Projekt "Preberi knjigo, spoznaj slovenskega avtorja" je nadaljeval svojo pot z obiskom Vrtca Istituto Canossiano in večstopenjske šole Margherita Hack. Namen projekta je spodbujanje branja del avtorjev in avtoric iz slovenske skupnosti v Italiji preko njihovih italijanskih prevodov na šolah vseh stopenj in vrst. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku pripravila Neža Kravos.
Iniciativa, ki jo vodi CIF – Centro Italiano Femminile di Trieste, je bila deležna finančne podpore s strani Sklada Libero in Zora Polojaz iz Trsta, obenem pa sodelujeta kot partnerja tudi Založba Mladika in Knjižnica Dušana Černeta v Trstu. Projekt je pridobil tudi pokroviteljstvo AIB FVG – Združenja italijanskih knjižnic – Sekcije Furlanije, ki je podprlo to dragoceno prizadevanje za spodbujanje branja in medkulturnega razumevanja skozi literaturo.
Obisk vrtca Istituto Canossiano je potekal v četrtek, 30. novembra, ko so se zbrale Elena Cerkvenič in Maria Trebiciani, predstavnici CIF-a, ter Neža Kravos iz Sklada Polojaz. V vrtcu so jih sprejele sestre in vzgojiteljice, med katerimi odgovorni za projekt Silvia Peruzzo in Margherita Felluga. Otrokom so predstavile in izročile knjige, nato pa jim prebrale kratek odlomek iz knjige Elen Lupinc "Kovidek", pri čemer je bilo branje izvedeno tako v slovenskem kot italijanskem jeziku.
Naslednji dogodek se je odvil na šoli Margherita Hack v sredo, 13. decembra. Predstavnice so se srečale z dvema razredoma nižje srednje šole ter enim razredom vrtca. Dijaki so mlajšim predstavili odlomek iz knjige "Hiša Seljivka" Marka Kravosa, tudi tu je bilo branje izvedeno v dveh jezikih. Srečanje je organizirala in vodila profesorica Annalisa Ameruoso, prisoten je bil tudi ravnatelj, Roberto Benes, ki je prisotne pozdravil in izrazil podporo takšnim projektom, ki spodbujajo literarno raznolikost ter spoznavanje različnih kultur skozi literaturo.
V prihodnjih mesecih organizatorji načrtujejo razširitev projekta, zbiranje povratnih informacij od učencev in dijakov o prebrani literaturi, kar bo dodatno obogatilo izkušnjo branja in poglobilo razumevanje literarnih del. To bo tudi priložnost za nadaljnje povezovanje in spodbujanje bralne kulture med mladimi, gradnjo mostov med različnimi jeziki in kulturami ter širjenje zavedanja o pomenu literature za medkulturno razumevanje.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2022 © Vse pravice pridržane.