Projekt Parka vojaške zgodovine Pivka ob 30-letnici samostojne države Republike Slovenije

 

30-letnica samostojnosti naše države v primerjavi s sto ali celo več stoletno zgodovino večine držav v naši soseščini res ni veliko. A po drugi strani je bilo teh trideset let obdobje, ko smo se zaradi pestrega zgodovinskega dogajanja (vstop v Evropsko unijo, vključitev v zvezo NATO…) pogosto pozabili ozreti nazaj in se spomniti na nastanek naše države, potek osamosvajanja, pa tudi vzroke zanj in njegove posledice. Posebej to velja za mlade, ki ob tempu današnjega življenja in globalizacijskih trendih pogosto pozabljajo, da so se nam pred vsega tridesetimi leti uresničile sanje in je Republika Slovenija postala samostojna država.

 

V Parku vojaške zgodovine, Arhivu Republike Slovenije in Zavodu Republike Slovenije za šolstvo smo zato združili moči in skupaj pripravili pedagoško zgodovinski projekt, s katerim želimo učencem in dijakom približati  zgodovinsko temo osamosvajanja naše države, ki je v šolah velikokrat zanemarjena.

 

V okviru projekta pripravljamo spletno razstavo, tri krajše izobraževalne filme ter e-učno gradivo za šolarje in učitelje. Vse omenjeno se deli na tri sklope vezane na tri ključna obdobja iz zgodovine osamosvajanja, in sicer:  čas plebiscita za samostojno in neodvisno Slovenijo, obdobje osamosvajanja  s sprejetjem osamosvojitvenih aktov in razglasitve samostojnosti ter čas vojne za obrambo samostojnosti in suverenosti. Prvi del projekta bo dostopen že v decembru, saj bomo z njim 23. 12. 2020 na 30-letnico plebiscita,  na katerem se je velika večina Slovencev odločila za samostojno in neodvisno državo, začeli praznovanje jubilejnega leta. V pomladnih mesecih leta 2021 bo pripravljen drugi del, v sklopu katerega bodo predstavljeni bistveni dogodki osamosvojitve Slovenije z vrhuncem 26. junija 1991, ko je bila v Ljubljani, na trgu pred stavbo takratne skupščine, razglašena samostojna država. Končno poglavje pa bo oris vojne za Slovenijo z odhodom zadnjega vojaka JLA iz Slovenije.

 

Logotip projekta in z njim povezana grafična podoba razstave je sestavljen iz tridesetih lipovih listov razvrščenih v krogu. Lipov list je eden ključnih grafičnih simbolov obdobja osamosvajanja, simbol slovenstva in eden od elementov, ki so gradili našo nacionalno identiteto. Postavitev v krog, ki ga listi sklepajo nakazuje enotnost in demokratičnost, saj gre za enakomerno razporejene elemente orientirane okoli istega središča- cilja in retrospektivno- začetka. Koncentrična kompozicija deluje enotno, jasno in pogumno. Izbor barv v podobi spletne razstave pa se navezuje na barvno paleto komunikacijskih gradiv iz obdobja osamosvajanja.

 

Celoten projekt je poimenovan »ZBRALI SMO POGUM«. Jugoslavijo so konec osemdesetih let, ob brezupnem gospodarskem stanju in gromozanski inflaciji, pretresale nacionalne in družbene napetosti. Ob hkratnem sesutju sovjetskega komunističnega imperija se je pojavila enkratna zgodovinska priložnost. Kar smo v tistih dneh potrebovali je bil prav pogum – najprej posameznikov, ki se niso zbali stopiti naprej in za seboj potegniti celotnega naroda, ki se je z vero v boljšo prihodnost odločil za samostojno in neodvisno demokratično državo ter jo ubranil v vojni, ki je sledila. Rdeča nit celotnega projekta je zato prav pogum, ki smo ga pokazali v času osamosvajanja in dokazali v času zmagovite vojne.

 

Na spodnji povezavi  je na voljo kratek igrano-dokumentarni film o plebiscitu, v katerem je tudi nagovor predsednika republike Boruta Pahorja.

 

Zbrali smo pogum logotip

Minister Matej Arčon pri slovenski manjšini v Celovcu

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu.…

Minister Arčon v Selah in Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu…

Srečanje predstavnika SGBN z argentinsko zunanjo ministrico

V torek, 16.4.2024, se je argentinska ministrica za zunanje zadeve Diana Mondino na seji odbora FIESP (Federacija industrij zvezne države São Paulo) v brazilskem São Paulu srečala s soustanoviteljem SGBN in predstavnikom slovenske poslovne diaspore v Latinski Ameriki, dr. Štefanom…

Občni zbor in velikonočni prazniki v San Martinu

Tudi letos so v Slovenskem domu San Martin v Argentini skupaj lepo praznovali Veliko noč in se na svoje domove vrnili blagoslovljeni in s prenovljenim namenom biti boljši. Prispevek o praznovanju je za Svobodno Slovenijo pripravila Lučka Makek. Na cvetno nedeljo,…

Slovensko-japonska prijateljska skupina je proslavila praznik cvetočih češenj

Slovensko-japonska prijateljska skupina se je konec marca zbrala v parku Shiba, da proslavi praznik cvetočih češenj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Jelisava Dobovšek Sethna. Pikinik smo pripravili skupaj s člani Slovensko-japonskega poslovnega sveta, ki so poskrbeli za tradicionalno japonsko pakirano…

Slovenski Veliki teden v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu

Tudi letos so v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu potekali obredi svetega velikonočnega tridnevja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svobodna Slovenija.   VELIKI ČETRTEK Spomin na zadnjo večerjo je potekal v pripravi mladih: njihovo petje je…

Odprte so prijave na poletno šolo »Slovenščina malo drugače«

Združenje Slovenska izseljenska matica tudi letos organizira poletno šolo “Slovenščina malo drugače” za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Spodaj objavljamo vabilo Združenja SIM. POLETNA ŠOLA »SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE«Živjo, poletje je seveda čas za počitnice in zabavo. Z nami…

Obisk slovenskih zdravstvenih delavcev v Beogradu

Prejšnji teden je potekalo prisrčno srečanje slovenskih zdravnikov s kolegi iz Srbije in predstavniki slovenskih društev v Srbiji. Zavod za zdravstveno varstvo železničarjev Srbije je gostil slovenske kolege, ki so bili v Beogradu v okviru turističnega ogleda srbske prestolnice. Prispevek…

Srečanje slovenskih poslovnih organizacij v São Paulu

Prejšnji teden, 5. aprila 2024, je pod okriljem SGBN v brazilskem São Paulu potekalo trilateralno srečanje poslovnih organizacij Slovenske globalne poslovne povezave (SGBN), Slovensko argentinske gospodarske zbornice (SLOAR) in Gospodarske zbornice Slovenija-Brazilija (SLOBRAZ).   Na srečanju so bili prisotni predsednik…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.