Zvone Kokalj je bil ustanovitelj in dolgoletni predsednik slovenskega kulturno prosvetnega društva Lastovka v Ingolstadtu. Spomnijo se ga kot velikega borca za slovenstvo, ki se je predvsem zavzemal za slovensko mladino. Poskrbel je, da se je v društvenih prostorih odvijala mala šola, urejal je glasilo društva, organiziral kulturne prireditve na katerih so nastopali od Planšarjev, Poldeta Bibica, Ota Pestnerja, vse do Lojzeta Slaka.

 

Kokalj si je še pred plebiscitom prizadeval za pravico do samoodločbe vsakega naroda in pojasnil da morajo biti v svobodni, demokratični in moderni državi človeške pravice zapisane v ustavi, predvsem pa upoštevane. Prepričan je bil, da slovenski narod ne bo preživel, če se Slovenija ne osamosvoji. Približno tako je decembra 1990 napisal takratnemu nemškemu zunanjemu ministru Genscherju. Kasneje pa je Kokalj prvič v življenju sedel na letalo za Ljubljano, da je lahko glasoval na plebiscitu.

 

Junija leta 1991 je Kokalj  v društevih prostorih pomagal pri pripravi besedil za protestno demonstracijo v Ingolstadu. Društvo Lastovka katoliška župnija sta skupaj organizirali demonstracijo zaradi napada jugoslovanske vojske na Slovenijo. Protestnega shoda se je 1. julija 1991 udeležilo več kot 500 ljudi med njimi tudi takratni nadžupan mesta Ingolstadt, kjer je javno priznal samostojno Slovenijo. Slovenska župnija in društvo Lastovka sta organizirali tudi obsežno pomoč žrtvam sovražne agresije, ki je potekala v okviru mednarodne organizacije Karitas.

 

Na prošnjo Generalnega konzulata RS v Münchnu so našli kar nekaj dokumentov društva iz časa osamosvojitve Slovenije. Januarja 1991 se je Milan Kučan v pismu zahvalil Zvonetu in članom Lastovke za spodbudne besede in dobre želje ob uspelem slovenskem plebiscitu. Zapisal je » Posebej nas veseli, da nas Slovenci, ki živite zunaj meja naše matične domovine, tako zavzeto podpirate v prizadevanjih za uresničitev plebiscitarnih odločitev po uveljavitvi polne narodne in državne suverenosti Republike Slovenije.« Med dokumenti je tudi zahvalno pismo bavarskemu ministrskemu predsedniku Streiblu za angažiranost pri mednarodnem priznanju slovenske samostojnosti in pisma v domovino takratnemu ministru za zunanje zadeve Dimitriju Ruplu.

 

V spomin na njegovo delo za dobrobit Slovencev je njegova žena, Ladislava Kokalj, zapisala, da je imel ogromno težav pri slovenskih župnikih v Ingolstadtu in Münchenu, saj so ga ožigosali za komunista in udbovca, kar se je preneslo tudi na njegovega delodajalca, ki mu je posledično grozil z odpovedjo delovnega mesta, če ne bo prenehal s takšnimi aktivnostmi. Vendar Zvoneta Kokalja to ni zaustavilo, vendar je nadaljeval svojo pot še naprej. »Narod si bo pisal zgodbo sam, ne frak in ne talar« to je bilo geslo na njegovi spletni strani. Zvone Kokalj se je na izjemen način zavzel za slovenski narod, kot neutruden pravičen in nesebičen borec za pravice ljudi.

 

Evropski dan jezikov 2023 v Banja Luki

Od leta 2001 se vsako leto 26. septembra praznuje Evropski dan jezikov. Svet Evrope spodbuja učenje tujih jezikov v prepričanju, da jezikovna raznolikost predstavlja pomembno orodje za doseganje boljšega medkulturnega razumevanja in hkrati predstavlja ključno sestavino bogate kulturne dediščine naše…

Dan jezikov in Slovenska pravljica v Švici

Tradicionalno druženje ob dnevu jezikov smo letos organizirali 17. septembra 2023 v Bernu. Učiteljici dopolnilnega pouka slovenščine, Anja Dobrovc in Jasmina Lepoša, sta skupaj z Združenjem staršev Martin Krpan ter Veleposlaništvom RS v Bernu pričarali nepozaben, jezikovno zanimiv dan, ki…

Literarni natečaj za učence slovenščine na Hrvaškem

Z veseljem vas obveščamo, da Zveza slovenskih društev na Hrvaškem s podporo Ministrstva za znanost in izobraževanje RH, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in Slovenskega doma KPD Bazovica z Reke objavlja razpis za literarni natečaj z naslovom »Z domišljijo…

Baasem 2023: Medgeneracijsko srečanje Slovencev iz Severnega Porenja – Vestfalije

Društvo Slovenski zvon iz Krefelda je med vikendom, od 15. do 17. septembra 2023, organiziralo medgeneracijsko druženje Slovencev in slovenskih družin v Baasemu. To je kraj v Eiflu (NRW), kjer se Slovenci srečujejo že vrsto let, obdan z  gozdovi, travniki…

Slovenski večer v Amsterdamu

V soboto, 16. septembra 2023, je lokalni odbor Društva VTIS v sodelovanju z Združenjem prijateljev Slovenije na Nizozemskem organiziral nepozaben Slovenski večer v Amsterdamu. Družabni dogodek, povezan s pokušino slovenskih vin je potekal v priljubljenem lokalu Kalemegdan. Prispevek o dogodku…

V Sao Paulu bo kmalu zaživel Slovenski dom Triglav

V četrtek, 14. septembra 2023, je bila na delovnem obisku v Sao Paulu slovenska veleposlanica v Braziliji Mateja Kračun. Poleg srečanja z vidnejšimi člani tamkajšnje slovenske skupnosti je skupaj z njimi opravila ogled prostorov, kjer bo v kratkem začel delovati…

Vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem

Slovensko društvo Simon Gregorčič Köping je organiziralo vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem. Objavljamo prispevek, ki ga je pripravil predsednik društva Alojz Macuh.  Vse prehitro nam minevata čas, počasi se bomo zbirali v prostorih društva, z delom smo pa tako rekoč…

Obisk dijakov liceja A. M. Slomška iz Trsta

V ponedeljek, 18. septembra 2023, je državna sekretarka na Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar sprejela dijake drugega letnika Humanističnega in družbeno-ekonomskega liceja Antona Martina Slomška iz Trsta. Gimnazijci, ki se ta teden mudijo na jezikovnem…

Mendoški nageljni na obisku v Rosariu

Folklorna skupina Mendoški Nageljni se je poleti odzvala na povabilo in se udeležila praznovanja 93. obletnice ustanovitve Slovenskega društva Triglav v Rosariu. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je za Svobodno Slovenijo pripravila Mirian Šenk.  Folklorna skupina Mendoški Nageljni pod…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.