Dr. Edi Gobec, ugledni slovenski filozof, sociolog, antropolog, zaslužni profesor državne univerze Kent v ZDA, ustanovitelj in ravnatelj Slovensko-ameriškega raziskovalnega centra v Clevelandu, član Akademije znanosti v New Yorku in prejemnik številnih nagrad in odlikovanj. Dr. Gobec je svoje življenje posvetil raziskovanju dosežkov ustvarjalcev slovenskih korenin in pomembno prispeval k prepoznavnosti Slovenije. V času osamosvojitve je aktivno sodeloval  pri delu Slovenskega ameriškega sveta pod vodstvom dr. Mateja Roesmanna.

 

Dr. Gobec je v letih 1990 do 1992 napisal in poslal na stotine pisem ameriškim politikom, pa tudi vladam in ambasadam drugih držav od Švedske, Islandije, Anglije, Avstralije in celo Japonske. Kopije vseh teh pisem skupaj z odgovori, tudi številnimi iz Bele hiše, med drugim bivšega predsednika Reagana, sedanjega predsednika Joea Bidena, senatorjev Edwarda Kennedyja, John Glenna ter Toma Harkina in kongresnika Dennisa Eckarta, sta skupaj z ženo skrbno zbrala in shranila. Kot je nekoč povedal sam, je bilo njegovo delo navzven manj vidno, z izjemo odmevnega govora na vseameriški konvenciji Mladih Republikancev 12. julija 1991 v Miamiju na Floridi, kjer je delegatom in navzočim politikom, diplomatom in novinarjem predstavil razloge, zakaj si Slovenija zasluži svojo neodvisno državo. Uspelo mu je prepričati udeležence, da so z dolgim in stoječim aplavzom pozdravili neodvisno Slovenijo. Pomagal je Slovensko ameriškem svetu, se zavzemal za  zbiranje prispevkov za pomoč Demosu, dal tiskati dvojezične obrazce ter sodeloval pri njihovi razdelitvi.

 

Edi Gobec se je rodil v Celju, življenjska pot pa ga je leta 1950 pripeljala v ZDA. V prvih letih življenja na drugi strani Atlantika so ga ameriški sodelavci nenehno spraševali, če jim lahko pove za kakšnega res uspešnega Slovenca (slavnega arhitekta, izumitelja ali morda športnika). Ko je raziskoval to področje, je naletel na trditve, da je 86 odstotkov Slovencev nepismenih in da sploh nimajo svojega knjižnega jezika, prav tako ni mogel najti dokazov o kakšnih vidnejših dosežkih v ZDA živečih Slovencev ali njihovih potomcev. To ga je tako nagovorilo, da je svoje življenje posvetil raziskovanju in preučevanju izjemnih Slovencev, ki so pustili neizbrisen pečat na svetovno zgodovino. Plod tega življenjskega raziskovanja je tudi leta 2015 izdana knjiga Slovenski ameriški izumitelji in inovatorji. Prav tako je avtor številnih drugih člankov in knjig o slovenski skupnosti v ZDA. Med najbolj znane gotovo sodi publikacija Ponosen, da sem Slovenec. Dr. Gobec je svojo bogato raziskovalno zapuščino, ki jo je vse od leta 1951 zbiral tudi s pomočjo žene in prijateljev, zapustil Arhivu Republike Slovenije.

dr. Edi Gobec
Vir fotografije: Ideastream.

Leta 2020 je s strani predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja prejel visoko državno odlikovanje za življenjsko delo in prispevek k prepoznavnosti Slovenije ter obogatitev spoznanj o dosežkih Slovencev v svetu.  Priznanje mu je izročila generalna konzulka v Clevelandu Alenka Jerak. Že leta 2006 mu je tedanji in sedanji predsednik vlade Janez Janša med obiskom ZDA ob njegovem 80. rojstnem dnevu izročil priznanje Urada za Slovence v zamejstvu in po svetu. Slovenska škofovska konferenca pa mu je leta 2007 podelila odličje sv. Cirila in Metoda. Edi Gobec je bil član Slovenske teološke akademije v Rimu in, kot že navedeno, od leta 1984 Akademije znanosti v New Yorku. Od leta 1970 je bil vpisan na narodni seznam znamenitih Američanov. Večkrat je tudi omenil, da je leta 1971 prejel naziv Odličen vzgojitelj Amerike.

