Ob praznovanju 30. obletnice osamosvojitve Slovenije in predsedovanja Evropski uniji je Egipčansko-slovensko društvo v sodelovanju s Centrom za dialog o političnih in medijskih študijah organiziralo simpozij z naslovom »Egipt in Slovenija: trenutno sodelovanje in obetavna prihodnost« v hotelu Pyramisa v Gizi, ki se ga je udeležila tudi gospa Lana Berdan s slovenskega veleposlaništva.

 

Seminar je s poudarkom na globino egipčansko-slovenskih odnosov in razvoju, odprl dr. Mohamed Talaat, predsednik centra in namestnik odgovornega urednika časopisa Al-Gomhouri.

 

Podpredsednik Centra za dialog in ekonomski strokovnjak Said Abdel-Baqi, je poudaril, da so se egipčansko-slovenski odnosi z obiskom predsednika Boruta Pahorja v Egiptu leta 2016 okrepili. S tem obiskom se je odprla nova stran v odnosih med državama. Sledila pa sta mu poznejša uradna medsebojna obiska, na primer obisk predsednika vlade Mira Cerarja in zadnji obisk pomočnika zunanjega Egiptovsko ministra za evropske zadeve v Sloveniji, kjer je šlo za sodelovanje na eni od pomembnejših konferenc imenovanih Forum kulturne ustvarjalnosti.

 

Predsednica Egipčansko-slovenskega društvo Salwa Hegazi je spregovorila o visoki stopnji gospodarskega sodelovanja v zadnjih letih med državama. Izpostavila je prednost bližine pristanišč Port Said in Aleksandrija, ki sta najpomembnejša pri izvozu egiptovskega blaga, s slovenskim pristaniščem Koper na Jadranskem morju ter povezavo med Ljubljano in Kairom označila kot vrata za prehod na trge Evropske unije. Govorila pa je tudi o Aleksandrinkah v Egiptu in o prvi v Egiptu prevedeni knjigi iz slovenščine v arabščino z naslovom "Aleksandrinke".

 

Inženir Sherif Rashed, predstavnik pristanišča Koper v Egiptu, je poudaril, da ima Slovenija izrazite naložbene potenciale, še posebej iz naslova pristanišče Koper, za katerega je značilna pomembna lega v Sredozemskem morju, in vlagateljem ponuja odlične zmogljivosti.

 

Nourhan Aboul Fotouh, raziskovalka političnih zadev, je pojasnila, da je egiptovsko veleposlaništvo v Sloveniji v letu 2008 v sodelovanju s Centrom Cenkarif - Slovenski Filmiski izvajalo več kulturnih dogodkov, med drugim egiptovski filmski festival, glasbene koncerte, egipčanske folklorne skupine in razstavo faraonskih starin, ki jih je obiskalo 50.000 ljudi.

 

Omeniti velja, da je simpozij potekal ob prisotnosti številnih poslovnežev, strokovnjakov in strokovnjakov za evropske in gospodarske zadeve. Objavljen pa je bil tudi v številnih časopisih in egiptovskih televizijskih programih.

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.