V soboto, 11.11.2023, je Društvo Slovencev Planika iz Zrenjanina v sodelovanju s Kulturnim društvom Kapele premierno predstavilo film o družini Vogrinc, ki se je davnega leta 1908 preselila iz Kapel pri Brežicah v Vojvodino. Danes potomci družine živijo v Zrenjaninu in so člani Društva Planika.

 

Film je nastal kot pobuda, da se prikaže, kako so stare slovenske družine nekoč ohranjale tradicijo in poreklo. Pa tudi kot zahvala Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki danes podpira organizirane slovenske skupnosti pri njihovem delovanju, in Ministrstvu RS za vzgojo in izobraževanje ter Zavodu RS za šolstvo, ki povsod, kjer obstajajo slovenske skupnosti, omogočata pouk slovenskega jezika in kulture.

 

Družina Vogrinc - 125 let ohranjanja tradicije

  • Avtor projekta: Maria Oklobdžija, vodja projekta
  • Režija in scenarij: Maria Oklobdžija
  • Produkcija: Društvo Slovencev Planika Zrenjanin, Progressive Media
  • Kamera: Dalibor Kovač
  • Montaža: Dalibor Kovač
  • Prevod v slovenščino: Milena Spremo
  • V filmu govorili: Martin Vogrinc, Maria Oklobdžija (rojena Vogrinc), Majda Oklobdžija. Mateja Oklobdžija, Luka Oklobdžija, Milena Spremo (učiteljica dopolnilnega pouka slovenskega jezika in kulture) in Ana Ludoški (članica izvršnega odbora Društva Planika)
  • V filmu so sodelovali učenci dopolnilnega pouka slovenskega jezika in kulture
Shema članov družine Vogrinc skozi čas

Vsebina filma:

 

Martin Vogrinc je član Društva Planika od leta 2013. Je eden najstarejših predstavnikov družine Vogrinc, ki je daleč naokoli poznana kot velika urarska družina. V evropskem prostoru obstaja samo ena družina, ki ima daljšo tradicijo, vendar manjše število družinskih članov, ki so se ukvarjali z urarsko obrtjo. 

 

V Vojvodino se je leta 1908 preselil Josip Vogrinc, ki se je poročil z Magdaleno Becherer, katere družina je bila lastnik tovarne ur v Odžacih, ter z njo osnoval veliko družino, ki je vse do današnjih dni pisala zgodovino urarstva na teh prostorih. Josip se je preselil iz Kapel pri Brežicah in bil eden izmed redkih Slovencev v malem kraju na zahodu Bačke. S svojo kulturo, vsestranskostjo, disciplino in delom je družina Vogrinc predstavljala vzor, slovensko poreklo pa je stalo izza njih kot nerazdvojni del identitete. Ko se je preselil v Vojvodino, Josip ni zamenjal države, prišel je le v drugi del Avstroogrske. V 125 letih, odkar so Vogrinci na tej teritoriji, se je zamenjalo veliko držav, družina Vogrinc pa je kljub vsemu skozi celotno obdobje ohranila svojo identiteto in svoje poreklo ne glede na to, da je bilo to v posameznih obdobjih burne zgodovine zelo težko. Jezik so uspeli ohraniti do Josipovih vnukov, kasneje pa ni bilo več pogojev, vse do osnovanja slovenskih društev in možnosti, da se narodna identiteta ohrani ob učenju jezika in kulture, kar je sicer posameznim družinam brez take skupnosti zelo težko, če že ne skoraj nemogoče. 

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.