V prizadevanju za politične spremembe, osamosvojitev in mednarodno priznanje Slovenije so se v prelomnih časih vključevale praktično vse slovenske organizacije, ki so delovale po svetu, med njimi še posebej tudi slovenske katoliške župnije oziroma misije, kjer so imeli zelo aktivno vlogo tudi slovenski duhovniki. V tem prispevku predstavljamo dva slovenska duhovnika, ki sta v Clevelandu, v Združenih državah Amerike, vodila slovenski župniji, župnijo Sv. Vida in župnijo Marije Vnebovzete, Jožeta Božnarja in Janeza Kumšeta (John Kumse).

 

Župnik Jože Božnar (župnija Sv. Vid) je bil med idejnimi pobudniki Slovenskega ameriškega sveta, ustanovljenega novembra 1989 (vodil ga je dr. Mate Roesmann), ki je že zelo zgodaj moralno in tudi finančno podprl delovanje koalicije Demos. Clevelandski rojaki se še vedno spominjajo, kako je župnik Božnar na prvem sestanku sveta izročil ček za 5.000 dolarjev. To je bila zelo pomembna spodbuda za ostale rojake, da so se tudi oni širokogrudno odzvali z donacijami v podporo Demosa. Konec februarja 1990 je bilo tako zbranih že blizu 60.000 dolarjev.

 

V oznanilih sv. Vida je bila 9. decembra 1990 objavljena prošnja rojakom za pomoč Sloveniji ob velikih poplavah, pa tudi vabilo na predavanje Vinka Lipovca, dolgoletnega urednika časopisa Ameriška domovina, o političnih spremembah v domovini. Božnar je bil v začetni sestavi odbora Združenih Američanov za Slovenijo, župnijska oznanila pa so redno obveščala in vabila k različnim dogodkom in akcijam v podporo samostojne Slovenije. Župniji sta se leta 1991 pridružili novoustanovljenemu širokemu odboru Združenih Američanov za Slovenijo in posredovali izjave odbora vernikom, ki so v nadaljevanju pomagali tudi pri zbiranju sredstev za pomoč Sloveniji pri odpravljanju materialnih in drugih posledic osamosvojitvene vojne, posebne nabirke so bile tudi za žrtve vojne v Sloveniji.

 

V začetku delovanja odbora je bil blagajnik odbora župnik Janez Kumše. Spominja se, da je v tistem času, kljub siceršnjim razlikam med Slovenci, vladal duh enotnosti v skupni želji pomagati Sloveniji, prav tako pa mu ostaja močno v spominu sveta maša, ki so jo darovali v začetku julija 1991 za mir oziroma blagor domovine.

 

 

Župnika Jože Božnar in Janez Kumše

1.julija 1991, ob pol osmih zvečer, je bila v clevelandski stolnici sv. Janeza Evangelista darovana maša za mir oziroma za blagor domovine, h kateri sta vabili slovenski župniji. Po predlogu clevelandskega škofa Anthonyja Pille sta bili k maši povabljeni tako slovenska kot hrvaška skupnost, organiziral in vodil pa jo je župnik Kumše, ki se spominja, da je že na poti do katedrale na cesti opazil veliko avtomobilov s slovenskimi in hrvaškimi zastavami, v njih pa ljudi v narodnih nošah, ki so hiteli k maši. Cerkev je »pokala po šivih«, množica je bila opremljena s številnimi slovenskimi, hrvaškimi in ameriškimi zastavami. K čustveno izjemno nabitem vzdušju je bistveno prispevalo tudi mogočno petje. Maša je bila v slovenščini, pridiga pa v angleščini. Pridigi v angleščini je sledila še pridiga v slovenščini, ki jo je imel dr. Drago Ocvirk, duhovnik iz Slovenije, ki je v tistem času predaval na clevelandski državni univerzi. Hrvaški verniki so bili prav tako nagovorjeni v svojem jeziku. Somaševali so tudi škof slovenskega porekla Edward Pevec (kot glavni mašnik), duhovniki Jože Božnar, Frank Kosem, Viktor Tomc, Anton Rebolj, Frank Godic, Viktor Cimperman, Paul Krajnik, hrvaški duhovnik in še nekateri drugi. Rektor katedrale je po maši dejal, da je to praznovanje preseglo vsa pričakovanja, ne on ne škof pa nista pomnila, da bi bila katedrala kdaj prej v svoji zgodovini tako polna. Škof Pevec je bil nad dogodkom navdušen. Slovenski časopis Ameriška domovina je poročal o okoli 1.200 Slovencih, ki so se v katedrali sv. Janeza udeležili maše, ocene pa se gibljejo tudi do 1.500.

