Kot v Sloveniji in drugod po svetu smo na Nizozemskem kulturni dan letos po sili razmer praznovali ‘le’ na spletu. Pa naše doživljanje praznika ni bilo bistveno drugače, kot lani ob tem času, ko smo nastopajočim še lahko zaploskali v živo. Le še več udeležencev, kot bi se lahko sicer zaradi vremenskih razmer, se je v soboto, 13.februarja popoldne, iz vse zaledenele Nizozemske lahko vključilo na spletno proslavo. Nekaj prijav je bilo celo iz Slovenije, od koder so dogajanje spremljali predvsem stari starši nastopajočih otrok.
V imenu Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem je na webexu udeležence pozdravila odbornica Jana Črepinko-Kulevska. Po himni, ki so jo zapeli šolarji in kateri smo po domovih pritegnili tudi drugi udeleženci, se je oglasila slovenska veleposlanica Sanja Štiglic. Poudarila je pomen praznika kulture, kot ga poznamo v Sloveniji in kot se ga trudimo posredovati tukajšnjemu slovenskemu mladežu. Vnaprej se je zahvalila vsem sodelujočim in njihovim mentoricam, učiteljicam slovenščine na Nizozemskem.
Kulturni program so začeli najmlajši učenci Danice Š. Novosel, s primarne stopnje Evropske šole v Haagu. S petjem, z igranjem na klavir in z recitiranjem ponarodelih pesmi so navdušili na trenutke kar ganjene poslušalce. Tudi učenca druge stopnje omenjene šole, učiteljice Katherine Katje Sečen, sta nas z Železno cesto spomnila na mariskatero šolsko proslavo. Učiteljica Dopolnilnega pouka slovenščine Neja Morato Štucin ima slušatelje vseh starosti. Na proslavi so se najprej s klavirsko skladbo in z deklamacijo uspešno predstavili mlajši. Nizozemski prevod Vodnikovega Dramila je delo ene njenih odraslih učenk, ki ga je prebrala po deklamaciji slovenskega izvirnika. Le- tega in še dve Prešernovi baladi so deklamirali prizadevni člani Združenja.
Veliko dobre volje je bilo kasneje tudi ob kvizu o Prešernu in kulturi. Največ znanja o tem je imela skrivnostna 'teta Meta', ki je edina prav na vsa, bolj ali manj resna vprašanja, odgovorila pravilno. Da smo ji lahko poslali knjižno nagrado, je na koncu vendarle morala izdati svojo pravo ime, za katerega se je izkazalo, da ga imamo že dolga leta na našem članskem seznamu.
Prav ponosni smo na uspešno prireditev, ki smo jo pripravili ob vzornem sodelovanju z našimi učiteljicami slovenskega jezika in z veleposlaništvom v Haagu. V prihodnje pa si vsi skupaj vendarle čimprej želimo 'pravega' druženja. Še posebej, ker letos poleg Slovenije tudi Združenja prijateljev Slovenije praznuje 30-letnico in imamo na koledarju vrsto prireditev za rojake in prijatelje Slovenije na Nizozemskem.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.