Slovenski center - Skopje in Shared knowledge/ Deljeno znanje, v sodelovanju z NLB Banko - Skopje in ob podpori Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu so ob slovenskem kulturne prazniku Prešernovem dnevu odprli razstavo "Slovenija v enciklopediji Wikipedije". Na odprtju razstave, ki je bila na ogled na voljo vse do 16. marca 2023, je nastopila glasbena skupina SEPUGS "Vasil Antevski - Dren".
Na razstavi je bilo predstavljenih 33 fotografij, povezanih s Slovenijo. Zanimivo je, da razstava uporablja nove digitalne tehnologije in je interaktivnega značaja. S skeniranjem QR kode, ki je nameščena pod vsako fotografijo, se obiskovalci povežejo s stranjo Wikipedije v makedonskem jeziku, kjer lahko dobijo podrobnejše informacije o tem, kaj je na fotografiji. Tako so lahko izvedeli več o Primožu Trubarju, Francetu Prešernu in Ivanu Cankarju, narodnih nošah, klekljanju idrijske čipke in poslikanih panjskih končnicah, ki predstavljajo edinstvene, posebne in pomembne značilnosti slovenske kulturne dediščine.
Na slikovitih fotografijah so prikazane lepote Slovenije, kot so čudovito Blejsko in Bohinjsko jezero, Triglav, Postojnska in Škocijanska jama, ter endemična človeška ribica, ki živi v Postojnski jami, mesta Ptuj, Ljubljana, Škofja Loka, Celje, Maribor, Koper, Kranj …
To, kar jih povezuje s Slovenijo, so tudi pobratena mesta: Nova Gorica, ki je pobratena z Gevgelijo, Celje in Veles, Piran in Ohrid, Černomelj in Negotino, Kranj, ki je pobraten z Bitolo in Kočani, Ljubljana in Skopje.
Velika vseslovanska apostola, Sveta brata Ciril in Metod, ki sta oznanjala vero v prebivalstvu razumljivem jeziku, sta zaščitnika, zavetnika ljubljanske in mariborske nadškofije, sv. Metod je glavni zavetnik murskosoboške škofije. Sveti Ciril in Metod sta pomembno vplivala na širjenje krščanstva v slovanskih državah in sta zaslužna za kulturni razvoj vseh slovanskih narodov. V Sloveniji je več cerkva, prikazanih na fotografijah, ki nosijo ime Svetih bratov, pa tudi znameniti trg sv. Cirila in Metoda, v središču Ljubljane.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2022 © Vse pravice pridržane.