Tokrat z vami delimo prispevek o Bralnih delavnicah KRIŽKRAŽ, SLOVENIJO POZNAŠ!, ki ga je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Švici, Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem.

 

V tednu od 14. do 20. junija je v sklopu projekta KRIŽKRAŽ, SLOVENIJO POZNAŠ potekal bralni teden. Kulturna gostja Barbara Hanuš je v sklopu dopolnilnega pouka slovenščine izvedla 6 bralnih delavnic za učence iz Švice, Kneževine Lihtenštajn in na Predarlskem.

 

Bralnih delavnic KRIŽKRAŽ, SLOVENIJO POZNAŠ! so se udeležili učenci dopolnilnega pouka slovenščine, ki so pokazali dobro znanje slovenščine, predvsem pa veliko radovednosti in veselja ob poslušanju in reševanju nalog. Učenci so v pripovedovali o svojih izkušnjah s Slovenijo, s katerimi kraji so povezani. Čustveno povezanost in aktualnost je avtorica besedil gradiva Križkraž, Slovenijo spoznaš izkoristila za poglabljanje dejstev o slovenskih krajev. Učenci so prisluhnili zgodbi o Zlatorogu, legendi o nastanku Bohinjskega jezera ter nenazadnje tudi o tem, zakaj je morje slano … Bivša učiteljica Barbara Hanuš je otrokom predstavila tudi pomembnega junaka Martina Krpana, ki je v švicarskem prostoru pomemben, saj po njem nosi ime Združenje staršev in otrok dopolnilnega pouka slovenščine Martin Krpan.

Učenci so se igrali tudi didaktične jezikovne igre, po tem, ko so poslušali zgodbo Beti in Cej. V njej tiskarski škrat v trgovinah zamenjuje črke. Tudi učenci so bili škrati, z zamenjavo črk so našli nove besede. Učenci so navdušeno sodelovali.

Projekt je zajemal tudi posebno delavnico, ki jo je avtorica Barbara Hanuš poimenovala kavni krog. Ne samo, da je po učilnici v Eshnu zadišalo po resnični kavi, ampak so člani Društva Slovencev v Lihtenštajnu tudi prisluhnili zgodbam iz knjige Kavni krog. Tako kot glavne junakinje v knjigah imajo tudi sami člani in članice vedno isto skupno zgodbo: »Samo za eno leto.« In ostali za vedno. Delavnica je bila zelo čustvena, prijetna in dobro sprejeta. Takšna je bila tudi debata ob koncu kavnega kroga. Med člane društva ter učence je romala tudi knjiga z željo, da si jo med seboj izposojajo, o njej govorijo ter ohranijo na nek način stik z avtorico. Morda se snidemo ob novem nadaljevanju te knjige.  Člani društva so prejeli knjige Založbe Hart, učenci pa tudi knjige, ki jih je podarilo Društvo Bralna značka – ZPMS. Mednje so prispele tudi revije iz uredništva revij Ciciban, Cicido in Pil. Zahvala gre tako Bralni znački kot tudi Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu za entuziazem, zaupanje ter finančno pomoč pri izvedbi projekta.  Učiteljica Barbara Hanuš je ob koncu delavnic še poudarila: »Pouku so se pridružili tudi starši. Presenetil in ganil me je odnos do jezika in koliko energije vlagajo v to, da njihov otrok usvoji slovenski jezik.«

Starši, ki skupaj z otroki sodelujejo pri bralni delavnici

Odprt je javni razpis za Trubarjevo priznanje 2024

Narodna in univerzitetna knjižnica zbira predloge za podelitev Trubarjevega priznanja za dosežke na področju nacionalne pisne kulturne dediščine v Sloveniji. K sodelovanju ste toplo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. JAVNI RAZPIS ZA TRUBARJEVO PRIZANJE 2024 Med mnogimi nalogami, ki…

21 let Folklorne skupine Mladika

Že malo več kot dve desetletji otroci in mladi skupine Mladika uživajo v slovenski folklori in razveseljujejo prireditve Slovencev v Argentini. Vabljeni k branju intervjuja z ustanoviteljico skupine Mirjam Mehle Javoršek, ki ga je za Svobodno Slovenijo izvedla Mariana Poznič.  Kdaj…

Štajerske specialitete v Srbiji navdušile goste prireditve Naše slovenske specialitete

Podružnica iz Kovina Združenja Slovencev Logarska dolina je že sedmič organizirala tradicionalno kulturno prireditev Gastronomski dogodek “Naše slovenske specialitete”. Program je bil organiziran v nedeljo, 1. septembra 2024, ob znamenitem jezeru Kraljevac pri Deliblatu, ki je del istoimenskega naravnega parka.…

Nagradni natečaj za mlade rojake po svetu 2024

Svetovni slovenski kongres je tudi v letu 2024 za mlade pripravil bralno-risalni natečaj. Tokrat so izbrali pravljico “O malem čuku, ki živi v Nuku”, avtorice Helene Janežič, z ilustracijami Polone Kosec.   Sodelovanje na natečaju je omejeno na otroke od 6. do 13.…

Pestro dogajanje v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi

Pestro je tudi v Slovenski šoli Antona Martina Slomška v Mendozi. Obiskala sta jih pater Robert Brest, tretja sekretarka na Veleposlaništvu Republike Slovenije v Buenos Airesu Tija Kuhar, praznovali pa so tudi slovenski dan državnosti. Nekaj utrinkov so strnili v…

Štipendije za Slovence v zamejstvu in po svetu za študijsko leto 2024/2025

Javni sklad je objavil javni razpis za dodelitev štipendij za študij v Republiki Sloveniji za Slovence v zamejstvu in Slovence po svetu za študijsko leto 2024/2025. Rok prijave je do vključno 30.9.2024.   Predmet javnega razpisa je prva dodelitev štipendij…

Koline v slovenskih domovih v Argentini

V nedeljo, 7. julija 2024, so slovenske skupnosti v Argentini organizirale koline. Vabljeni k branju prispevkov, ki so jih za Svobodno Slovenijo pripravili v Našem domu San Justo in Hladnikovem domu.   Naš dom San Justo V nedeljo, 7. julija…

Štipendije za tečaje slovenskega jezika - ROK za prijave: 31. avgust 2024

Bi želeli obnoviti, nadgraditi ali pa se začeti učiti slovenski jezik? Tudi letos Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu skupaj z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo ter CMEPIUS-om zamejcem in potomcem slovenskih…

Zimsko taborjenje otrok in mladostnikov Društva Slovencev v Mendozi

Najmlajši člani Društva Slovencev v Mendozi so julija 2024 taborili v slovenski koči “Jože Kastelic” v Los Penitentes. V slovenski koči je zimsko taborjenje med počitnicami organizirala tudi mendoška mladina. Z veseljem z vami delimo prispevek o taborjenju otrok, ki…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.