V nadaljevanju si lahko preberete dva prispevka o obeležitvi slovenskega kulturnega praznika v Banja Luki

 

Prešernov dan – slovenski kulturni praznik

 

februar je slovenski državni praznik – Prešernov dan. S pogovorom o Francetu Prešernu in njegovih delih smo začeli 2. polletje dopolnilnega pouka slovenščine. Pouk še vedno poteka na daljavo. Zbrali smo se ob ekranih, brali smo zgodbe o Prešernovem življenju in raziskovali, kdo je kdo v njegovem življenju. Naši učenci veliko vedo o največjem slovenskem pesniku, vsako leto pa v mozaik svojega znanja dodajo še nov kamenček.

 

Prešernovi dnevi so v Banjaluki že tradicionalni. Februarja 2020 sta nas obiskali kustosinji Gorenjskega muzeja Kranj, družili smo se na delavnicah in ob odprtju razstave o Valentinu Vodniku. Letos druženj ni, učenci pa so vseeno pripravili kulturni program. 8. februar smo obeležili s pisanjem pesmi, ustvarjanjem risb in fotografijami. Starejši osnovnošolci in srednješolci so se povezali z vrstniki iz Švice, nastal je film, ki dokazuje, da ustvarjalnost nima meja.

 

Kulturne ustanove v Sloveniji ostajajo zaprte, a prireditev ob 8. februarju bo tudi letos veliko. Vsi dogodki so se preselili na splet, kar pomeni, da so dostopni vsem Slovencem, ki živijo v tujini. Prisluhnemo lahko recitalom, ogledamo si predstave, obiščemo razstave, celo na virtualni sprehod po krajih pod Stolom, kjer je odraščal France Prešeren. Vsak lahko poišče nekaj, kar ga zanima. Z učenci iz Slatine smo si ogledali pripovedovalsko-glasbeno predstavo Za devetimi gorami.  Anja Štefan je skupaj z glasbenikoma na Ljubljanskem gradu pripovedovala pravljice, mi pa smo predstavo spremljali vsak iz svojega naslonjača.

 

8. februar je dan, ko razmišljamo o našem odnosu do kulture. V času, ko se zaradi epidemije ne smemo družiti in ostajamo doma, nas spremljajo lepa glasba, dobri filmi in zanimive knjige. Pomagajo nam razmisliti o sebi in o našem mestu v družbi. V Cankarjevem domu, največjem slovenskem kulturnem domu, pravijo: »Naj vsaj za kratek čas v letošnjem letu besedo korona zamenja druga beseda na K – kultura.«

 

Letošnji kulturni praznik bo poskušal zasejati upanje. Besedna zveza up budi, vzeta iz Prešernove Zdravljice, je naslov državne proslave. Kulturne ustanove upajo, da bodo kmalu lahko na široko odprle svoja vrata, Slovenci v zamejstvu in po svetu pa, da bi spet lahko obiskovali Slovenijo, raziskovali njeno kulturno dediščino in medse vabili slovenske umetnike. Kultura odraža dušo naroda, zato je spoznavanje slovenske kulture pomemben del dejavnosti društev Slovencev.

 

Barbara Hanuš  

 

Prešernov dan – slovenski kulturni praznik

 

Prešernov dan, slovenski kulturni praznik, 8. februarja praznujemo na obletnico smrti slavnega slovenskega pesnika Franceta Prešerna, ki ga praznujemo Slovenci po vsem svetu. Društvo Slovencev RS Triglav Banjaluka tradicionalno vsako leto obeleži kulturni praznik, letos v tem težkem času pandemije covid v Banjaluki praznujemo slovenski kulturni praznik v prilagojenih okoliščinah in s spoštovanjem vseh epidemioloških ukrepov.

 

Letošnje praznovanje Prešernovega dne je bilo v petek, 5. februarja 2021, v prenovljenih prostorih Društva Triglav.

 

Gospa Nataša Kajmaković je ob izbranih skicah iz življenja in dela za trenutek spomnila vse prisotne na Prešernov prispevek k slovenski kulturi. Recitacijo Prešernovih pesmi je spremljala projekcija podob, ki je še dodatno spomnila na bogastvo, ki nam ga je zapustil Prešeren.

 

Poslušali smo odlomke njegovih velikih del, na primer prvi sonet O, Vrba iz Sonetov nesreče, v katerem pesnik prikazuje svoje življenje, kakršno bi lahko bilo, če ne bi zapustil rodne vasi, nato pesem Pevec, ki govori o pomenu poezije in poklicanosti, elegijo Slovo od mladosti, ki govori o osnovnih življenjskih spoznanjih in pesnikovi osebni usodi. Slišali smo tudi prvo Prešernovo balado Povodni mož, ki jo je priredil znani slovenski skladatelj Miha Renčelj.

 

Druženje je bilo tudi priložnost, da so člani Društva Triglav v novem bralnem kotu prebrali nekaj slovenskih del. Druženje članov smo zaključili s pogostitvijo.

 

S tem se praznovanje Prešernovih dni v Banjaluki še ne bo končalo. Februar, mesec kulture, bomo člani Društva Triglav namenili razvrščanju številnih knjig v slovenskem jeziku in oblikovanju knjižnice v prenovljenih prostorih Društva. Poleg bogate knjižnice obstaja tudi majhen bralni kotiček, kjer lahko člani uživajo v branju literature, napisane v slovenskem jeziku.

 

Na ta način Društvo Slovencev Triglav Banjaluka nadaljuje s svojim delom na področju ohranjanja slovenskega jezika, kulture in identitete.

 

Anita Čemažar Marković

Ilustracija Franceta Prešerna

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.