Back to Top

ABOUT THE OFFICE

Zgodba razvoja urada v skrbi za Slovence v zamejstvu in po svetu.

CONTACT

Kontaktne informacije urada in sodelovanje z mediji.

DELOVANJE URADA

Predstavitev delovanja urada na osrednjem vladnem spletišču gov.si.

dr. Helena Jaklitsch

ministrica
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu

dr. Dejan Valentinčič

državni sekretar
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu

Get in touch with us

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15, 1000 Ljubljana

 

urad.slovenci@gov.si

+386 1 230 80 00

MEDIA CENTRE

  Public relations department

+386 (0)1 230 8018

pr.urad.slovenci@gov.si

 

 

Send us your question

You can send us press questions via the form below or via email.

Thank you for your message. We will contact you back shortly – sit back and enjoy!

Failed to send message!

Zgodovina in vloga urada

Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu je bil ustanovljen leta 1994 kot organ v sestavi Ministrstva za zunanje zadeve. V takšni obliki je ostal do leta 2004, ko je bil vzpostavljen kot samostojna vladna služba in umeščen neposredno pod pristojnost predsednika vlade.  V obeh primerih je Urad vodil državni sekretar. Takšna ureditev je obveljala do leta 2008, ko je njegov predstojnik postal minister brez listnice. S tem je bil poudarjen pomen in potencial, ki ga imajo za Slovenije rojaki zunaj njenih meja.

 

Funkcijo ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu sta poznali osamosvojitvena in prva poosamosvojitvena vlada, takrat še brez organizacijskega okvirja urada. V procesu demokratizacije, osamosvojitve in mednarodnega priznanja Republike Slovenije so Slovenci izven meja matične domovine namreč odigrali pomembno vlogo. Z nastopom nove vlade leta 1993 je bilo mesto ministra ukinjeno, imenovan pa je bil državni sekretar kot vodja sektorja znotraj MZZ. Kmalu so se začele aktivnosti za ustanovitev urada, kot avtonomnega upravnega organa v sestavi MZZ, do česar je prišlo oktobra 1994.

 

Ustava Republike Slovenije, ki je bila sprejeta leta 1992, v 5. členu državo obvezuje k posebni skrbi za Slovence v zamejstvu, zdomstvu in izseljenstvu. Ocenjuje se namreč, da naj bi zunaj meja Slovenije živelo vsaj pol milijona Slovencev in njihovih potomcev. Ta člen ustave predvideva tudi poseben zakon, ki naj bi urejal odnose med Slovenijo in rojaki zunaj matične domovine. Področni zakon je bil nato sprejet leta 2006 (Zakon o odnosih Republike Sloveni s Slovenci zunaj njenih meja). Zakon je uvedel funkcijo ministra brez listnice in potrdil obstoj urada kot vladne službe, ki vodi, usmerja in koordinira dejavnosti Republike Slovenije na področju odnosov med matico in rojaki v zamejstvu ter po svetu. Urad tako sodeluje z vsemi ostalimi resorji pri doseganju skupnih ciljev.

 

Vodstvo urada

Dosedanji predstojniki Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu

dr. Helena JAKLITSCH, ministrica (marec 2020 – )

Peter Jožef ČESNIK, minister (september 2018 – marec 2020)

Gorazd ŽMAVC, minister (februar 2014 – september 2018)

Tina KOMEL, ministrica (marec 2013 – februar 2014)

Ljudmila NOVAK, ministrica (februar 2012 – marec 2013)

akad. prof. dr. Boštjan ŽEKŠ, minister (november 2008 – februar 2012)

Zorko PELIKAN, državni sekretar (december 2005 – november 2008)

Franc PUKŠIČ, državni sekretar (december 2004 – november 2005)

Jadranka ŠTURM KOCJAN, direktorica Urada (december 2003 – december 2004)

Metoda MIKUŽ, v.d. predstojnika Urada (september 2003 – december 2003)

Črtomir ŠPACAPAN, državni sekretar (januar 2003 – september 2003)

Iztok SIMONITI, državni sekretar (marec 2002 – januar 2003)

Magdalena TOVORNIK, državna sekretarka (december 2000 – marec 2002)

Zorko PELIKAN, državni sekretar (junij 2000 – december 2000)

Mihaela LOGAR, državna sekretarka (junij 1997 – junij 2000)

Uroš MAHKOVEC, v.d. predstojnika Urada (marec 1997 – junij 1997)

prof. dr. Peter VENCELJ, državni sekretar (januar 1993 – marec 1997)

Ministra pristojna za področje sodelovanja s Slovenci zunaj Slovenije pred ustanovitvijo urada

prof. dr. Janko PRUNK, minister (maj 1992 – december 1993)

Janez DULAR, minister (maj 1990 – maj 1992)

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-mail: urad.slovenci@gov.si

2020 © All rights reserved.