V četrtek, 15. aprila 2021, je Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija (ASEF) organizirala predavanje v okviru ASEF Speaker Series. Tokrat je predavala Mateja Šajna, Ph.D., redna profesorica diskretne matematike na Oddelku za matematiko in statistiko Univerze v Ottawi (Kanada).

 

Prof. Šajna je na predavanju predstavila mehke kognitivne načrte, ki pomagajo predstaviti vzročno strukturo določenega dognanja. Mehki kognitivni načrti se uporabljajo v naravoslovju, družboslovju in tehničnih vedah. Sestavljajo jih faktorji in direktni vplivi z utežmi, z njimi pa lahko predstavimo vzročno strukturo določenega dognanja. Direktni vplivi so lahko pozitivni ali negativni. Prof. Šajna je opisala dva matematična modela za tranzitivno zaprtje mehkega kognitivnega načrta, mehki model in verjetnostni model.

 

Zadnji sklop predavanja pa je bil bolj aplikativne narave. Prof. Šajna je namreč prikazala aplikacije na izjemno zanimivih interdisciplinatnih študijah. Ena izmed tovrstnih raziskav se je ukvarjala z analizo posameznikov, ki so študirali ob delu v podjetju Shopify. Shopify je kanadsko podjetje za elektronsko trgovanje. Namen raziskave je bil z uporabo verjetnostnega modela poiskati faktorje, ki najbolj vplivajo na uspeh in dobro počutje študentov, ki sodelujejo pri programu DevDegree. Slednji je Shopify-jev program za študij računalništva ob delu.

 

Dogodek v sklopu serije ASEF Speaker Series je obiskalo več kot 90 ljudi. Povezoval ga je ASEF Junior Fellow Gregor Žunič.

 

 

Mateja Šajna

Kmalu bo zaživela Info točka za vračanje v Republiko Slovenijo

Z veseljem sporočamo, da bo v okviru Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu 20. maja 2024 zaživela Info točka za vračanje v Republiko Slovenijo, kjer bodo na enem mestu zbrane koristne informacije in usmeritve, s katerimi…

Minister Arčon na obisku pri Slovencih v Srbiji

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu je med 12. in 14. majem obiskal Srbijo. Minister Matej Arčon s slovenskimi društvi na severu Srbije Po ocenah v Srbiji živi okoli deset tisoč Slovencev in njihovih potomcev. Ustanovljenih…

Gostovanje Lutkovne skupine Luki v Banja Luki in Prijedoru

Na lep pomladni dan, 11. maja 2024, je Društvo Slovencev Triglav v Banja Luki gostilo prav posebne goste. Amaterska Lutkovna skupina Luki iz Kisovca je za otroke uprizorila avtorsko predstavo Izgubljeni volk.  Za gostovanje slovenske lutkovne skupine v Banja Luki…

Slovenščina nas povezuje: Učenci DPS iz Švice obiskali Osnovno šolo Nazarje

V sklopu projekta Slovenščina nas povezuje so učenci dopolnilnega pouka slovenščine iz Švice med 9. in 13. majem 2024 obiskali Osnovno šolo Nazarje.  Učenci DPS v Švici so v Nazarjah imeli priložnost biti del pouka, spoznati nove prijatelje in ta…

Delavnica kamišibaja v Banja Luki

V soboto, 13. 4. 2024, so v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka skupaj z osnovnošolskimi učenci dopolnilnega pouka slovenščine spoznavali japonsko gledališče kamišibaj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Barbara Goršič.  Ker v mesecu maju pričakujemo v društvu obisk slovenske…

Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije je gostoval pri dopolnilnem pouku slovenščine na Dunaju

Od 22. do 24. aprila 2024 je Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije gostoval pri dopolnilnem pouku slovenščine na Dunaju.   Za slovenske otroke in mladostnike na Dunaju ter v okolici je pripravil dve delavnici, in sicer Kaj sta počela…

70. misijonska tombola v Slomškovem domu

V nedeljo, 7. aprila 2024, so v Slomškovem domu (Ramos Mejía) izvedli že 70. misijonsko tombolo. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga za Svobodno Slovenijo pripravili v Slomškovem domu. Bela nedelja, prva po Veliki noči, je med Slovenci v Argentini…

Slovenec Staš Čakš v polfinalu tekmovanja v klasični kitari v Luksemburgu

Slovenski glasbenik Staš Čakš bo nastopil v polfinalu 3. mednarodnega tekmovanja v klasični kitari. Tekmovanje bo potekalo v sklopu Luksemburškega kitarskega festivala, ki ga bo od 10. do 13. maja 2024 gostil glasbeni konservatorij mesta Luksemburg.   Polfinalni krog bo…

Stati inu obstati: Pogled na 50-letno dediščino dopolnilnega pouka slovenščine v Švici, Lihtenštajnu in na Predarlskem

Iz Züricha poročajo o izidu posebnega zbornika Stati inu obstati, ki predstavlja pogled na 50-letno dediščino dopolnilnega pouka slovenščine v Švici, Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Zbornik je bil izdan ob 50. obletnici obstoja dopolnilnega pouka v teh regijah ter…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.