 

Župnik Kumše danes razmišlja: »Ta dogodek, ki je rojake združil v molitvi, je bil odločilnega pomena za celotno nadaljnje dogajanje med slovensko skupnostjo, ki se je – sicer nevajena medsebojnega sodelovanja - poenotila v srčni želji pomagati Sloveniji v njenem boju za neodvisnost. Ne govorimo zgolj o spremembah v odnosih med voditelji političnih ali kulturnih organizacij, ampak je šlo za dejansko dobro voljo in podporo prav vsakega posameznika. Ko so slovenska prizadevanja priznale tudi Združene države Amerike, smo bili izjemno ponosni. Slovenske organizacije so takrat dojele pomen in moč sodelovanja v dobro naše skupnosti. Sadove takratnih prizadevanj za samostojnost in mednarodno priznanje Slovenije lahko čutimo še danes, saj je sodelovanja med raznoliko slovensko skupnostjo v Clevelandu in severovzhodnem Ohiu čedalje več.«

 

8.novembra 1992 je škof Edward Pevec v clevelandski katedrali daroval zahvalno mašo »za svobodo in mir«. Tudi tokrat je bila katedrala nabito polna.

 

Jože Božnar se je rodil leta 1944 na Pristavi pri Polhovem Gradcu. Po končanih treh razredih osnovne šole se je z družino preselil k očetu, ki je že leta 1945 pred komunističnim nasiljem zbežal v Avstrijo in potem v Kanado. Na clevelandski katoliški univerzi John Carroll je diplomiral iz zgodovine, nadaljeval s študijem teologije in bil leta 1970 posvečen v duhovnika. Od leta 1972 je pri Sv. Vidu v Clevelandu pomagal takratnemu župniku Rudolfu Prazniku, nato od leta 1975 župniku Edwardu Pevcu. Ko je bil ta štiri leta kasneje imenovan za rektorja clevelandske katedrale (leta 1982 pa za pomožnega škofa v Clevelandu), pa je prevzel vlogo župnika. V juliju letos odhaja v zaslužen pokoj.

 

Janez Kumše oziroma John Kumse (1952) je sin Slovenca in Slovakinje, rojen v Barbertonu, naselju v bližini Clevelanda. Slovensko se je naučil v odraslih letih, saj je študiral tudi v Sloveniji. V duhovnika je bil posvečen leta 1979. Duhovniško pot je začel kot kaplan pri Sv. Vidu in župniku Jožetu Božnarju, kot župnik pri Mariji Vnebovzeti pa deluje od leta 1987.

Predstavitev knjige Slovenski Gradec

V Univerzitetni knjižnici Maribor in ob soorganizaciji Avstrijske čitalnice, ki deluje v njenem okviru,  so v tem tednu predstavili dvojezično knjigo novinarja ORF in publicista Simona Ošlaka Gerasimova,  Slovenski Gradec.  Knjigo je založila Pavlova hiša iz Potrne, kjer se tudi…

Minister Arčon spregovoril z dijaki Gimnazije Novo mesto

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v okviru obiska vlade srečal z dijakinjami in dijaki Gimnazije Novo mesto ter jim predstavil, kako vlada skrbi za ohranjanje povezav s Slovenci, ki živijo zunaj ozemlja države.…

Podaljšan je bil rok prijave na natečaj za mlade ob 160-letnici Slovenske matice

Slovenska matica, naše najstarejše slovensko kulturno in znanstveno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, letos praznuje 160-letnico svojega delovanja. Ob tej priložnosti je objavila natečaja za najboljše filozofske eseje in za najboljša naravoslovna predavanja, namenjena dijakom in študentom.   Na…

Obisk predstavnikov Nadškofijske Karitas Maribor v Zranjaninu

V sredo, 20. marca 2024, so bili v Društvo Slovencev Planika Zrenjanin deležni prijetnega obiska prijateljev iz Nadškofijske Karitas Maribor.   Obiskali so jih predsednik Karitasa Maribor Branko Maček, tajnik Darko Bračun in župnik Andrej Firbas, ki so se tudi…

Slovenci v Banja Luki obeležili gregorjevo

V soboto, 16. 3. 2024, so osnovnošolci pri dopolnilnem pouku slovenščine obnovili svoje znanje o gregorjevem s kreativnim ustvarjanjem tudi sami obeležili dan, “ko se ptički ženijo”.   Gregorjevo je praznik, ki se praznuje 12. marca, na god sv. Gregorja.…

Učenci slovenščine v Zrenjaninu so si ogledali film Gajin svet 2

V soboto, 23. marca 2024, si je v prostorih Društva Slovencev Planika iz Zrenjanina skupina osnovnošolcev med poukom slovenščine ogledala film Gajin svet 2.   V Društvu Planika se iskreno zahvaljujejo Dragomirju Zupancu, poklicnemu režiserju, organizatorju Dnevov slovenskega filma v…

Izšla je aprilska številka otroške revije Pastirček

Izšla je aprilska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 8 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

Dobrodelna akcija Slovenske Vincencijeve konference v pričakovanju cvetne nedelje

Člani Slovenske Vincencijeve konference so v sredo, 20. marca 2024, obiskali vilo Tomažič, kjer jih je na dvorišču svoje rezidence sprejel generalni konzul Republike Slovenije v Trstu Gregor Šuc. To ni bil običajni institucionalni obisk, ampak prava dobrodelna akcija v…

Slovensko društvo v Belgiji organiziralo predavanje o zdravstvu v Belgiji

V četrtek, 21. marca 2024, ob 19. uri je Slovensko društvo v Belgiji (Slo-Bel) organiziralo informacijski bazar na aktualno tematiko – Zdravstvo in zdravstveno zavarovanje v Belgiji. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Lea Iskra, predsednica društva.   Uvodoma smo…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.