Back to Top

 

Ocenjuje se, da naj bi v ZDA živelo okoli 300.000 oseb slovenskega rodu. Gre za največjo slovensko izseljensko skupnost.  Na popisu leta 1990 se je 124.437 oseb opredelilo, da so slovenskega porekla.  Od tega je 87.500 (70,3%) slovenski izvor navedlo kot edini ali prvi (štetje je dovoljevalo opredelitev za enega ali več izvorov). Po podatkih za leto 2000 se je za slovensko poreklo opredelilo 175.099 oseb, kar kaže na (pozitiven) premik v samopodobi oziroma dojemanju slovenske identitete. Slovenska narodna zavest se je z osamosvojitvijo Slovenije 1991 močno povečala. 

Tri četrtine Slovencev živi v šestih zveznih državah in sicer v Ohiu (do 80.000), Pennsylvaniji (do 15.000), Illinoisu (do 12.000), Minnesoti (do 7.000), Wisconsinu (do 6.500) in Kaliforniji (popis 2000: 9.489, neuradna ocena 20.000). 

Največja slovenski organizaciji sta Slovenska narodna podporna jednota (SNPJ, Slovene National Benefit Society) z več kot 40.000 člani (ustanovljena 1904) in Kranjska slovenska katoliška jednota (KSKJ, American Slovenian Catholic Union) s sedežem v Jolietu (ust. 1894). Obe organizaciji sta bili prvotno ustanovljeni z namenom nudenja socialne varnosti slovenskim imigrantom; pomoč v primeru smrti, bolezni, izgubi dela; obenem pa sta članom omogočali druženje ter ohranjanje slovenskih navad in običajev. Danes še vedno delujeta kot zavarovalnici, hkrati pa kulturni ustanovi in povezovalki številnih slovenskih društev.

Kot mesto z največjo slovensko populacijo v ZDA je znan Cleveland (Ohio). Tam danes živijo predvsem Slovenci tretje in četrte generacije priseljencev, od katerih mnogi ne govorijo več slovensko, vendar pa čutijo veliko povezanost z domovino svojih prednikov. Po nekaterih najbolj optimističnih podatkih naj bi v mestu in širši okolici živelo okoli 80.000 Slovencev oziroma njihovih potomcev, po uradnih podatkih pa naj bi bilo v Ohiu okoli 50.000 oseb slovenskega porekla. V Clevelandu deluje več kot 100 slovenskih organizacij, med njimi šest narodnih domov, dve župniji, ki imata tudi sobotni šoli, štirje rekreacijski centri, več medijev, Slovenski muzej in arhiv in tudi edini muzej polke na svetu.

Kot večje slovenske naselbine v ZDA, kjer je še živo tudi slovensko družbeno življenje je potrebno omeniti vsaj še Joliet (Illinois), Milwaukee (Wisconsin), Betleheem in Pittsburg (Pennsylvania), Ely, Chisholm, Minneapolis, St. Paul in Doluth (Minnesota), Pueblo, Leadvile in Denver (Kolorado), New York (New York), San Francisco (Kalifornija), Seattle (Washington), Miami (Florida) in Detroit (Michigan).

 

Vrdnik: Beremo s Slovenijo

V Vrdniku je pod okriljem Društva Slovencev Emona Ruma, na čelu z Zoranom Jovičićem, v soboto, 21. septembra 2024, potekala manifestacija v okviru projekta Beremo s Slovenijo. Dogodek je bil namenjen mladim, ki so se zbrali iz različnih krajev, kot…

Minister Arčon in državna sekretarka Humar na Konferenci SMUL

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 7. oktobra 2024, udeležil uvodnega dela Konference Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki poteka v Ljubljani pod naslovom Pomen znanja v družbi:…

Predstavniki mariborskega Karitasa obiskali slovensko društvo v Zrenjaninu

Predstavniki Karitasa iz Maribora so v sredo, 4. septembra 2024, obiskali Društvo Slovencev Planika Zrenjanin in s svojo prisotnostjo prinesli veliko veselja ter radosti.Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Tovrsten obisk je vedno priložnost za…

Slovenski večer v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem tradicionalno dobro sodeluje z lokalnim odborom VTIS-a (društva V Tujini Izobraženih Slovencev). V soboto, 21. septembra 2024, so spet združili moči in, tokrat že tretjič,  organizirali prijetno druženje v Amsterdamu. Po sprejemnem govoru predsednika Združenja Viktorja…

