Razvojna agencija Zgornje Gorenjske se že od leta 2009 ukvarja z zbiranjem hišnih in ledinskih imen. Sprva lokalna pobuda je sčasoma prerasla v projekt, ki že presega meje Gorenjske. Trenutno projekt obsega 22 občin na Gorenjskem in v Osrednjeslovenski regiji, od tega je delo zaključeno že v 15 občinah. Hišna imena so bila raziskana v več kot 380 naseljih, zbranih je bilo že preko 12100 hišnih imen. Tekom obeležitve hišnih imen so izdane publikacije, ki jih je trenutno že 46, v digitalni obliki so dosegljive na https://www.hisnaimena.si/knjizice/, imena so umeščena v spletni portal www.hisnaimena.si, poleg tega pa lastniki, ki za to podajo pisno soglasje, prejmejo brezplačno tablo s hišnim imenom. Za to se odloči okoli 60 % lastnikov, na terenu je trenutno označenih več kot 7000 domačij.

 

Projekt večjega obsega je bil zaključen decembra 2020 na območju občin Komenda, Medvode in Vodice. V Komendi in Vodicah je bilo s tem pokrito celotno območje občin, dokončanje je v letu 2021 predvideno v občinah Medvode in Mengeš.

 

Zbiranje ledinskih imen na Gorenjskem še ne obsega tolikšnega območja kot območje raziskav hišnih imen. Trenutno je zbranih okoli 4400 ledinskih imen na območju občin Bohinj, Jesenice, Kranjska Gora in Tržič. V letošnjem letu se pobudi zbiranja pridružujeta še občini Gorje in Radovljica. V okviru teh zbiranj so izdani zemljevidi ledinskih imen, ki obeležujejo imena travnikov, polj, gozdov, voda in drugih pokrajinskih elementov v pristnem narečnem izgovoru.

Povezava do zemljevidov: http://fluled.szi.at/home/tiskane-obcinske-karte/

 

Pomemben mejnik za projekt pomeni vpis rabe hišnih imen v nacionalni Register nesnovne kulturne dediščine, ki ga vodi Ministrstvo RS za kulturo, skrbnik Registra je Slovenski etnografski muzej. Enota je bila vpisana konec septembra 2020, dokumentacijo za vpis sta pripravila Klemen Klinar (Razvojna agencija Zgornje Gorenjske) in Jožica Škofic (Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU).

Povezava do registra: http://www.nesnovnadediscina.si/sl/register/raba-hisnih-imen

Povezava do opisa enote: https://www.gov.si/assets/ministrstva/MK/DEDISCINA/NESNOVNA/RNSD_SI/Rzd-02_00086.pdf

 

V letu 2012 se je v okviru čezmejnega projekta FLU-LED pričelo tudi plodno sodelovanje med inštitucijami, ki se ukvarjajo z zbiranjem hišnih in ledinskih imen na Gorenjskem in avstrijskem Koroškem. Tekom projekta je bila pripravljena enotna metodologija zbiranja imen, ob koncu pa vzpostavljen enotni Kulturni portal ledinskih in hišnih imen, ki živi in se dopolnjuje še danes. Najpomembnejši del portala je geografski pregledovalnik ledinskih in hišnih imen, ki trenutno obsega 9 koroških in 4 gorenjske občine. Na Koroškem so slovenska ledinska in hišna imena vpisana v avstrijski nacionalni Unescov seznam nesnovne kulturne dediščine že od leta 2010.

Povezava do portala: www.ledinskaimena.si

Neposredna povezava go geografskega pregledovalnika: https://maps.flurnamen.at/

Hišna imena kot dediščina in identiteta.

S skupno prijavo čezmejnega sodelovanja pri zbiranju hišnih in ledinskih imen sta Razvojna agencija Zgornje Gorenjske in Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik iz Celovca v letu 2020 uspela pri kandidaturi na natečaj EU programa Cultural Heritage in Action za izbor dobrih praks ohranjanja kulturne dediščine v EU. Projekt, delujoč v Avstriji in Sloveniji s skupnim stičiščem v enotni metodologiji in skupnem spletnem portalu, je bil izbran med 30 najboljših praks ohranjanja kulturne dediščine.

Povezava na program Cultural Heritage in Action: http://www.culturalheritageinaction.eu/culture/home

Neposredna povezava na predstavitev projekta: http://nws.eurocities.eu/MediaShell/media/GORENJSKA_REGION_Name_it_in_Slovinian.pdf

Odprt je javni razpis za Trubarjevo priznanje 2024

Narodna in univerzitetna knjižnica zbira predloge za podelitev Trubarjevega priznanja za dosežke na področju nacionalne pisne kulturne dediščine v Sloveniji. K sodelovanju ste toplo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. JAVNI RAZPIS ZA TRUBARJEVO PRIZANJE 2024 Med mnogimi nalogami, ki…

21 let Folklorne skupine Mladika

Že malo več kot dve desetletji otroci in mladi skupine Mladika uživajo v slovenski folklori in razveseljujejo prireditve Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja z ustanoviteljico skupine Mirjam Mehle Javoršek, ki ga je za Svobodno Slovenijo izvedla Mariana Poznič.  Kdaj…

Štajerske specialitete v Srbiji navdušile goste prireditve Naše slovenske specialitete

Podružnica iz Kovina Združenja Slovencev Logarska dolina je že sedmič organizirala tradicionalno kulturno prireditev Gastronomski dogodek “Naše slovenske specialitete”. Program je bil organiziran v nedeljo, 1. septembra 2024, ob znamenitem jezeru Kraljevac pri Deliblatu, ki je del istoimenskega naravnega parka.…

Nagradni natečaj za mlade rojake po svetu 2024

Svetovni slovenski kongres je tudi v letu 2024 za mlade pripravil bralno-risalni natečaj. Tokrat so izbrali pravljico “O malem čuku, ki živi v Nuku”, avtorice Helene Janežič, z ilustracijami Polone Kosec.   Sodelovanje na natečaju je omejeno na otroke od 6. do 13.…

Pestro dogajanje v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi

Pestro je tudi v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi. Obiskala sta jih pater Robert Brest, tretja sekretarka na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Buenos Airesu Tija Kuhar, praznovali pa so tudi slovenski dan državnosti. Nekaj utrinkov so strnili v…

Štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu za študijsko leto 2024/2025

Javni sklad je objavil javni razpis za dodelitev štipendij za študij v Republiki Sloveniji za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu za študijsko leto 2024/2025. Rok prijave je do vključno 30.9.2024.   Predmet javnega razpisa je prva dodelitev štipendij…

Koline v slovenskih domovih v Argentini

V nedeljo, 7. julija 2024, so slovenske skupnosti v Argentini organizirale koline. Vabljeni k branju prispevkov, ki so jih za Svobodno Slovenijo pripravili v Našem domu San Justo in Hladnikovem domu.   Naš dom San Justo V nedeljo, 7. julija…

Štipendije za tečaje slovenskega jezika - ROK za prijave: 31. avgust 2024

Bi želeli obnoviti, nadgraditi ali pa se začeti učiti slovenski jezik? Tudi letos Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu skupaj z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo ter CMEPIUS-om zamejcem in potomcem slovenskih…

Zimsko taborjenje otrok in mladostnikov Društva Slovencev v Mendozi

Najmlajši člani Društva Slovencev v Mendozi so julija 2024 taborili v slovenski koči “Jože Kastelic” v Los Penitentes. V slovenski koči je zimsko taborjenje med počitnicami organizirala tudi mendoška mladina. Z veseljem z vami delimo prispevek o taborjenju otrok, ki…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.