Tony Petkovšek, radijska osebnost, dolgoletni avtor in urednik priljubljene oddaje med Slovenci v Clevelandu, najdlje trajajoče glasbene oddaje v Ameriki, clevelandski ambasador polke, radijski zastopnik iniciative Združeni Američani za Slovenijo (United Americans for Slovenija), je bil, kot so ga, zaradi njegovega velikega radijskega vpliva ter številnih vplivnih poznanstev, sopotniki pogosto poimenovali, »motor promocije samostojne Slovenije«.
Leta 1991 ustanovljena iniciativa Združeni Američani za Slovenijo je uspešno izvajala pritisk na ameriške politike za priznanje samostojne Slovenije, hkrati pa ameriško javnost obveščala o dogajanju v Jugoslaviji, posebej kršenju človekovih pravic. Iniciativi se je pridružilo kar neverjetnih 659 slovenskih društev, organizacij in ustanov v ZDA.
Petkovšek je kot vrhunec svojega delovanja štel prav čas osamosvojitve Slovenije. Povedal je: »Več generacij smo imeli to v krvi, cilj, da bi ljudje postali svobodni. In ravno v našem času je Slovenija prvič v zgodovini zadihala kot svobodna država. To je bil čas posebnih čustev in posebne energije, ki nas je vse prevevala«. Zelo rad se je ponosno spominjal, da organizacija Združeni Američani za Slovenijo »združeni« ni bila le v imenu, ampak je tudi dejansko združevala vse ameriške Slovence, ki so v ključnem trenutku stopili skupaj ter se angažirali za isti cilj – samostojno domovino prednikov oziroma njihovo prejšnjo domovino.
Hkrati pa je Petkovšek lep simbol, da pri prizadevanju za skupni nastop Slovencev ni šlo le za vprašanje nekaj tednov ali mesecev, ampak je nastanek samostojne Slovenije skupek kopice prizadevanj posameznikov in skupin skozi desetletja. Petkovšek si je vse svoje življenje prizadeval za enotnost Slovencev v Clevelandu, kjer je živel. Enotnost, katere rezultat je nato bila uspešna pomoč za osamosvojitev in mednarodno priznanje nove države Slovenije.
Kot pripadnik predvojne slovenske skupnosti je bil povezovalni člen med pripadniki obeh valov migracije v ZDA. Še globoko v času, ko odnosi niso bili vedno najboljši, je znotraj svoje oddaje uvedel »Slovensko uro«, za katero je pripravo programa zaupal pripadnikom povojne migracije. Ko so slednji ustanovili Pristavo, letovišče, kjer bi se družili ob koncih tedna, je bil Tony Petkovšek edini »staronaseljenec« med njenimi ustanovnimi člani. Vse do konca življenja je redno enakomerno zahajal tako na prireditve enih kot drugih. Rad se je pohvalil, da je član prav vseh slovenskih organizacij v Clevelandu in okolici. V svoji oddaji pa je z veseljem brezplačno promoviral dogodke tako predvojnih kot povojnih naseljencev.
Zgovorna je tudi zgodba, da je, ko sta se Richard Nixon in Josip Broz Tito srečala v Washingtonu leta 1971, vabilo na slavnostno večerjo v Belo hišo prejel tudi Tony Petkovšek. Spominjal se je: »Vedel sem, da je to edina priložnost, da kadar koli v življenju stopim v Belo hišo in edina priložnosti, da bi kadarkoli osebno srečal ameriškega predsednika. A hkrati sem vedel tudi, da mi povojni naseljenci tega, če bi se udeležil dogodka s Titom, ne bi mogli nikoli odpustiti. Zame ni bilo dvoma, vabilo sem odklonil. Odločitev, ki je nikoli nisem obžaloval.« S takšno načelno držo si je pridobil splošno spoštovanje in priljubljenost.
V zgodovino se je Petkovšek zapisal tudi kot voditelj z najdlje trajajočo glasbeno oddajo v ZDA. S svojo polka oddajo, ki jo je začel oddajati že leta 1961, pri komaj 20. letih in jo neprekinjeno dnevno oddajal 50 let po dve uri dnevno, nato pa, vse do smrti leta 2019, vsako soboto po tri ure. Čeprav je v svoji oddaji vrtel predvsem ameriške polka glasbenike, ki igrajo t. i. Cleveland style polko, je posebno spoštovanje čutil do slovenskih narodnozabavnih glasbenikov. Za Avsenika je dejal, da je kljub številnim srečanjem vsakič znova imel tremo pred njim, in ga označeval kot »najbolj posebnega glasbenika«, ki je »v narodnozabavni glasbi to, kar je Strauss v klasični glasbi«. Z veseljem pa je v svojo oddajo poleg glasbenikov vabil tudi politike, športnike ali tudi čisto običajne obiskovalce, ki so iz Slovenije prišli v Cleveland ter tako promovirali Slovenijo in prinašali sveže novice.
Že v 60. letih je začel iniciativo polka turnej po svetu. Ljubitelje te glasbene zvrsti je mnogokrat pripeljal v Slovenijo in jim predstavljal slovenske narodnozabavne glasbenike. Polko pa predstavil vsemu svetu. Bil je tudi ustanovitelj in kasneje častni predsednik Dvorane slavnih in Polka muzeja v Clevelandu, še vedno edinega muzeja polke na svetu.
Več kot petdesetkrat je obiskal domovino svojih prednikov. »Njegovo ljubljeno Slovenijo«, kot so v dneh po njegovi smrti zapisali ameriški mediji. Čeprav že pripadnik tretje izseljene generacije, ki tudi ni več govoril slovensko, je za Slovenijo dejal: »Čutim jo kot kraj, kjer bi moral biti, kamor spadam«. Tako ne čudi, da se je posebej razživel v času osamosvajanja Slovenije.
Za svoje javno delovanje je Tony Petkovšek prejel preko 100 nagrad in odlikovanj. Septembra 2012 je iz rok predsednika Republike Slovenije prejel red za zasluge, "za pomemben prispevek k ohranjanju slovenske narodne skupnosti v Clevelandu ter njene notranje povezanosti in vitalnosti".
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.