Danes, 11. avgusta, mineva 105 let od rojstva Alekse Ivanc Olivieri, akademske slikarke, grafičarke, restavratorke in kopistke srednjeveških fresk, ki je večina svojega življenja preživela v tujini. Ivanc Olivierijeva sodi med pomembne slovenske slikarke, žal pa je njeno delo v Sloveniji skorajda neznano.

 

Aleksa Ivanc Olivieri je bila rojena leta 1916 v Ljubljani. Že pred drugo svetovno vojno in med njo je obiskovala risarske tečaje pri priznanih slovenskih slikarjih,  nato pa je leta 1950 tudi diplomirala na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani ter se specializirala iz restavratorstva. Svojo prvo razstavo je pripravila že leto pozneje. Še posebej so jo pritegnile srednjeveške freske, njena kopija Svetih treh kraljev iz Mač je gostovala v vseh evropskih glavnih mestih. Leto dni po svoji prvi samostojni razstavi, je po obisku beneškega bienala ostala v tujini in si tako zaprla vrata za vrnitev domov.

 

Njena življenjska pot jo je vodila po številnih evropskih državah kot tudi po Afriki. V Rimu se je dve leti izpopolnjevala v slikarstvu in grafiki, opremila je nekaj knjig,  s svojimi deli pa je sodelovala tudi na prvi razstavi slovenske izseljenske grafike v Buenos Airesu. Ustvarjala in razstavljala je v Benetkah, Rimu, Sardiniji, Parizu, Provansi, Španiji, Maroku ter Alžiriji (kjer je nastal njen  izjemen Berberski ciklus).  Sodelovala je na skupinski razstavi sodobne slovenske umetnosti leta 1964 v New Yorku ter leto pozneje v Washingtonu. Ustalila se je na Korziki, v kraju Ile Rouse pri Calviju.

 

Njeno prvo razstavo po odhodu iz domovine v petdesetih letih je leta 1996 v Zavodu Svetega Stanislava organiziralo Izseljensko društvo Slovenija v svetu. Je tudi avtorica Križevega pota v cerkvi v Doberdobu.

 

Umetnostni zgodovinar Ivan Sedej, ki jo je imenoval tudi “poetesa mediteranske klenosti in trpke monumentalnosti”, je o njej zapisal: » Ta slikarka bo prej ali slej dobila zasluženo mesto na našem umetnostnem Olimpu... Njeno slikarstvo je tako močno, ona pa tako zanimiva osebnost, da bomo morali upoštevati njen opus pri vsakem poštenem pregledu slovenskega likovnega ustvarjanja.« Njeno delo je v posebni študiji visoko ovrednotil tudi profesor na ALU Marjan Tršar.

 

Aleksa Ivanc Olivieri je kljub fizični oddaljenosti ohranila ljubezen do svojih rodnih krajev: »Domovina ostaja zame vedno ista: nenadomestljiva, neskončna in do zadnjega najdražja. Samo slikarski poklic me je žgal in gnal v svet. Pa v vseh teh dolgih letih ni bilo dneva, da ne bi pogrešala doma in domovine… To je čustvena stran. Objektivno pa imam vendarle zadoščenje, da je moje slikarstvo pozitiven rezultat resnega in silnega dela. Želim, da bi to moje delo in izkustvo obogatilo domovino«.   

 

Za večno se je poslovila 11. junija 2010, njen opus pa bo večno glasnik njenega izrednega talenta in čuta.

Aleksa Ivanc Olivieri

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.