Ameriško veleposlaništvo v Ljubljani in Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) sta že drugič uspešno organizirala Slovensko-ameriški virtualni akademski simpozij (SAVAS).
Cilj simpozija SAVAS 2021, ki je potekal na spletu 9. junija, je bil predstaviti pozitivne prakse zelo uspešnega sodelovanja med ZDA in Slovenijo, na kratko predstaviti obstoječe podporne mehanizme in udeležencem simpozija zagotoviti dovolj časa za interakcijo in mreženje.
Slavnostni govornici simpozija sta bili gospa Erica Johnson Debeljak, ameriško-slovenska pisateljica in prevajalka, ter dr. Janina Golob Deeb, izredna profesorica na oddelku za parodontologijo na Univerzi Virginia Commonwealth v ZDA.
Ga. Erica Johnson Debeljak je predstavila svojo osebno izkušnjo sodelovanja med Slovenijo in ZDA. V Slovenijo se je preselila iz ZDA leta 1993, potem ko se je poročila z dr. Alešem Debeljakom. V Sloveniji je izdala več knjig in postala članica Društva slovenskih pisateljev. Gospa Erica Johnson Debeljak je predstavila tudi Program povezovanja slovenskega znanja in inovacij Aleša Debeljaka, ki je poimenovan po njenem pokojnem možu, in omogoča vrnitev mladih slovenskih znanstvenikov iz tujine in s tem prenos njihovega znanja v domače institucije.
Dr. Janina Golob Deeb je predstavila svojo izkušnjo sodelovanja med ZDA in Slovenijo. Leta 1996 je zaključila študij dentalne medicine na Univerzi v Ljubljani, leta 1997 pa pripravništvo in strokovni izpit. Leta 2000 je opravila specializacijo iz parodontologije na Univerzi za zdravje in znanost v Oregonu (Portland, Oregon, ZDA) ter leta 2001 magistrirala iz ustne molekularne biologije. Janina Golob Deeb je pomagala vzpostaviti programe izmenjave študentov in profesorjev med Univerzo Virginia Commonwealth in UKC Ljubljana. Prav tako je dala koristne nasvete o tem, kako spodbujati kroženje možganov med državami.

Brian Street, namestnik vodje odnosov z javnostmi ameriškega veleposlaništva v Ljubljani, je poudaril, da "inovacije v Sloveniji niso le modna beseda, temveč način življenja." Po njegovih besedah Slovenija in ZDA v zadnjih 30 letih tako dobro sodelujejo ravno zaradi skupnih vrednot, vključno z željo po inovacijah in raziskavah.
Tone Kajzer, slovenski veleposlanik v ZDA, je dejal, da si bo še naprej prizadeval za izboljšanje sodelovanja med Slovenijo in ZDA.
Thomas Brandi, častni konzul Republike Slovenije v Kaliforniji in predsednik fundacije ASEF, je dejal, da je bil ASEF ustanovljen pred 7 leti "z željo po krepitvi sodelovanja, ne samo na področju znanosti, raziskav in akademskega sveta, ampak tudi v kulturi."
V okviru dogodka je Neža Vadnjal, članica upravnega odbora VTIS, predstavila Društvo Slovencev, izobraženih v tujini (“Društvo VTIS”), njihove dejavnosti in povabila udeležence, da se povežejo z njimi.
Dogodek je moderiral dr. Andrej Košmrlj, soustanovitelj ASEF Slovenija in docent za strojništvo in vesoljsko tehniko na Univerzi Princeton. Predstavil je tudi različne podporne mehanizme, ki spodbujajo izmenjave in sodelovanje med Slovenijo in ZDA, med drugim Fulbrightov program, dvostransko sodelovanje med Slovenijo in ZDA v Javni agenciji za raziskovalno dejavnost, znanstveni program Human Frontier Science, štipendije Ad Futura in program ASEF Fellowship.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.