V nadaljevanju si lahko preberete dva prispevka o obeležitvi slovenskega kulturnega praznika v Banja Luki

 

Prešernov dan – slovenski kulturni praznik

 

februar je slovenski državni praznik – Prešernov dan. S pogovorom o Francetu Prešernu in njegovih delih smo začeli 2. polletje dopolnilnega pouka slovenščine. Pouk še vedno poteka na daljavo. Zbrali smo se ob ekranih, brali smo zgodbe o Prešernovem življenju in raziskovali, kdo je kdo v njegovem življenju. Naši učenci veliko vedo o največjem slovenskem pesniku, vsako leto pa v mozaik svojega znanja dodajo še nov kamenček.

 

Prešernovi dnevi so v Banjaluki že tradicionalni. Februarja 2020 sta nas obiskali kustosinji Gorenjskega muzeja Kranj, družili smo se na delavnicah in ob odprtju razstave o Valentinu Vodniku. Letos druženj ni, učenci pa so vseeno pripravili kulturni program. 8. februar smo obeležili s pisanjem pesmi, ustvarjanjem risb in fotografijami. Starejši osnovnošolci in srednješolci so se povezali z vrstniki iz Švice, nastal je film, ki dokazuje, da ustvarjalnost nima meja.

 

Kulturne ustanove v Sloveniji ostajajo zaprte, a prireditev ob 8. februarju bo tudi letos veliko. Vsi dogodki so se preselili na splet, kar pomeni, da so dostopni vsem Slovencem, ki živijo v tujini. Prisluhnemo lahko recitalom, ogledamo si predstave, obiščemo razstave, celo na virtualni sprehod po krajih pod Stolom, kjer je odraščal France Prešeren. Vsak lahko poišče nekaj, kar ga zanima. Z učenci iz Slatine smo si ogledali pripovedovalsko-glasbeno predstavo Za devetimi gorami.  Anja Štefan je skupaj z glasbenikoma na Ljubljanskem gradu pripovedovala pravljice, mi pa smo predstavo spremljali vsak iz svojega naslonjača.

 

8. februar je dan, ko razmišljamo o našem odnosu do kulture. V času, ko se zaradi epidemije ne smemo družiti in ostajamo doma, nas spremljajo lepa glasba, dobri filmi in zanimive knjige. Pomagajo nam razmisliti o sebi in o našem mestu v družbi. V Cankarjevem domu, največjem slovenskem kulturnem domu, pravijo: »Naj vsaj za kratek čas v letošnjem letu besedo korona zamenja druga beseda na K – kultura.«

 

Letošnji kulturni praznik bo poskušal zasejati upanje. Besedna zveza up budi, vzeta iz Prešernove Zdravljice, je naslov državne proslave. Kulturne ustanove upajo, da bodo kmalu lahko na široko odprle svoja vrata, Slovenci v zamejstvu in po svetu pa, da bi spet lahko obiskovali Slovenijo, raziskovali njeno kulturno dediščino in medse vabili slovenske umetnike. Kultura odraža dušo naroda, zato je spoznavanje slovenske kulture pomemben del dejavnosti društev Slovencev.

 

Barbara Hanuš  

 

Prešernov dan – slovenski kulturni praznik

 

Prešernov dan, slovenski kulturni praznik, 8. februarja praznujemo na obletnico smrti slavnega slovenskega pesnika Franceta Prešerna, ki ga praznujemo Slovenci po vsem svetu. Društvo Slovencev RS Triglav Banjaluka tradicionalno vsako leto obeleži kulturni praznik, letos v tem težkem času pandemije covid v Banjaluki praznujemo slovenski kulturni praznik v prilagojenih okoliščinah in s spoštovanjem vseh epidemioloških ukrepov.

 

Letošnje praznovanje Prešernovega dne je bilo v petek, 5. februarja 2021, v prenovljenih prostorih Društva Triglav.

 

Gospa Nataša Kajmaković je ob izbranih skicah iz življenja in dela za trenutek spomnila vse prisotne na Prešernov prispevek k slovenski kulturi. Recitacijo Prešernovih pesmi je spremljala projekcija podob, ki je še dodatno spomnila na bogastvo, ki nam ga je zapustil Prešeren.

 

Poslušali smo odlomke njegovih velikih del, na primer prvi sonet O, Vrba iz Sonetov nesreče, v katerem pesnik prikazuje svoje življenje, kakršno bi lahko bilo, če ne bi zapustil rodne vasi, nato pesem Pevec, ki govori o pomenu poezije in poklicanosti, elegijo Slovo od mladosti, ki govori o osnovnih življenjskih spoznanjih in pesnikovi osebni usodi. Slišali smo tudi prvo Prešernovo balado Povodni mož, ki jo je priredil znani slovenski skladatelj Miha Renčelj.

 

Druženje je bilo tudi priložnost, da so člani Društva Triglav v novem bralnem kotu prebrali nekaj slovenskih del. Druženje članov smo zaključili s pogostitvijo.

 

S tem se praznovanje Prešernovih dni v Banjaluki še ne bo končalo. Februar, mesec kulture, bomo člani Društva Triglav namenili razvrščanju številnih knjig v slovenskem jeziku in oblikovanju knjižnice v prenovljenih prostorih Društva. Poleg bogate knjižnice obstaja tudi majhen bralni kotiček, kjer lahko člani uživajo v branju literature, napisane v slovenskem jeziku.

 

Na ta način Društvo Slovencev Triglav Banjaluka nadaljuje s svojim delom na področju ohranjanja slovenskega jezika, kulture in identitete.

 

Anita Čemažar Marković

Ilustracija Franceta Prešerna

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.