Revija Mladika z zaporedno številko 9. je zagledala luč sveta sredi novembra. V tej izdaji si lahko preberete naslednje rubrike.

 

Uvodničar razmišlja o (nevarni) vlogi čivka – tweeta – v naši družbi in ugotavlja, da po načelu človekovih pravic je skoro vsakemu zagotovljeno, da pove karkoli, četudi je zgrešeno, zlagano ali očitno neresnično. V brezmejni uporabi čivkov, po piščevem stališču, ne gre za zmago popolne demokracije, ker z zlorabljanjem socialnih omrežij izginja sposobnost kritičnega razmišljanja, zatekanje k anonimnemu pisanju pa ne vzgaja k družbeni strpnosti.

 

Tokratni Fokus je namenjen spoznavanju vplivov in negativnih posledic pandemije koronavirusa na založniško dejavnost in na prodajo knjig v zamejstvih in v osrednji Sloveniji. Na vprašanja so odgovorili uredniki založb Nadia Roncelli za Mladiko, Ace Mermolja, Martina Kafol in Alina Carli za Založništvo tržaškega tiska, Mirjam Simčič za Goriško Mohorjevo družbo, vodja marketinga in odnosov z javnosti pri založbi Družina Manica Ferenc, glavnik urednik splošnega programa pri Celovški Mohorjevi družbi Hanzi Filipič, vodja komercialnega sektorja Celjske Mohorjeve družbe Simon Ozvatič in urednik založniškega programa Ognjišča Božo Rustja.

 

V rubriki Ekologija so prav tako v ospredju negativne posledice pandemije na okolje in na družbeno ravnovesje v svetu. Avtor zapiše tudi, da smo priča nenehni izgubi biotske raznovrstnosti, ničesar pa ne storimo, da bi to preprečili, in ugotavlja, da je človek najnevarnejša vrsta na zemlji.

 

Sledi spomin Segija Pahorja na profesorja, matematika in fizika Draga Bajca.

 

V rubriki Pričevanja Magda Rodman je pripravila objavo drugega dela spominov Marije Mahnič in lastme mame o življenju v fašističnem taborišču Fraschette di Alatri blizu Rima, Erika Jazbar pa pripoveduje o duhovniku v Dolini pri Trstu Placidu Sancinu, ki je bil prva žrtev likidacij med primorskimi duhovniki leta 1943.

 

V rubriki Literatura so objavljeni zgodba Marije Kostnapfel Tisti, ki smo ostali zunaj, ki je bila priporočena na 48. literarnem natečaju revije Mladika, utrinek Pavleta Borštnika Sošolci, odlomek iz zadnje knjige Alojza Rebule Apokrif, v katerem avtor pripoveduje o svatbi v Kani Galilejski, in pesmi Ane Balantič, ki so prejele tretjo nagrado za poezijo na 48. literanrme natečaju revije.

 

V rubriki Kultura je objavljen pogovor z jubilantom, tržaškim slikarjem, grafikom in ilustratorjem Edijem Žerjalom, ki je oktobra praznoval osemdeset let. Mojca Polona Vaupotič piše o večbarvni umetnosti Mire Liče, ki ustvarja steklene skulpture in vitraže. Franc Križnar je predstavil skladatelja, zborovodjo in narodnega buditelja Josipa Kocijančiča (1869–1878).

 

Sledi kratka predstavitev najnovejših del slovenskih avtorjev v Italiji in numizmatični članek o slovenskih zlatnikih.

 

V sredini revije je rubrika Antena, k prinaša novice o zamejstvu in zdomstvu.

 

Tudi v mladinski prilogi RAST je večina člankov na temo pandemije. Atorica uvodnika Vanja Vogrič razmišlja o senčnih in sončnih straneh koronačasa, Luna Callin je pripravila pogovor  z nekaterimi dijaki, ki so opravili bris in prestali obdobje karantene, Ivan Boškin je opisal zabavno stran odvzema brisa. V članku, ki so ga pripravili Urška Petaros, Karin Mosetti, Jakob Tul in Jernej Močnik, so zbrane izjave dijakov o tem, kako je pandemija vplivala na (šolsko) vsakdanjost. V rubriki Slovenskega kulturnega kluba je objavljen pogovor z Jakobom Grudnom, ki je prejel prvo nagrado za prozo na natečaju SKK. Sledi nagrajena zgodba.

 

Revija je dostopna na tej povezavi.

Letak revije Mladika

Odprt je javni razpis za Trubarjevo priznanje 2024

Narodna in univerzitetna knjižnica zbira predloge za podelitev Trubarjevega priznanja za dosežke na področju nacionalne pisne kulturne dediščine v Sloveniji. K sodelovanju ste toplo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. JAVNI RAZPIS ZA TRUBARJEVO PRIZANJE 2024 Med mnogimi nalogami, ki…

21 let Folklorne skupine Mladika

Že malo več kot dve desetletji otroci in mladi skupine Mladika uživajo v slovenski folklori in razveseljujejo prireditve Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja z ustanoviteljico skupine Mirjam Mehle Javoršek, ki ga je za Svobodno Slovenijo izvedla Mariana Poznič.  Kdaj…

Štajerske specialitete v Srbiji navdušile goste prireditve Naše slovenske specialitete

Podružnica iz Kovina Združenja Slovencev Logarska dolina je že sedmič organizirala tradicionalno kulturno prireditev Gastronomski dogodek “Naše slovenske specialitete”. Program je bil organiziran v nedeljo, 1. septembra 2024, ob znamenitem jezeru Kraljevac pri Deliblatu, ki je del istoimenskega naravnega parka.…

Nagradni natečaj za mlade rojake po svetu 2024

Svetovni slovenski kongres je tudi v letu 2024 za mlade pripravil bralno-risalni natečaj. Tokrat so izbrali pravljico “O malem čuku, ki živi v Nuku”, avtorice Helene Janežič, z ilustracijami Polone Kosec.   Sodelovanje na natečaju je omejeno na otroke od 6. do 13.…

Pestro dogajanje v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi

Pestro je tudi v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi. Obiskala sta jih pater Robert Brest, tretja sekretarka na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Buenos Airesu Tija Kuhar, praznovali pa so tudi slovenski dan državnosti. Nekaj utrinkov so strnili v…

Štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu za študijsko leto 2024/2025

Javni sklad je objavil javni razpis za dodelitev štipendij za študij v Republiki Sloveniji za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu za študijsko leto 2024/2025. Rok prijave je do vključno 30.9.2024.   Predmet javnega razpisa je prva dodelitev štipendij…

Koline v slovenskih domovih v Argentini

V nedeljo, 7. julija 2024, so slovenske skupnosti v Argentini organizirale koline. Vabljeni k branju prispevkov, ki so jih za Svobodno Slovenijo pripravili v Našem domu San Justo in Hladnikovem domu.   Naš dom San Justo V nedeljo, 7. julija…

Štipendije za tečaje slovenskega jezika - ROK za prijave: 31. avgust 2024

Bi želeli obnoviti, nadgraditi ali pa se začeti učiti slovenski jezik? Tudi letos Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu skupaj z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo ter CMEPIUS-om zamejcem in potomcem slovenskih…

Zimsko taborjenje otrok in mladostnikov Društva Slovencev v Mendozi

Najmlajši člani Društva Slovencev v Mendozi so julija 2024 taborili v slovenski koči “Jože Kastelic” v Los Penitentes. V slovenski koči je zimsko taborjenje med počitnicami organizirala tudi mendoška mladina. Z veseljem z vami delimo prispevek o taborjenju otrok, ki…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.