Ob praznovanju 30. obletnice osamosvojitve Slovenije in predsedovanja Evropski uniji je Egipčansko-slovensko društvo v sodelovanju s Centrom za dialog o političnih in medijskih študijah organiziralo simpozij z naslovom »Egipt in Slovenija: trenutno sodelovanje in obetavna prihodnost« v hotelu Pyramisa v Gizi, ki se ga je udeležila tudi gospa Lana Berdan s slovenskega veleposlaništva.
Seminar je s poudarkom na globino egipčansko-slovenskih odnosov in razvoju, odprl dr. Mohamed Talaat, predsednik centra in namestnik odgovornega urednika časopisa Al-Gomhouri.
Podpredsednik Centra za dialog in ekonomski strokovnjak Said Abdel-Baqi, je poudaril, da so se egipčansko-slovenski odnosi z obiskom predsednika Boruta Pahorja v Egiptu leta 2016 okrepili. S tem obiskom se je odprla nova stran v odnosih med državama. Sledila pa sta mu poznejša uradna medsebojna obiska, na primer obisk predsednika vlade Mira Cerarja in zadnji obisk pomočnika zunanjega Egiptovsko ministra za evropske zadeve v Sloveniji, kjer je šlo za sodelovanje na eni od pomembnejših konferenc imenovanih Forum kulturne ustvarjalnosti.
Predsednica Egipčansko-slovenskega društvo Salwa Hegazi je spregovorila o visoki stopnji gospodarskega sodelovanja v zadnjih letih med državama. Izpostavila je prednost bližine pristanišč Port Said in Aleksandrija, ki sta najpomembnejša pri izvozu egiptovskega blaga, s slovenskim pristaniščem Koper na Jadranskem morju ter povezavo med Ljubljano in Kairom označila kot vrata za prehod na trge Evropske unije. Govorila pa je tudi o Aleksandrinkah v Egiptu in o prvi v Egiptu prevedeni knjigi iz slovenščine v arabščino z naslovom "Aleksandrinke".
Inženir Sherif Rashed, predstavnik pristanišča Koper v Egiptu, je poudaril, da ima Slovenija izrazite naložbene potenciale, še posebej iz naslova pristanišče Koper, za katerega je značilna pomembna lega v Sredozemskem morju, in vlagateljem ponuja odlične zmogljivosti.
Nourhan Aboul Fotouh, raziskovalka političnih zadev, je pojasnila, da je egiptovsko veleposlaništvo v Sloveniji v letu 2008 v sodelovanju s Centrom Cenkarif - Slovenski Filmiski izvajalo več kulturnih dogodkov, med drugim egiptovski filmski festival, glasbene koncerte, egipčanske folklorne skupine in razstavo faraonskih starin, ki jih je obiskalo 50.000 ljudi.
Omeniti velja, da je simpozij potekal ob prisotnosti številnih poslovnežev, strokovnjakov in strokovnjakov za evropske in gospodarske zadeve. Objavljen pa je bil tudi v številnih časopisih in egiptovskih televizijskih programih.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2021 © Vse pravice pridržane.