Razstava predstavlja osebne spomine Slovenk in Slovencev po svetu na čas osamosvajanja Slovenije pred 30. leti.

 

Pred 30 leti smo z razglasitvijo neodvisne države Slovenije stopili na samostojno pot. Nedvomno je ta prelomni čas Slovenkam in Slovencem VTISnil številne spomine, ki so po treh desetletjih še vedno živi in prisotni. Tako tisti, ki so že postali del kolektivnega spomina, kot osebni, ki jih poznajo le posamezniki in posameznice in jih kot osebno izkušnjo morda pomnijo le sami.

 

Ob letošnjem jubileju smo v Slovenskem etnografskem muzeju in Narodni in univerzitetni knjižnici povabili rojake, ki med osamosvajanjem Slovenije niso živeli v matični domovini, da z nami podelijo osebna razmišljanja o tem edinstvenem obdobju. Ob kratkem vprašalniku, ki smo ga razposlali na različne naslove po svetu in doma, so se ponovno prebudili številni spomini. Našemu povabilu se je odzvalo 67 pričevalk in pričevalcev, o tem prelomnem času so v svojih spominih spregovorili posamezniki in posameznice različnih kulturnih, profesionalnih in socialnih ozadij in različnih starostnih skupin. Vtise so prispevali Slovenci in Slovenke iz slovenskega zamejskega prostora, držav nekdanje Jugoslavije, Evrope, Amerik, Azije, Avstralije ter povratnice in povratniki v matično domovino.

 

Raznovrstni, bogati in pogosto s čustvi prepleteni so spomini na trenutek, ko je Slovenija razglasila samostojnost, ter na dogodke, ki so do tega pripeljali. V času, ki je sledil razglasitvi, so obarvani s strahom, pa tudi s spominom na akcije, demonstracije, pisanja pisem in srčna prizadevanja, da bi dežele, v katerih živijo oziroma so takrat živeli,  priznale  našo mlado državo. Vtisi sežejo vse do začetka leta 1992, ko je Slovenijo priznala večina evropskih in tudi čezmorske države; k temu so prispevale mnoge osebne, na razstavi predstavljene pobude, dejavnosti in stremljenja.

 

Zbrana pričevanja so pomembni dokumenti časa, ki urejeni tvorijo Fond pričevanj v Oddelku za slovenske izseljence, zamejce in pripadnike narodnih manjšin in drugih etnij v Sloveniji Slovenskega etnografskega muzeja in dopolnjujejo Zbirko knjižničnega gradiva Slovencev v zamejstvu in po svetu v Narodni in univerzitetni knjižnici.

 

Doživljaji so našli mesto tudi v knjižni obliki, bodisi takoj ob osamosvojitvi ali kot spominska literatura, in bili objavljeni kasneje. Prelomni čas je zabeležen v proznih delih, odmeva pa tudi v verzih in različnih dokumentih ter spominskem gradivu. Izbrane primere predstavljamo na razstavi skozi gradivo, ki ga hranita Narodna in univerzitetna knjižnica in Arhiv Republike Slovenije.

 

Dr. Tanja Roženbergar, Slovenski etnografski muzej

Helena Janežič, Narodna in univerzitetna knjižnica

Global Fusion: Slovenska folklorna predstava v Egiptu

Egiptovsko slovensko društvo Snežinka je 16. in 18. novembra 2023 organiziralo folklorno predstavo z naslovom Global Fusion.  Po dolgem trdem delu z vseh strani jim je uspelo sestaviti to osupljivo predstavo tako v opernem gledališču Gomhoreya v Kairu kot v…

Obeležitev 50-letnice postavitve spomenika padlim v NOB v Gabrovcu

V Gabrovcu so 28. oktobra 2023 proslavili 50-letnico postavitve spomenika padlim v NOB.  Dogodek je poleg odbora za spomenik padlim zasnovalo Slovensko kulturno društvo Drago Bojan iz Gabrovca. Program so sooblikovali slavnostni govornik Marij Čuk, Tržaški partizanski pevski zbor Pinko…

Izšla je decembrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je decembrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 4 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

5. mednarodna konferenca Vzgoja za ljubezen do domovine in države

Na Osnovni šoli Notranjski odred Cerknica so v soboto, 18. 11. 2023, uspešno izvedli že 5. mednarodno konferenco Vzgoja za ljubezen do domovine in države: Jezik kot temelj narodne identitete. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku pripravila…

Nizozemska knjiga o Kobaridu

Na Nizozemskem je izšla knjiga o zgodovini Kobarida. Objavljamo prispevek, ki ga je pripravila Metka Dijkstra-Murko. Na spletni naslov Združenja dobivamo vsemogoče prošnje: od študentov iz Slovenije, ki iščejo sobe, do pozivov organizacij, ki potrebujejo sodelavce z znanjem slovenskega jezika. V…

Slovenske pravljice v nizozemščini

V nizozemskem prevodu je izšla zbirka petih slovenskih ljudskih pravljic: Pastirček, O treh grahih, Zlata ptica, O povodnem možu in Janček ježek. Te znane zgodbe, ki že dolgo spremljajo slovenske otroke na poti odraščanja, so zdaj dostopne tudi nizozemskim bralcem. Vabljeni…

Intervju državne sekretarke Vesne Humar za Svobodno Slovenijo ob obisku Argentine

Državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu je ob obisku Brazilije in Argentine opravila intervju za Svobodno Slovenijo, ki je glasilo Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja, ki ga objavljamo spodaj.   Pozdravljeni,…

Skupna peticija EL, NSKS, SKS in ZSO pri Odboru za peticije Evropskega parlamenta

V začetku novembra so slovenska politična stranka na avstrijskem Koroškem Enotna lista in krovne organizacije Narodni svet koroških Slovencev, Skupnost koroških Slovencev ter Zveza slovenskih organizacij na Koroškem pri Odboru za peticije Evropskega parlamenta vložile skupno peticijo o pomanjkljivem izvajanju…

67. obletnica Našega doma San Justo - "S prijatelji se veselje veča"

8. oktobra 2023 so v Našem domu San Justo praznovali 67. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga za Svobodno Slovenijo pripravili v Našem domu. Pred Sanhuško stolnico je bilo zbiranje predstavnikov vseh domov in narodnih noš.  Vstopili…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.