 

Svet je zapustil 12. decembra 2020. Bil je velik človek, ponosen in zaveden Slovenec. Medtem ko je opisoval izjemne Slovence v izseljenstvu, ki so zaznamovali svetovno zgodovino, se je vanjo za vedno zapisal tudi sam.

600 zamejskih otrok v Planici navijalo za naše orle

Pod Poncami so se v četrtek, 27. marca 2025, na prvi tekmovalni dan Svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici, zbrali najmlajši navijači. Na povabilo podpredsednika vlade in ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona so se…

Zakladnica spominov: Suzana Guoth

Študijski center za narodno spravo je v sklopu zbirke Zakladnica spominov izvedel intervju s Suzano Guoth. Pričevalka se je rodila leta 1943 v Sombotelu na Madžarskem. Je upokojena profesorica nemškega in ruskega jezika, pesnica, prevajalka ter avtorica več knjig.  …

NK Bruselj sedaj tudi s podporo Urada nastopa v bruseljski amaterski ligi

NK Bruselj je amaterski nogometni klub Slovencev v Bruslju. Letos jih finančno podpira tudi Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.   Klub tako nadaljuje z udeležbo v bruseljski amaterski nogometni ligi BXL Euroleague. V ponedeljek,…

Spuščanje gregorčkov po reki Vrbas

Slovenci v Banja Luki so tudi letos obeležili gregorjevo. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine Metoda Perger.   Gregorjevo je praznik, ki se praznuje 12. marca, na god sv. Gregorja, papeža in cerkvenega učitelja.…

Projekt MAJ: Umetno inteligentna prihodnost v regiji Vrbskega jezera

28. in 29. marca 2025 je na Koroškem potekal projekt MAJ – „Mreža Alpe Jadran“ ki je združil 40 mladih iz Avstrije, Italije, Madžarske, Hrvaške in Slovenije. Udeleženci so se poglobljeno ukvarjali s temami umetne inteligence (UI) in digitalizacije, razpravljali…

Pustovanje, gregorjevo in bralna delavnica pri slovenskih otrocih v Berlinu

Za Slovenci v Berlinu je pestro marčevsko dogajanje. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine. Pustovanje V soboto, 1. marca 2025, so se predšolski slovenski otroci v Berlinu zbrali na pustovanju. Oblekli so se v…

Na Filološki fakulteti v Banjaluki odprta Učilnica za slovenski jezik

Filološka fakulteta Univerze v Banjaluki je bogatejša za novo opremljeno učilnico za slovenski jezik. Slovesno so jo odprli v četrtek, 13. marca 2025. Prispevek o dogodku so pripravili v Društvu Slovencev Triglav. Ureditev Slovenske učilnice je financiral Urad Vlade Republike Slovenije…

70 let Zveze slovenskih organizacij na Koroškem

Zveza slovenskih organizacij na Koroškem praznuje 70. obletnico svojega obstoja. Delimo tiskovno izjavo, ki jo je pripravila zveza.   Pred 70 leti, marca leta 1955, je bila kot osrednja organizacija koroških slovenskih organizacij ustanovljena Zveza slovenskih organizacij, kar je mejnik…

Dvojezični izobraževalni tečaj za asistente v otroških vrtcih, jaslih in za varuške 2025

Dom prosvete Sodalitas v Tinjah v sodelovanju z Delovno skupnostjo privatnih dvo- in večjezičnih vrtcev ter Inštitutom za izobraževanje in svetovanje v Celovcu / Institut für Bildung und Beratung (IBB) razpisuje Izobraževalni tečaj za asistentke in asistente v otroških vrtcih,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.