Neprecenljivo vlogo pri obveščanju slovenske izseljenske javnosti o dogajanju v domovini in hkrati mobilizacije rojakov so v odločilnih mesecih in letih slovenskega osamosvajanja odigrali tudi slovenski izseljenski mediji; med njimi tudi med najbolj razširjenimi Ameriška domovina. Kot je v članku Poslanstvo in vloga časopisa Ameriška domovina v zgodovini ameriških Slovencev, 1919-91, zapisal eden od njegovih urednikov Rudolph Susel, je »Ameriška domovina je seveda močno pozdravila proces demokratizacije v Sloveniji in o tem sproti poročala in ga komentirala. Listu se pri vsem tem ni bilo treba v uredniški liniji nič spremeniti. Proces demokratizacije in želja po samostojni slovenski državi sta cilja, ki ju je list v povojnem obdobju zagovarjal«.

 

Časopis je s tem, ko je obsežno in redno poročal o slovenski stvarnosti, objavljal razne izjave, različne komentarje itd., ogromno pripomogel k informiranosti in medsebojni povezanosti ameriških Slovencev. Ko so Združene države Amerike aprila 1992 priznale Slovenijo, je njegov takratni založnik in urednik James Debevec, ki je bil tudi član odbora Združeni Američani za Slovenijo (United Americans for Slovenia - UAS), poskrbel za posebno izdajo Ameriške domovine v čast Sloveniji. Debevec je člane UAS informiral o razmerah doma, obenem pa je v časopisu poročal o dejavnostih odbora. Urednik slovenskega dela časopisa je bil takrat dr. Rudolph Susel (1940 – 2016), ki je poročal o novicah iz Slovenije; tako pred slovensko samostojnostjo kot po osamosvojitvi.

Ameriška domovina je pričela izhajati leta 1909. Do leta 1919 je izhajala pod imenom Amerika in Clevelandska Amerika. Uredniki časopisa so bili zdravnik Frank Javh Kern, Leopold Zakrajšek, Lojze Pirc in od leta 1941 James (Jaka) Debevec ter prof. Vinko Lipovec in kot zadnji dr. Rudolf Susel. List je bil sprva tednik, kasneje je izhajal dvakrat tedensko, od leta 1929 pa nekaj časa celo kot dnevnik. Več let po drug svetovni vojni je bil edini slovenski časopis, ki je izhajal dvakrat na teden. Sčasoma se je časopis zožil na tednik in kasneje na dvotednik.

 

Ko je lastnik časopisa James (Jaka) Debevec umrl, je podjetje nekaj časa vodila njegova vdova Mary, nato pa ga je leta 1976 prevzel sin James Debevec. Časopis je izhajal v dveh različicah: angleški in slovenski. Slovenska ni bila prevedena v angleščino in obratno. List je zato imel dva urednika, angleškega in slovenskega. Angleško različico je urejal lastnik James Debevec, slovenski del pa je po vojni najprej vodil prof. Vinko Lipovec, za njim pa v Ameriki rojeni dr. Rudolf Susel. 

 

21. avgusta 2008 je v Clevelandu v Ohiu izšla zadnja številka Ameriške domovine. James in žena Madeline Debevec sta ji posvetila svoji življenji Časopis je vse do konca izhajanja beležil slovenske dogodke, utrip slovenske skupnosti. Zakonca Debevec sta še vedno navzoča v slovenski skupnosti, med drugim sta poskrbela za številne donacije slovenskim ustanovam iz fondacije Frances & Jane Lausche, s katero upravljata.

Proslava od dnevu državnosti in zaključek bralne značke na EHS

Na Evropski šoli v Haagu (EHS) so na primarni stopnji obeležili slovenski dan državnosti in zaključek Bralne značke.   Dogodek je potekal v duhu slovenskega kulturnega izročila ter spodbudil medkulturno povezovanje med učenci različnih jezikovnih sekcij.   V okviru proslave…

Dan Državnosti v osnovni šoli »Anton Martin Slomšek« v Mendozi

Praznovanje Dneva državnosti med osnovnošolci šole Colegio Esloveno v Mendozi Ob Dnevu slovenske državnosti, 25. junija, so osnovnošolci šole COLEGIO ESLOVENO »Anton Martin Slomšek« v Mendozi pripravili pestro in navdihujoče praznovanje, ki je potekalo v duhu ustvarjalnosti, domoljubja in veselja do…

Slovenski piknik v Utrechtu: sončen dan, dobra družba in domače dobrote

Slovenski piknik v Utrechtu: sončen dan, dobra družba in domače dobrote   V soboto, 21. junija, se je slovenska skupnost na Nizozemskem ponovno zbrala na že tradicionalni in dobro poznani lokaciji – na vrtu naše gostiteljice Vande Primec v Utrechtu.…

Slovenci ponovno navdušiliČlani Folklornega društva „Bled“ iz Bleda so ponovno navdušili z nastopom ob Mednarodnem dnevu kulturne različnosti 31. maja na Trgu pet bunara v Zadru. „ Zelo smo zadovoljni z nastopom na tako odmevni prireditvi“, je povedal Marjan Črnkovič,…

Olimpijski duh v Safenwilu v Švici: Slovenski otroci združeni v igrah, veselju in jezikuSvet potrebuje več dobrih novic in mi jih z veseljem ustvarjamo. V Safenwilu je potekal nepozaben dogodek, ki je združil slovenske otroke, njihove družine in učiteljici dopolnilnega pouka…

V Zrenjaninu 19. zaporedna prireditev Naša slovenska beseda

Med 6. in 8. junijem 2025 je v Zrenjaninu potekala že 19. prireditev Naša slovenska besedaPrireditev, ki jo tradicionalno organizira Društvo Slovencev Planika. Prireditev že skoraj dve desetletji povezuje Slovence iz Srbije ter goste iz matične domovine in ostaja eno…

Slovenska beseda v švicarskih Alpah

Med 7. in 9. junijem 2025 je projekt Slovenska beseda v švicarskih Alpah, v Davosu povezal 120 Slovencev iz Švice in Slovenije. V središču dogajanja so bili učenci dopolnilnega pouka slovenščine (DPS) iz Švice, osnovnošolci iz OŠ Nazarje ter člani…

Projekt Šnofijeva druščina - spletni koncert z glasbenikom Boštjanom Gombačem

Učenci DPS in materinščine učiteljev aktiva Avstrija so v 1. fazi projekta prebrali delo Boštjana Gorenca – Pižame: Šnofijeva druščina – Čarovnik na begu. Vabljeni k branju prisprevka, ki ga je pripravil Rajko Tekalec. Učenci so spoznavali skozi to literarno delo…

Digitalizacija matičnih knjig cerkve sv. Ivana v Bethlehemu v Pensilvaniji in intervjuji izseljenskih zgodb

Med 14. in 22. majem 2025 je zaposlena na Zavodu Primoža Trubarja Klaudija Sedar z zunanjim sodelavcem s tehnično opremo Jožetom Glažarjem ob podpori Urada Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu, za kar velja velika zahvala,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.