Drago Štoka se je rodil leta 1937 na Kontovelu pri Trstu. Klasično gimnazijo je obiskoval v Trstu, potem je odšel na študij slavistike v Ljubljano. Stanoval je pri primorskih znancih in upal, da bo dobil sobo v študentskem naselju in štipendijo. Nepričakovano pa se je moral izseliti tudi iz zasebne sobe, saj zaradi svojih verskih in demokratičnih nazorov ni bil »na pravi strani«. Vrnil se je v Trst, študiral na pravni fakulteti in postal odvetnik.

 

V aktivno družbeno življenje Slovencev Italiji se je vključil še kot študent. Profesor Jože Peterlin ga je nagovoril, da bi ustanovili Slovenski kulturni klub, katerega prvi predsednik je leta 1956 postal Drago Štoka. Naslednje leto je bil med soustanovitelji revije Mladika, leta 1964 pa revije Most. Pri obeh revijah je sodeloval s članki in bil tudi njun odgovorni urednik. Bil je sodelavec RAI Trst A in sodeloval pri Radijskem odru v okviru Slovenske prosvete.

 

Njegovo javno delovanje zaznamujejo tudi predavanja na različnih dogodkih in prireditvah, med drugim na študijskih dnevih Draga, v katerih je poslušalcem predstavljal demokratične poglede na ureditev družbe, do katere je bil včasih tudi kritičen. Obsojal je razdeljenost slovenske skupnosti in jo pozival, da v ključnih trenutkih nastopa enotno in tako doseže pravice, ki ji pripadajo. Njegovo delovanje je močno zaznamovalo Slovence v Italiji, saj je bil kot član Slovenske katoliške skupnosti, ki se je l. 1968 preimenovala v Slovensko ljudsko gibanje, in deželni svetnik stranke Slovenske skupnosti aktiven pri uveljavljanju pravic slovenske narodne skupnosti v Italiji. Prispeval je k izglasovanju vsedržavnega zakona o kazenski zaščiti manjšin, zakona za uvedbo narodnega imena »Slovenci« v deželno zakonodajo in zakona v podporo dvojezičnemu poslovanju slovenskih šol in šolskih organov. Bil je član deželne posvetovalne komisije za slovensko narodno skupnost v Furlaniji Julijski krajini in član vladnega manjšinskega omizja, udeleževal se je zasedanj mednarodnih manjšinskih organizacij FUEN - Federal Union of European Nationalities in EFA - European Free Aliance ter Sveta Evrope. Deset let je vodil Svet slovenskih organizacij, eno od krovnih organizacij Slovencev v Italiji.

 

Drago Štoka je močno zaznamoval tudi proces demokratizacije Slovenije. V svojih delih, govorih, razpravah se je spraševal o tem, ali v Slovencih še živi narodna zavest. Zavedal se je, da je bila v času po vojni narodna zavest v Sloveniji zaradi socialistične ureditve zamolčana, celo nekaj zaničevanega. Trdil pa je, da imeti rad narod, kateremu pripadaš po zgodovini in krvi, pomeni imeti rad svoje korenine. Zato je podpiral in pomagal je Slovencem, ki so jih preganjale socialistične oblasti v Sloveniji. Že kot otrok je v njem vzplamtela želja, da bi Slovenci imeli svojo državo, tâko, kot so jo v sebi čutili karantanski knezi. V to idejo je verjel in jo gradil.

 

Ko se je v Sloveniji začel aktiven proces oblikovanja samostojne države, je podpiral pomladno opcijo, ki je gradila državo Slovenijo. Udeleževal se je političnih shodov in posvetov ter s svojimi nastopi zagovarjal človekove pravice in demokratične vrednote.

 

Izdal je kar nekaj knjig, v katerih opisuje takó življenje Slovencev v Italiji, kot svoje spomine na dogodke, ki so močno zaznamovali naš prostor.

 

Za svoje delo je prejel Pučnikovo priznanje za prispevek k razvoju demokracije v Sloveniji in Medaljo za zasluge za neomajno prizadevnost pri delu v dobrobit zamejskih Slovencev v Italiji ter za krepitev njihove narodne in jezikovne zavesti.

Noviglas.eu

Obisk komisije Državnega zbora pri Colegio Esloveno v Mendozi

V Colegio Esloveno »Anton Martin Slomšek« v Mendozi so se 16. aprila 2025 razveselili obiska Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Državnega zbora Republike Slovenije. Prispevek o dogodku je pripravila Tončka Šmon. Slovenci po svetu z veseljem…

Taborjenje Mladine Našega doma v Chascomúsu

Mladina Našega doma San Justo se je marca odpravila na taborjenje v Chascomús. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga pripravili za Svobodno Slovenijo.   V prvi polovici leta smo si Mladi iz San Justa želeli privoščiti nekaj skupnega časa…

Andrejka Možina prejemnica letošnje 62. nagrade Vstajenje

Strokovna žirija literarne nagrade Vstajenje, v sestavi prof. Magda Jevnikar, prof. Jadranka Cergol, prof. Adrijan Pahor, novinarka Erika Jazbar, urednica Nadia Roncelli in urednik Marij Maver, je na svoji zadnji seji po poglobljenem in tehtnem razmisleku odločila, da letošnjo 62.…

Priprave na veliko noč v Colegio Esloveno v Mendozi

Velik teden in velika noč imata na Slovenskem poseben čar, saj ju spremljajo bogati običaji in globoko zakoreninjene tradicije, ki so jih naši predniki skrbno negovali in jih z ljubeznijo predali naslednjim generacijam. Med tistimi, ki nadaljujejo to dragoceno dediščino,…

Državna sekretarka Humar se je udeležila zaključne prireditve POPRI 2025

Državna sekretarka Vesna Humar se je udeležila podelitve nagrad za podjetniške ideje POPRI, ki jo v sodelovanju s še tremi slovenskimi inkubatorji že 22. leto zapored organizira Primorski tehnološki park. Urad je soorganizator in finančni podpornik dogodka, na katerem sodeluje…

Pomladno druženje SGZ in Generalnega konzulata RS v Celovcu

Slovenska gospodarska zveza (SGZ) in Generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu sta tudi letos uspešno organizirala tradicionalno pomladno srečanje, ki je povezalo več kot sto štirideset udeležencev – predstavnikov gospodarstva, politike, kulture in medijev. Dogodek se je odvil v petek,…

600 zamejskih otrok v Planici navijalo za naše orle

Pod Poncami so se v četrtek, 27. marca 2025, na prvi tekmovalni dan Svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici, zbrali najmlajši navijači. Na povabilo podpredsednika vlade in ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona so se…

Zakladnica spominov: Suzana Guoth

Študijski center za narodno spravo je v sklopu zbirke Zakladnica spominov izvedel intervju s Suzano Guoth. Pričevalka se je rodila leta 1943 v Sombotelu na Madžarskem. Je upokojena profesorica nemškega in ruskega jezika, pesnica, prevajalka ter avtorica več knjig.  …

NK Bruselj sedaj tudi s podporo Urada nastopa v bruseljski amaterski ligi

NK Bruselj je amaterski nogometni klub Slovencev v Bruslju. Letos jih finančno podpira tudi Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.   Klub tako nadaljuje z udeležbo v bruseljski amaterski nogometni ligi BXL Euroleague. V ponedeljek,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.