Zveza slovenskih organizacij na Koroškem praznuje 70. obletnico svojega obstoja. Delimo tiskovno izjavo, ki jo je pripravila zveza.

 

Pred 70 leti, marca leta 1955, je bila kot osrednja organizacija koroških slovenskih organizacij ustanovljena Zveza slovenskih organizacij, kar je mejnik v zgodovini slovenske narodne skupnosti na Koroškem. Jubilej je priložnost za ovrednotenje prehojene poti in dosežkov, obenem pa za razmišljanje o prihodnosti.

Ustanovitev in prva leta

Po travmatičnih izkušnjah v drugi svetovni vojni so se koroški Slovenci in koroške Slovenke soočali s številnimi izzivi – tako političnimi in družbenimi kot kulturnimi. V povojnem obdobju, namenjenem preobrazbam in ponovnim usmeritvam, je bila ustanovitev Zveze slovenskih organizacij znak upanja in povezanosti v času, ko smo bili koroški Slovenci in koroške Slovenke izpostavljeni velikemu pritisku.

 

Za vsak najmanjši napredek pri izpolnjevanju svojih z ustavo in mednarodnimi pogodbami zagotovljenih pravic smo se morali trdo boriti. Razlogi za to so bili: bremena zgodovine, nacionalistično nerazumevanje, pomanjkanje pripravljenosti na dialog in dolgotrajno neurejeno razmerje Avstrije do svoje preteklosti.

Zveza slovenskih organizacij

Kljub z ustavo in državnim sporazumom zagotovljenim pravicam smo morali v dolgih in sramotnih razpravah o dvojezičnih napisih med letoma 2000 in 2011 sprejeti boleč kompromis. Po sprijaznitvi s kompromisom smo z zadovoljstvom opazovali, da je pomembno prispeval k izboljšanju odnosa do slovenske narodne skupnosti.

 

Zveza slovenskih organizacij je že od začetka – in ostaja tudi danes – močan glas slovenske narodne skupnosti. Njeno poslanstvo je zavzemanje za manjšinske pravice, predvsem za uresničevanje pravic iz 7. člena Avstrijske državne pogodbe, pa tudi za ohranjanje in negovanje slovenskega jezika in kulture ter za mirno in enakopravno sobivanje.

Današnja vloga ZSO

Zveza slovenskih organizacij si še danes prizadeva za uresničevanje interesov slovenske narodne skupnosti, spodbujanje sobivanja narodnih skupnosti in za evropsko integracijo.

 

Zveza se prišteva k tistemu delu civilne družbe, ki vodi vključujoč dialog. Sodeluje z demokratičnimi silami v državi in nasprotuje nedemokratičnim težnjam in družbenemu razvoju, ki ogroža svobodo posameznikov in skupin.

 

Izobraževalni projekti, delo z mladimi, kulturno ustvarjanje in lastni mediji dokazujejo, da so osrednje naloge Zveze koroških Slovencev krepitev dvojezičnosti, boj proti diskriminaciji ter povezovanje na nacionalni in mednarodni ravni.

Pogled v prihodnost

Prihodnost nam prinaša tako nove izzive kot priložnosti. Digitalizacija, demografske spremembe in družbeni razvoj zahtevajo inovativno delovanje. Svojo vlogo predstavnika koroških Slovencev in Slovenk ter mostu med kulturami, generacijami in regijami bo ZSO še naprej zavzeto opravljala.

Poudarki prihodnjega delovanja ZSO

  • Krepitev slovenskega jezika: Osrednja zahteva ZSO sta vključitev slovenskega jezika v vse izobraževalne ustanove – od vrtca do mature – in njegova vidnost ter samoumevnost v javnem prostoru in družbenem življenju. Od tod izhaja jasna zahteva po reformi zakonodaje o manjšinskih šolah in razširitvi Zakona o manjšinskih šolah za Koroško na predšolsko in osnovnošolsko vzgojo in izobraževanje.
  • Delo z mladimi in nasledniki: Za ohranitev identitete in kulturne dediščine morajo biti mladi v delovanje aktivno vključeni, in to s sodobnimi oblikami izobraževanja, kulturnih dogodkov in novih digitalnih platform.
  • Nadaljnje prizadevanje za pravno enakopravnost: Kljub zakonski ureditvi so pri dejanskem uresničevanju manjšinskih pravic še vedno vrzeli. Zveza se bo tudi v prihodnje odločno zavzemala za njihovo popolno uresničitev.
  • Spodbujanje kulture spominjanja: Zveza slovenskih organizacij je s številnimi spominskimi slovesnostmi za žrtve nacizma in protifašističnega boja vedno spodbujala kulturo spominjanja v avstrijski javnosti. Postavitev in stalna širitev Peršmanovega muzeja, ki med drugim prikazuje pokol družine Peršman, po vsej Avstriji in daleč naokoli opozarja na zaničevanje človeka in grozote nacifašizma. Zveza bo kulturo spominjanja še naprej popolnoma in dosledno podpirala.
  • Spodbujanje medkulturnega dialoga: Koroška je regija z raznolikimi kulturnimi vplivi. Zveza bo svoja prizadevanja za gradnjo mostov med obema narodnima skupnostma ter utrjevanje mirnega sobivanja še naprej krepila.
  • Vzpostavitev trajnostne organiziranosti za delo z manjšinami: Za zagotavljanje dolgoročnega uspeha potrebujemo sodobno in učinkovito organiziranost, kamor spadata tudi dialog med slovenskimi osrednjimi organizacijami in krepitev manjšine s poglobljenim sodelovanjem in skupnimi zahtevami za uresničevanje manjšinskih pravic.

