Vsako leto 16. oktobra obeležujemo Svetovni dan hrane,  ki bo letos v okviru Organizacije Združenih narodov potekal pod sloganom »Naša dejanja so naša prihodnost. Z zdravim prehranjevanjem za svet brez lakote«. Na Nacionalnem inštitut za biologijo so ob tem pripravili fotografsko razstavo in s tem opozorili na ključen pomen udomačenih trav – žit v boju proti lakoti. 

Svetovni dan hrane vsako leto pomeni pomembno globalno ozaveščanje za zmanjšanje lakote v svetu ter zagotavljanje raznolike in kakovostne hrane za vse. Letos, ob pandemiji novega koronavirusa, je lakota še posebej aktualna, saj se je situacija na najbolj ranljivih območjih sveta še poslabšala. Ideja za razstavo je izšla iz obsežnega tematskega članka septembrske slovenske izdaje revije National Geografic o udomačitvi trav. Besedilo članka avtorice prof. dr. Marine Dermastia dopolnjuje zaščitni znak revije — čudovit nabor fotografij cvetov trav in žit fotografa Marka Trebušaka. Dopolnjujoča virtualna fotografska razstava, ki je nastala pod vodstvom prof. dr. Marine Dermastia in oblikovalke Branke Smodiš, pomeni nadgradnjo članka in tematike, ki želi opozoriti širšo javnost na ključen pomen trav v prehrani. Hkrati so trave prikazane skozi fotografski objektiv kot izjemno vizualno atraktivne. Avtorica razstave je ob otvoritvi povedala: ”Zgodba za članek se je pripravljala dolgo, saj sem morala urednike prepričati, da so cvetovi trav fotogenični in se pojavljajo  v pleadi oblik in barv. Za popoln izdelek smo potrebovali le še vrhunskega fotografa, kot je Marko Trebušak, ki je s postopkom t.i. zlaganja fotografij (ang. photostacking) z izjemno velikimi povečavami uspel prikazati osupljive podrobnosti drobcenih cvetov. Fotografije osvetljujejo filogenetski razvoj sodobnih žit iz samoniklih trav, kot tudi glavne spremembe v cvetovih žit kot rezultat udomačitve iz trav Starega sveta.”

Razstava je v tem trenutku še posebej aktualna zato, ker je letošnja Nobelova nagrada podeljena Svetovnemu programu za hrano (WFP) za svoja prizadevanja proti lakoti v svetu, ki je hkrati del njihovega poslanstva in prizadevanja za mir v svetu.


Razstava je dostopna na spodnji povezavi, nekaj izbranih fotografij pa je na ogled tudi v avli Biološkega središča, na Večni poti 111 v Ljubljani.   


Plakat.

Svetovni dan čebel v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka

Z veseljem objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slovencev RS “Triglav” Banja Luka. V soboto, 20. 5. 2023, smo v društvu obeležili svetovni dan čebel. Mlajši otroci so pod vodstvom Lenke Debeljak Perušić in Oksane Lunić pripravili za zajtrk zdrav…

Pestro dogajanje pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Slovenski otroci v Berlinu so bili v zadnjih dveh tednih deležni bogatega obšolskega dogajanja, ki ga je zanje organizirala učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, Magdalena Novak. V petek, 28. aprila, je v prostorih slovenskega veleposlaništva v Berlinu potekalo srečanje s…

Predstavitev Slovenije šolarjem iz vsega sveta

V mesecu marcu sta Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem in Dopolnilni pouk slovenščine na Nizozemskem pripravila in sodelovala na dveh dogodkih promocije slovenskega jezika, literature in kulture. V soboto, 18. marca 2023 smo s slovensko stojnico sodelovali na mednarodnem festivalu, ki…

Materinski dan v Švici

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici z učiteljem Rajkom Tekalcem so v mesecu maju ustvarjali za svoje mame, 14. maja so v Švici namreč praznovali materinski dan.   Izdelali so jim rdeča srca iz kartona in nanje napisali nekaj o…

Nova generacija štipendistov ASEF

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) je izbrala novo generacijo štipendistov v okviru štipendijskega programa Obisk Slovenije. Dvanajst izjemnih posameznikov slovenskega rodu po vsem svetu je bilo izbranih na podlagi njihovih izjemnih akademskih dosežkov, strasti do raziskovanja in želje po vzpostavitvi dolgotrajnih…

Tematske karte slovenskih zemljepisnih imen v zamejstvu

Pri Rafaelovi družbi so letošnjo pomlad izšli zemljevidi, ki prikazujejo slovenska zemljepisna imena v zamejskih krajih Avstrije, Italije in Madžarske. Gre za dve lični in pregledni karti, ki sta zloženi v etuiju. Prva karta ima na eni strani Avstrijo od Šmohorja…

Ponudba poletnih tečajev slovenščine 2023

Poletni meseci so tik pred vrati in morda ste razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika. Na enem mestu smo zbrali različne ponudbe poletnih šol in tečajev tako na spletu kot tudi v…

Slovenska umetnostno-znanstvena pobuda je na simpoziju SCI_ART prevzela Ottawo

V današnjem hitro spreminjajočem se svetu se umetnost in znanost vedno bolj prepletata, pri čemer obe področji na nešteto načinov vplivata in se navdihujeta. V tem kontekstu je Veleposlaništvo Slovenije v Ottawi v sodelovanju z Veleposlaništvom Nemčije ter ob vsebinski…

Vabilo v Pišece za mlade – ¨Od Maksa do faksa¨

Prihajaš na študij v Slovenijo? Lahko prideš že septembra (ali po dogovoru) in se v zidanici privajaš na študentsko življenje z drugimi mladimi Slovenci iz različnih držav. Društvo Pleteršnikova domačija Pišece v sodelovanju z domačo UNESCO-vo OŠ Maksa Pleteršnika Pišece ob…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.