Študjski center za narodno spravo (SCNR) vabijo, da jim pomagate razširiti Zakladnico spominov. Spodaj objavljamo njihovo vabilo.

 

Oglašamo se vam s Študijskega centra za narodno spravo (SCNR), institucije, ki jo je leta 2008 ustanovila Vlada Republike Slovenije. Naša naloga je raziskovanje sodobne slovenske zgodovine, zbiranje dokumentov, zgodb in pričevanj ter promocija raziskav v strokovni in širši javnosti. Vključujemo se v vzgojno-izobraževalne procese in se povezujemo s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter z mednarodnimi institucijami.

 

Sodelovanje s Slovenci po svetu sodi med naše redne naloge in ji namenjamo pomembno mesto. Obiskali smo Slovence v Argentini, ZDA in Kanadi, jim predstavili naše delo, se srečali s slovenskimi skupnostmi in med njimi posneli večje število pričevanj. Pričevanja hranimo v Arhivu SCNR, redno jih objavljamo na spletni strani Zakladnica spominov, v radijskih oddajah ter publiciramo v strokovnih in znanstvenih publikacijah. V Arhivu SCNR nastaja bogato gradivo zbranih pričevanj. Večkrat smo se s posamezniki in skupinami srečali na sedežu SCNR v Ljubljani.

 

Tako kot lansko leto, je tudi letošnje posebno. Posebno zato, ker nam zdravstvene razmere še vedno ne omogočajo, da bi potovali, se srečali v živo ali organizirali skupne dogodke. To pa nam ne sme vzeti poguma, da ne bi izkoristili priložnosti, ki so nam kljub vsemu na voljo. Ena teh je gotovo, da pobrskamo po spominu in se ustavimo ob zanimivih dogodkih iz preteklosti.

 

Tokrat vabimo k sodelovanju člane srednje in mlajše generacije. Vaši starši, stari starši in mnogi, s katerimi se ob priliki srečujete, so morali zapustiti rodno domovino in si v novem in neznanem okolju ustvariti pogoje za življenje, praktično 'iz nič'. S seboj so prinesli le slovenski jezik, ljubezen do naroda in domovine, vero, navade, izkušnje in vrednote, v katerih so rasli in bili vzgojeni. Ob prihodu v novo okolje so se razmere po celinah precej razlikovale, vsem slovenskih beguncem pa je bilo skupno, da so uspeli v neverjetno kratkem času ustvariti pogoje, ki so jim omogočali dostojno življenje. Poleg napora, ki so ga vlagali v materialno preskrbljenost, so ohranjali slovensko besedo, pesem, kulturo in navade. Oblikovali so močne slovenske skupnosti, ki so še danes stebri slovenske identitete po vsem svetu. Mlajši rodovi, ki so sledili prvim beguncem, so rasli iz temeljev predhodnikov, hkrati pa začeli stopati po novih poteh. Dve kulturi sta se prepletali ter bogatili okolje in slovenske skupnosti, v katerih odraščate danes.

 

Vabimo vas, da navežete stik s sorodniki, prijatelji ali sosedi, jih povprašate o prehojeni poti ter zabeležite oziroma posnamete njihove spomine in doživetja. Dragoceni zapisi časa so vez s preteklostjo, ki nam pomaga razumeti sedanjost in oblikovati prihodnost. Vaše krajše ali daljše zapise, spomine in razmišljanja bomo objavili kot video, avdio ali pisne zapise na spletni strani Zakladnica spominov, spletni strani Študijskega centra za narodno spravo, v radijskih oddajah ter v strokovnih in znanstvenih prispevkih. Na tak način bomo skupaj poskrbeli, da spomini ne tonejo v pozabo in da čim širši krog javnosti spozna bogastvo, ki oblikuje današnje skupnosti Slovencev v zamejstvu in po svetu.

 

Vse, ki vas je pismo nagovorilo, vabimo, da nam pišete na elektronski naslov mirjam.jurjevcic@scnr.si ali marta.kersic@scnr.si Dogovorili se bomo za obliko sodelovanja, ki vam najbolj ustreza.

Vabilo.

Vrdnik: Beremo s Slovenijo

V Vrdniku je pod okriljem Društva Slovencev Emona Ruma, na čelu z Zoranom Jovičićem, v soboto, 21. septembra 2024, potekala manifestacija v okviru projekta Beremo s Slovenijo. Dogodek je bil namenjen mladim, ki so se zbrali iz različnih krajev, kot…

Minister Arčon in državna sekretarka Humar na Konferenci SMUL

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 7. oktobra 2024, udeležil uvodnega dela Konference Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki poteka v Ljubljani pod naslovom Pomen znanja v družbi:…

Predstavniki mariborskega Karitasa obiskali slovensko društvo v Zrenjaninu

Predstavniki Karitasa iz Maribora so v sredo, 4. septembra 2024, obiskali Društvo Slovencev Planika Zrenjanin in s svojo prisotnostjo prinesli veliko veselja ter radosti.Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Tovrsten obisk je vedno priložnost za…

Slovenski večer v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem tradicionalno dobro sodeluje z lokalnim odborom VTIS-a (društva V Tujini Izobraženih Slovencev). V soboto, 21. septembra 2024, so spet združili moči in, tokrat že tretjič,  organizirali prijetno druženje v Amsterdamu. Po sprejemnem govoru predsednika Združenja Viktorja…

Slomškov teden v Colegio Esloveno v Mendozi

24. septembra je Slomškov dan in Colegio Esloveno iz Mendoze (Argentina) ga je obhajal cel teden. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga o praznovanju na čast šolskega zavetnika Antona Martina Slomška pripravili v Colegio Esloveno. Že nekaj let v naši…

Podaljšan rok za sodelovanje na natečaju Moj košček Slovenije

Rafaelova družba tudi letos razpisuje fotografski natečaj Moj košček Slovenije. K sodelovanju ste lepo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. Rok za oddajo prispevkov je bil podaljšan do 31. oktobra 2024.   Objavljamo besedilo natečaja. Fotonatečaj Moj košček…

Izšla je oktobrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je oktobrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Oktobrska izdaja je druga številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Polna je zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani…

Kinoatelje predstavil program Filmskega festivala Poklon viziji

Kinoatelje je 24. septembra 2024 v prostorih Borgo Cinema v Gorici na novinarski konferenci zgodila predstavil  program čezmejnega filmskega festivala Poklon viziji /Omaggio a una visione. Med 8. in 13. oktobrom 2024 se bo odprla nova stran v zgodbi o…

Mladinsko srečanje odbornikov SDO-SFZ

Preden so se začeli najbolj naporni meseci delovanja za mladino, so se delegati odbora Slovenske dekliške organizacije – Slovenske fantovske zveze (SDO-SFZ) dogovorili za srečanje odbornikov. Združili so se mladi odborniki vseh domov, se bolje spoznali in debatirali o sedanjem…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.