Slomškov teden v Colegio Esloveno v Mendozi

24. septembra je Slomškov dan in Colegio Esloveno iz Mendoze (Argentina) ga je obhajal cel teden. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga o praznovanju na čast šolskega zavetnika Antona Martina Slomška pripravili v Colegio Esloveno. Že nekaj let v naši…

Podaljšan rok za sodelovanje na natečaju Moj košček Slovenije

Rafaelova družba tudi letos razpisuje fotografski natečaj Moj košček Slovenije. K sodelovanju ste lepo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. Rok za oddajo prispevkov je bil podaljšan do 31. oktobra 2024.   Objavljamo besedilo natečaja. Fotonatečaj Moj košček…

Izšla je oktobrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je oktobrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Oktobrska izdaja je druga številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Polna je zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani…

Kinoatelje predstavil program Filmskega festivala Poklon viziji

Kinoatelje je 24. septembra 2024 v prostorih Borgo Cinema v Gorici na novinarski konferenci zgodila predstavil  program čezmejnega filmskega festivala Poklon viziji /Omaggio a una visione. Med 8. in 13. oktobrom 2024 se bo odprla nova stran v zgodbi o…

Mladinsko srečanje odbornikov SDO-SFZ

Preden so se začeli najbolj naporni meseci delovanja za mladino, so se delegati odbora Slovenske dekliške organizacije – Slovenske fantovske zveze (SDO-SFZ) dogovorili za srečanje odbornikov. Združili so se mladi odborniki vseh domov, se bolje spoznali in debatirali o sedanjem…

KSKJ Life

KSKJ - "Kranjska slovenska katoliška jednota", je najstarejša slovenska "bratska" organizacija, ustanovljena leta 1894. Takrat ni bilo razvite sindikalne organiziranosti, socialne varnosti ali društev za pomoč rudarjem in drugim delavcem ob delovnih nesrečah, smrtih ipd. in tako je nastala zavarovalniško-hranilniška ustanova - ki pa je vedno skrbela tudi za ohranjanje slovenske identitete na različne načine. Že od začetka so izdajali časnik Amerikanski Slovenec, zdaj pa imajo spletno glasilo KSKJ Voice. Ustanova ima več kot 30.000 članov, med njimi zavoljo zakonodaje zdaj tudi precej neslovenskih. Svoje "podružnice" ima po vsej državi.

 

SNPJ Slovene National Benefit Society

SNPJ - Slovenska narodna podporna jednota je bila ustanovljena leta 1904 in je najštevilčnejša slovenska ustanova v ZDA in v svetu. Tako kot KSKJ je nastala iz potrebe po zaščiti slovenskih rudarjev in drugih delavcev pred obubožanjem v primeru nesreč in smrti. V bližnjem kraju Ennon Valey ima veliko letovišče SNPJ Farm z veliko dvorano in spremljajočimi prostori ter muzej - razstavo o slovenskih društvih, narodnih nošah, "kralju polke" Frankieju Yankovitchu itd. Vsako leto organizirajo Slovene Fest z več tisoč udeleženci, na katerem razglasijo tudi Miss SNPJ za tekoče leto.

 

American Slovenian Mutual Life Association AMLA

AMLA je nastala in deluje na podobnih načelih kot KSKJ in SNPJ, le da je njeno delovanje omejeno na zvezno državo Ohio.

 

Slovenska zveza Amerike

Zveza se je nekoč imenovala Slovenska ženska zveza, a s spremembo statuta so člani že vrsto let lahko tudi moški. Za ohranjanje slovenske kulture si prizadeva preko podružnic v različnih delih ZDA. Izdaja glasilo Zarja - The Dawn.

 

ASEF

ASEF - American Slovenian Educational Fundation omogoča potomcem slovenskih izseljencev iz ZDA in drugod večtedensko gostovanje pri raziskovalnih inštitutih, univerzah, kulturnih ustanovah ali podjetjih v Sloveniji, po drugi strani pa mladim slovenskim strokovnjakom omogoča večtedensko gostovanje pri slovenskih profesorjih in raziskovalcih, delujočih v ZDA in drugod po svetu.