Zahvala in priznanje

Še zlasti se zahvaljujemo vsem, ki so oblikovali in podpirali Zvezo slovenskih organizacij. Njihovo nepozabno delo je zaveza in spodbuda za prihodnost.

70 let Zveze slovenskih organizacij na Koroškem

Zveza slovenskih organizacij na Koroškem praznuje 70. obletnico svojega obstoja. Delimo tiskovno izjavo, ki jo je pripravila zveza.   Pred 70 leti, marca leta 1955, je bila kot osrednja organizacija koroških slovenskih organizacij ustanovljena Zveza slovenskih organizacij, kar je mejnik…

Dvojezični izobraževalni tečaj za asistente v otroških vrtcih, jaslih in za varuške 2025

Dom prosvete Sodalitas v Tinjah v sodelovanju z Delovno skupnostjo privatnih dvo- in večjezičnih vrtcev ter Inštitutom za izobraževanje in svetovanje v Celovcu / Institut für Bildung und Beratung (IBB) razpisuje Izobraževalni tečaj za asistentke in asistente v otroških vrtcih,…

Zapoj z Ansamblom Saša Avsenika - glasbena čestitka 2025

Lansko leto smo Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu ob državnem prazniku dan državnosti s ponosom objavil prvo glasbeno čestitko rojakov iz zamejstva in izseljenstva. Čudovit glasbeni preplet ustvarjana iz vsega sveta so opazili tudi mediji. Našo izvedbo…

Pustna veselica Mladine Našega doma

V začetku meseca februarja so se vrata Našega doma San Justo v Argentini zopet odprla in mladina se je veselo vrnila na delo. Prva dejavnost leta 2025 je bila pustna veselica, ki je potekala v soboto, 22. februarja, na Naši…

Argentina: Slovenska otroška kolonija 2025

Začelo se je novo leto in z njim je zopet prišla na vrsto tako pričakovana slovenska otroška kolonija v Córdobi, katere se tradicionalno udeležijo slovenski otroci iz celotne Argentine. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je za Svobodno Slovenijo pripravil…

3. pesniški natečaj za mlade Slovenske matice in Glasbene matice Ljubljana

Slovenska matica, najstarejše slovensko znanstveno in kulturno društvo ter druga najstarejša slovenska založba, že peto leto organizira natečaje za dijake in študente .V soorganizaciji z Glasbeno matico Ljubljana je pripravila in uspešno izvedla že dva pesniška natečaja za mlade.  …

Marčevski večer Sredi domovine: Donatella Ruttar in Vida Rucli

Na marčevskem večeru Sredi domovine z zamejskimi ustvarjalci je Urad za Slovence v zamejstvu in po svetu v sredo, 19. marca 2025, gostil zamejski vsestranski kulturni delavki iz Benečije Donatello Ruttar in Vido Rucli. Pogovor je vodila državna sekretarka na…

Pustno rajanje in praznovanje dneva žena na Nizozemskem

V soboto, 8. marca 2025, so pri Združenju prijateljev Slovenije na Nizozemskem pustovali – tokrat na prav poseben dan, saj je sovpadlo z dnevom žena. Sončno vreme in prijetno vzdušje sta poskrbela, da so se družine slovenskih otrok z različnih…

"Za prijatelje si je treba čes vzet" - Prešernov večer v Londonu

Slovenci v Londonu so tudi letos praznovali Prešernov dan. 8. marca 2025 so organizirali Prešernov večer pod geslom »Za prijatelje si je treba čes vzet«. Dogodek je z nastopom popestril Andrej Šifrer. Prispevek je pripravila Evelina Ferrar, predsednica Britansko-slovenskega društva. 8.…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.