Študjski center za narodno spravo (SCNR) vabijo, da jim pomagate razširiti Zakladnico spominov. Spodaj objavljamo njihovo vabilo.

 

Oglašamo se vam s Študijskega centra za narodno spravo (SCNR), institucije, ki jo je leta 2008 ustanovila Vlada Republike Slovenije. Naša naloga je raziskovanje sodobne slovenske zgodovine, zbiranje dokumentov, zgodb in pričevanj ter promocija raziskav v strokovni in širši javnosti. Vključujemo se v vzgojno-izobraževalne procese in se povezujemo s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter z mednarodnimi institucijami.

 

Sodelovanje s Slovenci po svetu sodi med naše redne naloge in ji namenjamo pomembno mesto. Obiskali smo Slovence v Argentini, ZDA in Kanadi, jim predstavili naše delo, se srečali s slovenskimi skupnostmi in med njimi posneli večje število pričevanj. Pričevanja hranimo v Arhivu SCNR, redno jih objavljamo na spletni strani Zakladnica spominov, v radijskih oddajah ter publiciramo v strokovnih in znanstvenih publikacijah. V Arhivu SCNR nastaja bogato gradivo zbranih pričevanj. Večkrat smo se s posamezniki in skupinami srečali na sedežu SCNR v Ljubljani.

 

Tako kot lansko leto, je tudi letošnje posebno. Posebno zato, ker nam zdravstvene razmere še vedno ne omogočajo, da bi potovali, se srečali v živo ali organizirali skupne dogodke. To pa nam ne sme vzeti poguma, da ne bi izkoristili priložnosti, ki so nam kljub vsemu na voljo. Ena teh je gotovo, da pobrskamo po spominu in se ustavimo ob zanimivih dogodkih iz preteklosti.

 

Tokrat vabimo k sodelovanju člane srednje in mlajše generacije. Vaši starši, stari starši in mnogi, s katerimi se ob priliki srečujete, so morali zapustiti rodno domovino in si v novem in neznanem okolju ustvariti pogoje za življenje, praktično 'iz nič'. S seboj so prinesli le slovenski jezik, ljubezen do naroda in domovine, vero, navade, izkušnje in vrednote, v katerih so rasli in bili vzgojeni. Ob prihodu v novo okolje so se razmere po celinah precej razlikovale, vsem slovenskih beguncem pa je bilo skupno, da so uspeli v neverjetno kratkem času ustvariti pogoje, ki so jim omogočali dostojno življenje. Poleg napora, ki so ga vlagali v materialno preskrbljenost, so ohranjali slovensko besedo, pesem, kulturo in navade. Oblikovali so močne slovenske skupnosti, ki so še danes stebri slovenske identitete po vsem svetu. Mlajši rodovi, ki so sledili prvim beguncem, so rasli iz temeljev predhodnikov, hkrati pa začeli stopati po novih poteh. Dve kulturi sta se prepletali ter bogatili okolje in slovenske skupnosti, v katerih odraščate danes.

 

Vabimo vas, da navežete stik s sorodniki, prijatelji ali sosedi, jih povprašate o prehojeni poti ter zabeležite oziroma posnamete njihove spomine in doživetja. Dragoceni zapisi časa so vez s preteklostjo, ki nam pomaga razumeti sedanjost in oblikovati prihodnost. Vaše krajše ali daljše zapise, spomine in razmišljanja bomo objavili kot video, avdio ali pisne zapise na spletni strani Zakladnica spominov, spletni strani Študijskega centra za narodno spravo, v radijskih oddajah ter v strokovnih in znanstvenih prispevkih. Na tak način bomo skupaj poskrbeli, da spomini ne tonejo v pozabo in da čim širši krog javnosti spozna bogastvo, ki oblikuje današnje skupnosti Slovencev v zamejstvu in po svetu.

 

Vse, ki vas je pismo nagovorilo, vabimo, da nam pišete na elektronski naslov mirjam.jurjevcic@scnr.si ali marta.kersic@scnr.si Dogovorili se bomo za obliko sodelovanja, ki vam najbolj ustreza.

Vabilo.

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.