge drugih držav, v veliki meri pomaga, da to naredijo bolj suvereno, saj jim pri tem lahko pomagajo slovenske gospodarske organizacije in podjetja, ki delujejo v tistih državah.

 

V okviru drugega omizja z naslovom Kranj, pametno mesto (dobre prakse in priložnosti za čezmejno sodelovanje) so predstavili koncept pametnih mest in pametnega podeželja. Prednost tega je razvoj mesta in podeželja na način, da zadrži mlade v domačem kraju, kar je še posebej pomembno za naše zamejske skupnosti, ki se soočajo prav s problematiko izseljevanja.

 

Zadnje omizje z naslovom Uspešne zgodbe mladih slovenskih podjetnikov – mreženje in internacionalizacija je dalo priložnost uspešnim mladim, da so predstavili svoje poslovne poti, svoj pogled, ideje in želje na področju gospodarskega sodelovanja in povezovanja, pa tudi primere dobrih praks.

 

Konferenca se bo nadaljevala jutri, in sicer z obiskom nekaterih uspešnih slovenskih podjetji, ki delujejo v tej regiji. Obiskali bodo podjetje Slatnar (inovativni smučarski čevlji in smuči), AHA Hyperbarics (inovativne hiperbarične komore) in Hovercraft (plovila na sončne celice).

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.