Slovenska skupnost v San Franciscu že od tridesetih let 20. stoletja v Slovenski hiši vsako leto praznuje pust. Gre za dogodek, pod pokroviteljstvom lokalne lože SNPJ, ki se odvija vsako leto, z izjemo kratke prekinitve med drugo svetovno vojno. Od šestdesetih let prejšnjega stoletja dalje organizirajo večerjo, na kateri si privoščijo krvavice. Več o dogodku je zapisal John Hutar.
Tako se glavna kuharica in pomočniki zberejo že v četrtek pred prireditvijo in pripravijo več kot 700 lbs (317 kg) krvavic. Število udeležencev pogosto preseže zmogljivosti dvorane in morajo občasno tudi zavračati tiste bolj pozne obiskovalce.
Jeseni 2020 se je več članov skupnosti zbralo in organiziralo »Virtualno Vinsko trgatev. Selitev tega dogodka na virtualno platformo je bila naravna izbira za pokrovitelja, Klub Slovenija. (Dogodek je bil prvič organiziran leta 1922 - pred skoraj 100 leti!). Zgodnja slovenska tehnološka pionirja France Rode in Zvonko Fazarinc sta prispevala k zgodnjemu uspehu takratnega tehnološkega zagona Hewlett Packard. Ta slovenska tehnološka tradicija se zdaj nadaljuje pod vodstvom dr. Jureta Leskovca (profesor univerze Stanford) in Ameriške slovenske izobraževalne fundacije (ASEF). S podporo Kluba Slovenija in sodelovanjem glasbenikov in pevcev, ki so redno nastopali na prireditvi v živo, je bil naš otvoritveni virtualni dogodek, ki je potekal septembra 2020, izjemno uspešen. Bili smo optimistični, da bo do februarja 2021 pandemija za nami in se bomo osebno zbrali za pust.
Ko je postalo jasno, da bo omejitev zbiranja preprečila organizacijo letošnjega pusta v živo, je Jožef Antolin (direktor uprave Slovenskega naprednega doma) začel zbirati »Skupino Trgatev« za sodelovanje na virtualnem pustnem dogodku. Prav tako je David McCormick, predsednik Kluba Slovenija, obljubil podporo. Tradicija mora živeti naprej!
Med načrtovanjem virtualnega pusta se porodila ideja, da bi vključili kulturne predstavitve, ki bi razložile zgodovino praznovanja pusta v različnih regijah Slovenije in tradicionalna živila, ki spremljajo praznovanje. Mia Rode, profesorica slovenskega jezika v naši skupnosti, je svojim študentom pomagala pri raziskovanju in sestavljanju predstavitev. Omeniti velja, da se je z leti veliko učencev pridružilo pouku s slabšim ali celo brez znanja slovenskega jezika - mnogi se vpišejo, da bi se povezali s svojimi predniki.
Splet nam je omogočil, da smo poleg prijateljev iz Kalifornije in Kolorada vključili tudi umetnike iz Slovenije. Končni rezultat je bila 100-minutna oddaja, ki je vključevala 20 glasbenih predstav in kulturnih predstavitev. Skoraj 100 gledalcev se je prijavilo na zoom dogodek z različnih delov Kalifornije, ZDA in Slovenije. Posnetka obeh virtualnih prireditev, Trgatev in Pust, sta zdaj na YouTube kanalu Slovenske kulturne prireditve v San Franciscu.
Nihče od vpletenih tega ne počne zaradi slave, vsi pa smo združeni v ponos slovenski kulturi, ki nas povezuje. Naša zveza s Slovenijo je različnih vrst: nekateri so se tam rodili in se priselili v ZDA; drugi so potomci priseljencev prve, druge ali tretje generacije. Eden je sicer Američan, vendar je skoraj desetletje živel v Sloveniji, da se je izuril v svoji obrti. Ena je kasneje v življenju odkrila, da ima slovenske korenine, prijatelj pa ji je rekel, "naj pride kdaj v našo slovensko hišo". Kot je običajno, je bila po prvem obisku zasvojena! Nato se je vpisala na tečaj slovenskega jezika in obiskala Slovenijo, da bi videla kraj svojih prednikov. Ena od nastopajočih je bil zelo uspešna v Sloveniji, zdaj pa prebiva v severni Kaliforniji.
Našo slovensko skupnost v San Franciscu odlikuje kakovost sodelovanja. Ne glede na to, ali ste nedavno prišli iz Slovenije, da bi delali pri tehnološkem start upu, ali ste tretja generacija Slovencev in se je vaša družina najprej naselila v rudarskem mestu v Minnesoti in se sčasoma odpravila v Kalifornijo, naša skupnost vas pozdravlja! Prinesite svojo harmoniko in z nami zaigrajte pesem; uživajmo skupaj ob hrani in kozarcu vina; in seveda sklenimo roke in zapojmo slovensko pesem ter si izmenjaj nekaj besed v slovenščini!
Slovenska skupnost na tem območju morda ni največja, vendar lepše lokacije, razen v Sloveniji, ne boste našli!
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2020 © Vse pravice pridržane.