V času osamosvajanja Slovenije je škofovski sedež v kanadskem Torontu zasedal Slovenec dr. Alojzij Ambrožič, ki ga je papež Janez Pavel II. leta 1998 imenoval za kardinala. Čeprav kanadski državljan, se je vedno čutil Slovenca, kar je potrdil ob škofovskem posvečenju, ko je vse prisotne nagovoril tudi v  slovenskem jeziku, še zlasti pa v letu 1991, ko so potekali ključni dogodki osamosvajanja Republike Slovenije.

 

Rojen je bil leta 1930 v vasi Gaberje v župniji Dobrova pri Ljubljani. Leta 1945 se je bila njegova družina prisiljena umakniti iz Slovenije pred grozečim komunističnim nasiljem. Tako je prek taborišča Špital leta 1948 prišel v Kanado, kjer se je odločil za duhovniški poklic. Leta 1955 je prejel duhovniško, leta 1976 pa škofovsko posvečenje. Sprejel je službo pomožnega škofa v Nadškofiji Toronto s pravico do nasledstva. Ko se je leta 1990 upokojil torontski nadškof kardinal Carter, je postal nadškof velike torontske nadškofije. Na tem mestu je dočakal razglasitev samostojne slovenske države in se tudi sam aktivno vključil v procese njenega osamosvajanja in priznanja.

 

Ko se je v Sloveniji začela vojna, je pisal takratnemu kanadskemu premierju Brianu Mulroneyju. Predstavil mu je dogajanje v Sloveniji in ga prosil, naj njegova vlada posreduje za prekinitev spopadov in za začetek pogajanj. Zvečer, 1. julija 1991, je v cerkvi Brezmadežne s čudodelno svetinjo v Torontu daroval posebno mašo za domovino, ki se je je udeležilo dva tisoč ljudi. V nagovoru je poudaril, da bi moral neodvisnost Slovenije (in Hrvaške) podpreti ves svet,  saj »kadar se taki narodi odločajo, da bodo v svoji hiši sam svoj gospodar in pokažejo sposobnosti politične suverenosti, bi morale biti njihove odločitve sprejete in spoštovane«. Oglasil se je tudi v časopisu Toronto Star: »Slovenci ne škodujejo nikomur, če hočejo biti ne samo avtonomni, pač pa tudi samostojni. Menim, da je omejitev osebne svobode zaradi bojazni, da bi prišlo do etničnih izbruhov kontraproduktivna. Etnična homogenost Slovenije je poroštvo, da v samostojni Sloveniji ne bo spopadov med manjšino in večino.« Angažiral se je tudi znotraj cerkvene hierarhije in poskrbel za izjavo kanadske in ameriške škofovske konference v podporo slovenski samostojnosti. Po končani vojni je znova izrazil svoje čutenje do rojstne domovine, ko je v pismu takratnemu ljubljanskemu nadškofu dr. Alojziju Šuštarju  zapisal, »kako lepo je bilo, ob vsem vašem trpljenju in negotovosti, biti Slovenec v teh dnevih«.

dr. ALojzij Ambrožič, na vrhu na belem traku napis Rojaki za samostojno SLovenijo in logo (simbolj Triglava v beli, modri in rdeči barvi, tri rumene zvezde in pod tem napis Slovenija 30).
Vir fotografije: newediukfuneralhome.com

Tri leta po smrti kardinala Ambrožiča, leta 2014, so mu rojaki župnije Dobrova in občine Dobrova - Polhov Gradec pred župnijsko cerkvijo postavili doprsni kip in se mu tako poklonili tudi za njegovo zvestobo domovini in njegov pomemben prispevek v času osamosvajanja Slovenije.

Obisk komisije Državnega zbora pri Colegio Esloveno v Mendozi

V Colegio Esloveno »Anton Martin Slomšek« v Mendozi so se 16. aprila 2025 razveselili obiska Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Državnega zbora Republike Slovenije. Prispevek o dogodku je pripravila Tončka Šmon. Slovenci po svetu z veseljem…

Taborjenje Mladine Našega doma v Chascomúsu

Mladina Našega doma San Justo se je marca odpravila na taborjenje v Chascomús. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga pripravili za Svobodno Slovenijo.   V prvi polovici leta smo si Mladi iz San Justa želeli privoščiti nekaj skupnega časa…

Andrejka Možina prejemnica letošnje 62. nagrade Vstajenje

Strokovna žirija literarne nagrade Vstajenje, v sestavi prof. Magda Jevnikar, prof. Jadranka Cergol, prof. Adrijan Pahor, novinarka Erika Jazbar, urednica Nadia Roncelli in urednik Marij Maver, je na svoji zadnji seji po poglobljenem in tehtnem razmisleku odločila, da letošnjo 62.…

Priprave na veliko noč v Colegio Esloveno v Mendozi

Velik teden in velika noč imata na Slovenskem poseben čar, saj ju spremljajo bogati običaji in globoko zakoreninjene tradicije, ki so jih naši predniki skrbno negovali in jih z ljubeznijo predali naslednjim generacijam. Med tistimi, ki nadaljujejo to dragoceno dediščino,…

Državna sekretarka Humar se je udeležila zaključne prireditve POPRI 2025

Državna sekretarka Vesna Humar se je udeležila podelitve nagrad za podjetniške ideje POPRI, ki jo v sodelovanju s še tremi slovenskimi inkubatorji že 22. leto zapored organizira Primorski tehnološki park. Urad je soorganizator in finančni podpornik dogodka, na katerem sodeluje…

Pomladno druženje SGZ in Generalnega konzulata RS v Celovcu

Slovenska gospodarska zveza (SGZ) in Generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu sta tudi letos uspešno organizirala tradicionalno pomladno srečanje, ki je povezalo več kot sto štirideset udeležencev – predstavnikov gospodarstva, politike, kulture in medijev. Dogodek se je odvil v petek,…

600 zamejskih otrok v Planici navijalo za naše orle

Pod Poncami so se v četrtek, 27. marca 2025, na prvi tekmovalni dan Svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici, zbrali najmlajši navijači. Na povabilo podpredsednika vlade in ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona so se…

Zakladnica spominov: Suzana Guoth

Študijski center za narodno spravo je v sklopu zbirke Zakladnica spominov izvedel intervju s Suzano Guoth. Pričevalka se je rodila leta 1943 v Sombotelu na Madžarskem. Je upokojena profesorica nemškega in ruskega jezika, pesnica, prevajalka ter avtorica več knjig.  …

NK Bruselj sedaj tudi s podporo Urada nastopa v bruseljski amaterski ligi

NK Bruselj je amaterski nogometni klub Slovencev v Bruslju. Letos jih finančno podpira tudi Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.   Klub tako nadaljuje z udeležbo v bruseljski amaterski nogometni ligi BXL Euroleague. V ponedeljek,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.