Naloga Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu je ohranjanje slovenske narodne zavesti in kulture med Slovenci, ki živijo zunaj meja Republike Slovenije. Pri tem ima zelo pomembno vlogo tudi arhivska dejavnost. Urejen arhiv namreč omogoča, da se dolgoletna prizadevanja članov in uspehi slovenske skupnosti ohranijo. Če dopustimo, da ostajajo arhivi shranjeni zasilno urejeni, morda tudi v neprimernih prostorih ali na domovih članov, je gradivo izpostavljeno negotovi prihodnosti ali celo uničenju. Nemalokrat se zgodi, da organizacija šele takrat, ko bi želela obeležiti pomemben mejnik v svojem delovanju s publikacijo, ugotovi, da del gradiva, ki je nastajalo v preteklih desetletjih, manjka, ker zanj ni bilo ustrezno poskrbljeno. Nove izzive predstavlja tudi dejstvo, da vedno več arhivskega gradiva nastaja v digitalni obliki, ki je zaradi hitrega razvoja tehnologij še bolj ranljivo od klasičnih papirnatih dokumentov in fotografij.

 

Nekatere izseljenske organizacije so za zgledno urejen arhiv že poskrbele, druge pa se tega izziva šele lotevajo in bi pri tem potrebovale našo pomoč.

 

V želji, da bi bilo za arhivsko gradivo izseljenskih organizacij čim bolje poskrbljeno, sta Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu in Arhiv Republike Slovenije, kot osrednja slovenska arhivska ustanova, leta 2015 sklenila dogovor o sodelovanju, v okviru katerega arhivisti iz Arhiva RS obiskujejo izseljenske organizacije, ki so izrazile pripravljenost za sodelovanje pri urejanju njihovih arhivov.

 

Ob obisku (običajno dva) arhivista pregledata arhiv, ga pomagata urediti, svetujeta članom v zvezi z njegovim urejanjem, hrambo ter morebitno digitalizacijo gradiva. Ob tem arhivisti Arhiva RS gradivo tudi popišejo. Popisi gradiva so uvrščeni v evidenco arhivskega gradiva, ki je pomembno za zgodovino Slovenije in Slovencev ter se nahaja v tujini. Evidenco vodi Arhiv Republike Slovenije in se vsako leto dopolnjuje.

 

Po končanem obisku se po potrebi sodelovanje nadaljuje na daljavo in se društveni arhivar lahko obrne na arhiviste Arhiva RS po nasvet v konkretni situaciji.

 

Pri tem bi radi izpostavili, da ti obiski niso namenjeni ugotavljanju nepravilnosti hrambe gradiva, ampak so zgolj strokovna pomoč usposobljenih sodelavk in sodelavcev Arhiva RS pri urejanju vašega arhiva.

 

Prav tako bi želeli izpostaviti, da stroške izvedbe projekta krijeta Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu in Arhiv Republike Slovenije. Od organizacij slovenske skupnosti pričakujemo le organizacijo nastanitev strokovnih sodelavcev Arhiva RS v vaši skupnosti oziroma pri vaših članih.

 

V okviru omenjenega dogovora se je preteklih letih uspešno vzpostavilo sodelovanje z izseljenskimi organizacijami v Bosni in Hercegovini, na Hrvaškem, v Srbiji, Nemčiji, pa tudi v Argentini, Združenih državah Amerike ter Avstraliji. Rezultate evidentiranj (popise gradiva) je Arhiv RS objavil tudi v knjižni obliki.


Utečeno sodelovanje je spomladi leta 2020 prekinila epidemija COVID-19, zdaj pa razmere omogočajo, da s projektom nadaljujemo.

Da bi sodelovanje prineslo dobre rezultate, je potrebno obiske natančno načrtovati, zato vas prosimo za nekaj osnovnih informacij.

  1. Ali ste v vaši organizaciji zainteresirani za obisk arhivistov iz Slovenije oziroma pomoč pri ureditvi vašega arhiva in izobraževanje vašega arhivarja – arhivarke?
  2. Ali se strinjate, da vaša organizacija poskrbi za nekaj nočitev za goste (arhiviste) iz Slovenije?
  3. V katerem terminu bi bil za vas tak obisk najbolj ugoden – kadar koli, konec tedna, med prazniki, jeseni, spomladi…?
  4. Prosimo, če lahko v nekaj potezah opišete trenutno stanje arhiva, ki ga hranite:
  • kdaj je nastala vaša organizacija, kdaj je nastal arhiv,
  • koliko oseb (kdo konkretno) skrbi za arhiv,
  • časovno obdobje, v katerem je arhivsko gradivo nastalo, in njegova približna količina (koliko je škatel, registratorjev, knjig, foto albumov, video posnetkov…),
  • kratek opis vsebine arhiva – npr. dokumenti o ustanovitvi in statusu društva, zapisniki sej, gradivo, ki priča o društvenih aktivnostih (vabila, publikacije, fotografije, video in zvočni zapisi) in podobno,
  • v kakšnih razmerah se gradivo hrani (prostori, omare) in kakšna je njegova fizična ohranjenost (je ohranjeno celovito oz. ali kaj manjka, je morda poškodovano zaradi neustrezne hrambe v preteklosti…),
  • ali je gradivo na kakršen koli način urejeno in ali obstajajo popisi tega gradiva bodisi na papirju bodisi v elektronski obliki,
  • ali gradivo digitalizirate (skenirate) in ali hranite tudi izvorno elektronske zapise (npr. elektronska pošta, fotografije, posnete z digitalnim fotoaparatom, filmi, posneti z digitalno kamero, spletne strani).

