Slovenski duhovnik v Berlinu gospod Izidor Pečovnik, bolj znan po vzdevku "Dori", se je odločil, da to čast, da obreže tako priljubljeno trto gospod veleposlanik Republike Slovenije v ZR Nemčiji mag. Franc But.
Prijetno presenečeni so bili, kako dobro gre ambasadorju obrezovanje trte od rok, pa se je zaslišal glas iz ljudstva: "Saj je bil nekdaj kmetijski minister!", pa je odgovoril, da je že pred tem obrezal že več kot tisoč trt, trsov…
Ta berlinska trta ni kar tako. V berlinskem župnišču pri sveti Elizabeti, na Kolonnenstrasse 38, hranijo listine, da je na pravočasno prošnjo gospoda Dorija, z željo, da bi si zagotovili za leto 2007 oz. dobili potomko najstarejše trte na svetu iz Maribora ravno v času, ko bi bila sveta Elizabeta, zavetnica, stara ravno 800 let. Posebne zasluge za to, da je Berlin dobil potomko, ima gospod Boris Sovič; on je namreč pozitivno odgovoril 3. oktobra 2006, kot župan Mestne občine Maribor, da bodo ugodili za leto 2007, ko se spomladi odvija predaja cepičev.
Listino Mestne občine Maribor o podarjeni potomki Stare trte (pisano z veliko začetnico), je potem podpisal župan Franc Kangler. Slovesnost izročitve žlahtne žametovke je bila 16. marca 2007 ob 11h na mariborskem Lentu.
Termin posaditve ukoreninjene cepljenke v Berlinu pa je bil v soboto 30. junija 2007, ko je bila posaditev potomke "Stare trte z mariborskega Lenta". V imenu Mestne občine Maribor je prisostvoval član mestnega sveta Avgust Heričko, ki je trto tudi uradno izročil. Blagoslovil je cepljenko še isti dan dr. Stanko Lipovšek, takratni župnik v stolnici Maribor in kanonik mariborske škofije - kasnejši škof celjski. Gospod Lipovšek je, tako v Berlinu povedo še danes, "naredil" izjemen dogodek, ki so ga tudi prisotni Nemci pohvalili; iz Slovenije je na to slovesnost prišlo tudi dva avtobusa romarjev, vodil jih je gospod Peter Leskovar, takrat župnik v Slovenj Gradcu, kjer je v tem mestu tudi "pobratena" patrona, prav tako - sveta Elizabeta.
V Berlinu hranijo listino o cepiču (Vitis vinifera var, sativa), žametna črnina. Cepič z naravne znamenitosti in simbola mesta Maribor, takratni viničar skrbnik najstarejše trte na svetu je bil mag. Tone Zafošnik, gospodar pa župan Mestne občine Franc Kangler.
Berlinski otroci, ki hodijo k verouku in se pripravljajo na letošnje prvo obhajilo, so skupaj s starši pri zimski rezi sodelovali, pomagali so si odrezati svoj cepič, ki so ga dobili v poklon; cepiče bodo nekaj časa hranili zavite v navlažen časopisni papir v hladilniku, in nekako ob koncu aprila ga bodo doma do 2/3 globoko potaknili v zemljo, da gleda ven le eno oko, torej posadili bodo v lončke in jih hranili na ne zelo toplem mestu, da jih sonce preveč na hitro ne izsuši.
Otroci in slovesni starši (druga generacija) so lahko tako v Berlinu videli, koliko je iz tiste male ukoreninjene cepljenke (v čakanju na pravi čas in med transportom - celo močno ohlajene), zrasla že od leta 2007 do sedaj.
Umetno kovaški mojster iz Frama pa je naredil tudi zaščitno ograjo za dragoceno trto. Trto v Berlinu zadnja leta neguje gospa Vera Gabor.
V 15 letih je trta slovenski skupnosti v Berlinu vselej nudila veliko veselja, obrezovanj in trgatev pa tudi miklavževanj, in drugih prireditev na prostem (v času pandemije) in srečanj; ta trta združuje ljudi, saj rojaki pridejo radi na praznovanja, kot je rekel biblični arheolog, prof. Aleksič študentom, kot je povedal gospod Dori – študentom na Teološki fakulteti: Življenje brez praznika je tako, kot dolga pot brez gostilne. Gospod Dori pravi, da si je to, da je potrebno znati in pomagati omogočati ljudem v življenju sproti tudi praznovati, zapomnil kot nekakšno vodilo za celo življenje.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2021 © Vse pravice pridržane.