 

Slovenska pristava

Slovenska pristava je bila osnovana 1961. z namenom, da se na koncu delavnega tedna zberejo družine in uživajo v naravi. Člani so bili po večini povojni begunci. V zadnjih letih postaja osrednje in najbolj priljubljeno zbirališče skupnosti. Imajo kapelico s spomenikom žrtvam povojnih pobojev, prenovljeno dvorano, velik bazen s plažo in "počitniško vas" s hiškami članov. V dvorani in na odprtem se odvijajo zelo dobro obiskani kulturni, verski, zabavni in drugi dogodki, poletno taborjenje otrok itd.

 

Društvo Slovenska miza

Majhna slovenska skupnost v Seattlu se združuje na kulturnih prireditvah, večinoma v prostorih University of Washington. Večinoma gre za novodobne priseljence iz Slovenije. Društvo tesno sodeluje s Katedro za slovanske jezike na univerzi.

 

Indianapolis - Piran Sister City Committee

Gre večinoma za potomce slovenskih izseljencev na območju bratskih mest Minneapolis in St. Paul. Organizirajo več dogodkov skozi leto, imajo spletno šolo slovenščine in spletno glasilo.

 

Pevski zbor Korotan

Pevski zbor Korotan je bil ustanovljen leta 1951 z namenom, da bi bogastvo slovenskih pesmi ohranili tudi v tujini. Ima redne koncerte in nastope v Clevelandu in drugod in še vedno združuje lepo število pevk in pevcev.

 

Slovenska šola pri Mariji Vnebovzeti

Šolo obiskuje od 30 do 60 učencev, odvisno od leta. Pripravijo nekaj dogodkov letno, sodeljejo pri slovenskih mašah, organizirajo izlete, tudi v Slovenijo.

 

Slovenska šola (za odrasle) pri Sv. Vidu

Slovenska šola pri za odrasle pri Sv. Vidu ima okrog 30 odraslih učencev različnih generacij. Nekateri obiskujejo tudi pouk slovenščine v okviru lektorata slovenskega jezika na Cleveland State University. Na podoben način kot šola pri Mariji Vnebovzeti deluje tudi šola za otroke pri sv. Vidu, ki ima prav tako nihajoče število učencev ter občasne ekskurzije - za otroke in starše, tudi v Slovenijo.

 

Slovenski katoliški center

Slovenski katoliški kulturni center je organizacija, katere namen je gojiti in pospeševati slovenske narodne, verske in kulturne vrednote med ljudmi slovenskega porekla v Ameriki. V novem domu ima slovensko šolo, knjižnico, arhiv in številne prireditve, imajo tudi pevski zbor in od nedavnega folklorno skupino. Leži na zemljišču slovenske frančiškanske katoliške misije z velikim parkom, samostanom in nastanitvenim objektom.

 

Slovenski muzej in arhiv Cleveland

Slovenski muzej in arhiv (SMA) je nepridobitna ustanova, katere namen je na različne načine ohranjati kulturno dediščino in s tem narodno zavest Slovencev v Ameriki in Clevelandu. Zbira različne artefakte ameriških Slovencev, prireja predavanja in razstave, v zadnjem času pa tudi kurentovanje, ki prerašča v enega pomembnejših etno-festivalov v Clevelandu.

 

Slovensko kulturno društvo Triglav

Kulturno društvo in park Triglav so ustanovili slovenski domobranci, ki so kot politični begunci po koncu druge svetovne vojne emigrirali v okolico Milwaukee-ja. V Parku se odvijajo predvsem poletne dejavnosti, plesi, balinanje, pikniki, bogoslužja ipd.

 

Slovensko versko središče

Poslanstvo verskega središča je duhovna oskrba Slovencev na področju naškofije v Chicagu; rečejo mu tudi "Ameriške Brezje", saj se tu pogosto odvijajo romanja slovenskih društev. V verskem središču oz. samostanu je samo še en slovenski frančiškan, ki pa dobro in tesno sodeluje s slovensko skupnostjo.

 

The National Cleveland Style Polka Hall of Fame and Museum / Muzej polke

Muzej polke v Clevelandu je posvečen hranjenju slovenske glasbe, nastale v ZDA. Ima privlačno stalno razstavo z originalnimi glasbili, arhivskimi posnetki idr. velikanov slovenske glasbe - predvsem polke - v ZDA. Vsako leto v Clevelandu organizira Slovene Polka Show s podelitvijo nagrad najboljšim izvajalcem iz ZDA in Kanade. Ima tudi prodajalno s slovensko glasbo in raznimi spominki.

