Študjski center za narodno spravo (SCNR) vabijo, da jim pomagate razširiti Zakladnico spominov. Spodaj objavljamo njihovo vabilo.

 

Oglašamo se vam s Študijskega centra za narodno spravo (SCNR), institucije, ki jo je leta 2008 ustanovila Vlada Republike Slovenije. Naša naloga je raziskovanje sodobne slovenske zgodovine, zbiranje dokumentov, zgodb in pričevanj ter promocija raziskav v strokovni in širši javnosti. Vključujemo se v vzgojno-izobraževalne procese in se povezujemo s Slovenci v zamejstvu in po svetu ter z mednarodnimi institucijami.

 

Sodelovanje s Slovenci po svetu sodi med naše redne naloge in ji namenjamo pomembno mesto. Obiskali smo Slovence v Argentini, ZDA in Kanadi, jim predstavili naše delo, se srečali s slovenskimi skupnostmi in med njimi posneli večje število pričevanj. Pričevanja hranimo v Arhivu SCNR, redno jih objavljamo na spletni strani Zakladnica spominov, v radijskih oddajah ter publiciramo v strokovnih in znanstvenih publikacijah. V Arhivu SCNR nastaja bogato gradivo zbranih pričevanj. Večkrat smo se s posamezniki in skupinami srečali na sedežu SCNR v Ljubljani.

 

Tako kot lansko leto, je tudi letošnje posebno. Posebno zato, ker nam zdravstvene razmere še vedno ne omogočajo, da bi potovali, se srečali v živo ali organizirali skupne dogodke. To pa nam ne sme vzeti poguma, da ne bi izkoristili priložnosti, ki so nam kljub vsemu na voljo. Ena teh je gotovo, da pobrskamo po spominu in se ustavimo ob zanimivih dogodkih iz preteklosti.

 

Tokrat vabimo k sodelovanju člane srednje in mlajše generacije. Vaši starši, stari starši in mnogi, s katerimi se ob priliki srečujete, so morali zapustiti rodno domovino in si v novem in neznanem okolju ustvariti pogoje za življenje, praktično 'iz nič'. S seboj so prinesli le slovenski jezik, ljubezen do naroda in domovine, vero, navade, izkušnje in vrednote, v katerih so rasli in bili vzgojeni. Ob prihodu v novo okolje so se razmere po celinah precej razlikovale, vsem slovenskih beguncem pa je bilo skupno, da so uspeli v neverjetno kratkem času ustvariti pogoje, ki so jim omogočali dostojno življenje. Poleg napora, ki so ga vlagali v materialno preskrbljenost, so ohranjali slovensko besedo, pesem, kulturo in navade. Oblikovali so močne slovenske skupnosti, ki so še danes stebri slovenske identitete po vsem svetu. Mlajši rodovi, ki so sledili prvim beguncem, so rasli iz temeljev predhodnikov, hkrati pa začeli stopati po novih poteh. Dve kulturi sta se prepletali ter bogatili okolje in slovenske skupnosti, v katerih odraščate danes.

 

Vabimo vas, da navežete stik s sorodniki, prijatelji ali sosedi, jih povprašate o prehojeni poti ter zabeležite oziroma posnamete njihove spomine in doživetja. Dragoceni zapisi časa so vez s preteklostjo, ki nam pomaga razumeti sedanjost in oblikovati prihodnost. Vaše krajše ali daljše zapise, spomine in razmišljanja bomo objavili kot video, avdio ali pisne zapise na spletni strani Zakladnica spominov, spletni strani Študijskega centra za narodno spravo, v radijskih oddajah ter v strokovnih in znanstvenih prispevkih. Na tak način bomo skupaj poskrbeli, da spomini ne tonejo v pozabo in da čim širši krog javnosti spozna bogastvo, ki oblikuje današnje skupnosti Slovencev v zamejstvu in po svetu.

 

Vse, ki vas je pismo nagovorilo, vabimo, da nam pišete na elektronski naslov mirjam.jurjevcic@scnr.si ali marta.kersic@scnr.si Dogovorili se bomo za obliko sodelovanja, ki vam najbolj ustreza.

Vabilo.

Občni zbor in velikonočni prazniki v San Martinu

Tudi letos so v Slovenskem domu San Martin v Argentini skupaj lepo praznovali Veliko noč in se na svoje domove vrnili blagoslovljeni in s prenovljenim namenom biti boljši. Prispevek o praznovanju je za Svobodno Slovenijo pripravila Lučka Makek. Na cvetno nedeljo,…

Slovensko-japonska prijateljska skupina je proslavila praznik cvetočih češenj

Slovensko-japonska prijateljska skupina se je konec marca zbrala v parku Shiba, da proslavi praznik cvetočih češenj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Jelisava Dobovšek Sethna. Pikinik smo pripravili skupaj s člani Slovensko-japonskega poslovnega sveta, ki so poskrbeli za tradicionalno japonsko pakirano…

Slovenski Veliki teden v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu

Tudi letos so v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu potekali obredi svetega velikonočnega tridnevja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svobodna Slovenija.   VELIKI ČETRTEK Spomin na zadnjo večerjo je potekal v pripravi mladih: njihovo petje je…

Odprte so prijave na poletno šolo »Slovenščina malo drugače«

Združenje Slovenska izseljenska matica tudi letos organizira poletno šolo “Slovenščina malo drugače” za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Spodaj objavljamo vabilo Združenja SIM. POLETNA ŠOLA »SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE«Živjo, poletje je seveda čas za počitnice in zabavo. Z nami…

Obisk slovenskih zdravstvenih delavcev v Beogradu

Prejšnji teden je potekalo prisrčno srečanje slovenskih zdravnikov s kolegi iz Srbije in predstavniki slovenskih društev v Srbiji. Zavod za zdravstveno varstvo železničarjev Srbije je gostil slovenske kolege, ki so bili v Beogradu v okviru turističnega ogleda srbske prestolnice. Prispevek…

Srečanje slovenskih poslovnih organizacij v São Paulu

Prejšnji teden, 5. aprila 2024, je pod okriljem SGBN v brazilskem São Paulu potekalo trilateralno srečanje poslovnih organizacij Slovenske globalne poslovne povezave (SGBN), Slovensko argentinske gospodarske zbornice (SLOAR) in Gospodarske zbornice Slovenija-Brazilija (SLOBRAZ).   Na srečanju so bili prisotni predsednik…

Projekt "Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja" je odlično uspel

Projekt Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja, ki ga je v sodelovanju z Državnim tehničnim zavodom Alessandro Volta organiziral Centro Italiano Femminile (CIF) iz Trsta, je odlično uspel. Poročilo o projektu je pripravila Elena Cerkvenič Grill. 25. januarja sta novinar Ivo Jevnikar…

Obisk ministra Arčona pri slovenski manjšini na Hrvaškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 8. aprila 2024, mudil na Hrvaškem. O stvarnosti in izzivih se je pogovarjal z vodstvom krovne organizacije Zveze slovenskih društev na Hrvaškem, se srečal s predsednikom…

Začetek pouka v argentinskih sobotnih šolah

V soboto, 16. marca 2024, so se slovenske osnovnošolske družine zbrale v Slovenski hiši v Buenos Airesu, da bi z zahvalno sveto mašo skupaj začeli novo šolsko leto. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svoboda Slovenija. Najprej nam je…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.