 

Prosimo vas, da nam odgovore pošljete v elektronski obliki na naslov urad.slovenci@gov.si (Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu) ter daniela.juricic@gov.si (arhivistka v Arhivu RS) ali po pošti na naslov našega urada (v logotipu tega dopisa) najpozneje do petka 21. 10. 2022.

 

Na podlagi vaših odgovorov bomo lahko oblikovali načrt obiskov za prihodnje leto ter vas nato vnovič kontaktirali s konkretnimi predlogi glede izvedbe projekta.

 

Upamo in verjamemo, da bomo pri vas naleteli na razumevanje in pripravljenost na sodelovanje, za kar se vam že v naprej iskreno zahvaljujemo!

 

Fotoutrinki urejanja arhiva v Avstraliji leta 2015

 

Letna skupščina SKD Lipa Zadar in praznovanje Prešernovega dne

Na letni skupščini Slovenskega kulturnega društva Lipa Zadar in praznovanju slovenskega kulturnega praznika Prešernovega dne so se 16. februarja 2024 v restavraciji Galija zbrali številni člani društva. Za dogodek so pripravili poseben program in kasneje pogostitev. Prispevek o dogodku je…

Pust po ta starem v Carapachayu

V začetku februarja, na pustno nedeljo, je bilo zopet veselo v Slovenskem domu Carapachay. Objavljamo krajši prispevek, ko ga je za Svobodno Slovenijo pripravila “Carapachayska družina”.    Tradicionalni pust po ta starem privlači vedno več ljudi, imeli smo celo nekaj…

V Zadru so dan žena obeležili z razstavo Karmen Donđivić - Barve trenutka

Slovensko kulturno društvo Lipa Zadar je za mednarodni dan žena v Mestni knjižnici Zadar organiziralo razstavo fotografij Karmen Donđivić z naslovom Barve trenutka. Razstavo so otvorili 4. marca, odprta je bila do 12. marca. Vabljeni k branju prispevka, ki ga…

V Monoštru so predstavili knjigo Štefana Kardoša Stric Geza pripoveduje

V Slovenskem domu v Monoštru so v preteklem tednu predstavili 26. zvezek iz knjižne zbirke med Rabo in Muro, knjigo avtorja Štefana Kardoša Stric Geza pripoveduje/Geza bači pripovejda.   Osrednji lik Geza Bačič je strasten zgodovinar in odličen poznavalec življenja…

Na Nizozemskem so prvič praznovali Gregorjevo

Letos so na Nizozemskem prvič praznovali Gregorjevo, starodavni običaj naših babic in dedkov. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku pripravila Metka Murko.  Sv. Gregor je bil po julijanskem koledarju znan kot prinašalec luči. Takrat naj bi čevljarji, kovači…

Portal SloGled bo omogočal lažje spremljanje dejavnosti slovenskih gledališč na avstrijskem Koroškem

V okviru Koroških kulturnih dni v Ljubljani je Slovenska prosvetna zveza predstavila projekt SloGled – Slovensko gledališče na Koroškem. Gre za novi dvojezični spletni portal, na katerem bo mogoče spremljati dejavnosti slovenskih gledališč na avstrijskem Koroškem. Z vsebinami se še…

Predstavitev projekta Go Green Cinema

V Kinoateljeju bodo na novinarski konferenci predstavili projekt Go Green Cinema (GGC). Pri tem inovativnem projektu združujeta moči Kinoatelje, s svojimi bogatimi izkušnjami na področju organizacije medkulturnih in čezmejnih festivalov ter filmskih dogodkov, in zavod Motovila, ki spodbuja mednarodno sodelovanje…

Marčevski večer Sredi domovine: Lara Maria Vouk

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu je v torek, 12.3.2024, gostil marčevski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. V svoj ustvarjalni svet je zbrane tokrat spustila igralka, glasbenica, režiserka, producentka in ponosna Slovenka z avstrijske…

Podpis Pisma o nameri za ustanovitev EZTS Kras-Carso

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon in minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek sta se 11. marca 2024 v Deželni palači v Trstu v Italiji udeležila slovesnega podpisa pisma o nameri za ustanovitev Evropskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.