 

Slovenska dvorana San Francisco

V San Franciscu in okolici deluje raznolika slovenska skupnost, ki jo sestavljajo potomci slovenskih izseljencev in pa novodobni izseljenci. Slovenska dvorana (Slovenian Hall) v središču mesta nudi prostor za različne dogodke.

 

Župnija sv. Vida Cleveland

V tej slovenski župniji s slovenskim duhovnikom se združujejo predvsem člani povojne politične migracije in njihovi potomci. Imajo slovensko šolo, moški zbor Fantje na vasi, sinovi pevcev pa sestavljajo zasedbo Mi smo mi. Ob cerkvi je tudi slovenski dom za starejše.

 

Župnija Marije Vnebovzete

V tej slovenski župniji s slovenskim duhovnikom se združujejo večinoma (pa ne izključno) člani ekonomske migracije iz 70. let prejšnjega stoletja. Imajo slovensko šolo, veliko članov pa je obenem dejavnih tudi v društvih Štajercev in Prekmurcev, Primorcev in Belokranjcev.

 

Folklorna skupina Kres Cleveland

Kres je ena najbolj dejavnih in obenem mladih slovenskih skupin v Clevelandu in v ZDA. Šteje od okvirno 40 do 70 plesalk in plesalcev v različnih starostnih skupinah. Predstavlja mlado jedro slovenske skupnosti.

 

Slovensko mednarodno rodoslovno društvo

Društvo se posveča rodoslovju oziroma iskanju slovenskih korenin med potomci izseljencev. Ima obsežen arhiv z življenjskimi zgodbami, dokumenti o priseljevanju, dokumentacijo društev itd. Občasno organizira ekskurzije v Slovenijo, na katerih udeleženci odkrivajo svoje korenine, iščejo sorodnike itd. Sodeluje s Slovenskim rodoslovnim društvom. Njihov seznam obsega več kot 125 tisoč slovenskih priimkov.

 

Cerkev Sv. Cirila

Razmeroma majhna in razpršena slovenska skupnost na območju mesta New York se redno srečuje pri slovenskih mašah v slovenski cerkvi na Manhattnu. Cerkev ima lepo opremljeno dvorano za razstave in Kulturno uro, mesečno srečanje z različnimi vsebinami in gosti.

 

S-ABA Slovensko-ameriško poslovno združenje

S-ABA je poslovni klub z večinoma slovenskimi člani oziroma podjetji. Prizadeva si za gospodarsko povezovanje med Slovenijo in ZDA ob sodelovanju podjetij in podjetnikov slovenskega rodu.

 

Slovenski ameriški časi / Slovenian American Times

Najbolj bran časopis ameriških Slovencev, ki redno izhaja  v Clevelandu.

 

Slovenski raziskovalni center

SRC že desetletja vodi priznani sociolog in pisec dr. Edi Gobec s soprogo. Center obsega predvsem obsežno in dragoceno zbirko podatkov o pomembnih slovenskih rojakih v ZDA.

 

Slovensko društvo v Kaliforniji

Slovensko društvo v Kaliforniji je neprofitna organizacija, ki aktivno povezuje, nudi pomoč in podporo Slovencem, ki živijo ali se nameravajo preseliti v Kalifornijo. Društvo pripravlja družabne, kulturne in izobraževalne dogodke z namenom predstavitve in promocije slovenske kulture, navad ter običajev Američanom slovenskega rodu in lokalni skupnosti. V okviru svojih zmožnosti, društvo z veseljem gosti tudi kulturne, umetniške in ostale obiskovalce iz Slovenije.

 

Slovensko rodoslovno društvo internacionalen

Slovensko rodoslovno društvo internacionalen (Slovenian Genealogy Society International (SGSI)) smo na Clevelandu, Ohio ZDA in na sem središču slovenska soseska St. Clair.

 

Poslanstvo SGSI je povezovanje naš članov k njihova slovenska identiteta z njihovo slovensko rodoslovno zgodovino. Naši viri pomagajo članom pri raziskovanju njihovih slovenskih prednikov.

 

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.

Skip to content