Tokrat z vami delimo prispevek o Bralnih delavnicah KRIŽKRAŽ, SLOVENIJO POZNAŠ!, ki ga je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Švici, Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem.

 

V tednu od 14. do 20. junija je v sklopu projekta KRIŽKRAŽ, SLOVENIJO POZNAŠ potekal bralni teden. Kulturna gostja Barbara Hanuš je v sklopu dopolnilnega pouka slovenščine izvedla 6 bralnih delavnic za učence iz Švice, Kneževine Lihtenštajn in na Predarlskem.

 

Bralnih delavnic KRIŽKRAŽ, SLOVENIJO POZNAŠ! so se udeležili učenci dopolnilnega pouka slovenščine, ki so pokazali dobro znanje slovenščine, predvsem pa veliko radovednosti in veselja ob poslušanju in reševanju nalog. Učenci so v pripovedovali o svojih izkušnjah s Slovenijo, s katerimi kraji so povezani. Čustveno povezanost in aktualnost je avtorica besedil gradiva Križkraž, Slovenijo spoznaš izkoristila za poglabljanje dejstev o slovenskih krajev. Učenci so prisluhnili zgodbi o Zlatorogu, legendi o nastanku Bohinjskega jezera ter nenazadnje tudi o tem, zakaj je morje slano … Bivša učiteljica Barbara Hanuš je otrokom predstavila tudi pomembnega junaka Martina Krpana, ki je v švicarskem prostoru pomemben, saj po njem nosi ime Združenje staršev in otrok dopolnilnega pouka slovenščine Martin Krpan.

Učenci so se igrali tudi didaktične jezikovne igre, po tem, ko so poslušali zgodbo Beti in Cej. V njej tiskarski škrat v trgovinah zamenjuje črke. Tudi učenci so bili škrati, z zamenjavo črk so našli nove besede. Učenci so navdušeno sodelovali.

Projekt je zajemal tudi posebno delavnico, ki jo je avtorica Barbara Hanuš poimenovala kavni krog. Ne samo, da je po učilnici v Eshnu zadišalo po resnični kavi, ampak so člani Društva Slovencev v Lihtenštajnu tudi prisluhnili zgodbam iz knjige Kavni krog. Tako kot glavne junakinje v knjigah imajo tudi sami člani in članice vedno isto skupno zgodbo: »Samo za eno leto.« In ostali za vedno. Delavnica je bila zelo čustvena, prijetna in dobro sprejeta. Takšna je bila tudi debata ob koncu kavnega kroga. Med člane društva ter učence je romala tudi knjiga z željo, da si jo med seboj izposojajo, o njej govorijo ter ohranijo na nek način stik z avtorico. Morda se snidemo ob novem nadaljevanju te knjige.  Člani društva so prejeli knjige Založbe Hart, učenci pa tudi knjige, ki jih je podarilo Društvo Bralna značka – ZPMS. Mednje so prispele tudi revije iz uredništva revij Ciciban, Cicido in Pil. Zahvala gre tako Bralni znački kot tudi Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu za entuziazem, zaupanje ter finančno pomoč pri izvedbi projekta.  Učiteljica Barbara Hanuš je ob koncu delavnic še poudarila: »Pouku so se pridružili tudi starši. Presenetil in ganil me je odnos do jezika in koliko energije vlagajo v to, da njihov otrok usvoji slovenski jezik.«

Starši, ki skupaj z otroki sodelujejo pri bralni delavnici

Evropski dan jezikov 2023 v Banja Luki

Od leta 2001 se vsako leto 26. septembra praznuje Evropski dan jezikov. Svet Evrope spodbuja učenje tujih jezikov v prepričanju, da jezikovna raznolikost predstavlja pomembno orodje za doseganje boljšega medkulturnega razumevanja in hkrati predstavlja ključno sestavino bogate kulturne dediščine naše…

Dan jezikov in Slovenska pravljica v Švici

Tradicionalno druženje ob dnevu jezikov smo letos organizirali 17. septembra 2023 v Bernu. Učiteljici dopolnilnega pouka slovenščine, Anja Dobrovc in Jasmina Lepoša, sta skupaj z Združenjem staršev Martin Krpan ter Veleposlaništvom RS v Bernu pričarali nepozaben, jezikovno zanimiv dan, ki…

Literarni natečaj za učence slovenščine na Hrvaškem

Z veseljem vas obveščamo, da Zveza slovenskih društev na Hrvaškem s podporo Ministrstva za znanost in izobraževanje RH, Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in Slovenskega doma KPD Bazovica z Reke objavlja razpis za literarni natečaj z naslovom »Z domišljijo…

Baasem 2023: Medgeneracijsko srečanje Slovencev iz Severnega Porenja – Vestfalije

Društvo Slovenski zvon iz Krefelda je med vikendom, od 15. do 17. septembra 2023, organiziralo medgeneracijsko druženje Slovencev in slovenskih družin v Baasemu. To je kraj v Eiflu (NRW), kjer se Slovenci srečujejo že vrsto let, obdan z  gozdovi, travniki…

Slovenski večer v Amsterdamu

V soboto, 16. septembra 2023, je lokalni odbor Društva VTIS v sodelovanju z Združenjem prijateljev Slovenije na Nizozemskem organiziral nepozaben Slovenski večer v Amsterdamu. Družabni dogodek, povezan s pokušino slovenskih vin je potekal v priljubljenem lokalu Kalemegdan. Prispevek o dogodku…

V Sao Paulu bo kmalu zaživel Slovenski dom Triglav

V četrtek, 14. septembra 2023, je bila na delovnem obisku v Sao Paulu slovenska veleposlanica v Braziliji Mateja Kračun. Poleg srečanja z vidnejšimi člani tamkajšnje slovenske skupnosti je skupaj z njimi opravila ogled prostorov, kjer bo v kratkem začel delovati…

Vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem

Slovensko društvo Simon Gregorčič Köping je organiziralo vseslovensko srečanje rojakov na Švedskem. Objavljamo prispevek, ki ga je pripravil predsednik društva Alojz Macuh.  Vse prehitro nam minevata čas, počasi se bomo zbirali v prostorih društva, z delom smo pa tako rekoč…

Obisk dijakov liceja A. M. Slomška iz Trsta

V ponedeljek, 18. septembra 2023, je državna sekretarka na Uradu RS za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesna Humar sprejela dijake drugega letnika Humanističnega in družbeno-ekonomskega liceja Antona Martina Slomška iz Trsta. Gimnazijci, ki se ta teden mudijo na jezikovnem…

Mendoški nageljni na obisku v Rosariu

Folklorna skupina Mendoški Nageljni se je poleti odzvala na povabilo in se udeležila praznovanja 93. obletnice ustanovitve Slovenskega društva Triglav v Rosariu. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je za Svobodno Slovenijo pripravila Mirian Šenk.  Folklorna skupina Mendoški Nageljni pod…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.