Dušana Lajovica, uspešnega podjetnika, politika, diplomata in velikega dobrotnika slovenske skupnosti v Avstraliji je predanost slovenstvu spremljala celo življenje, kljub temu, da ga je večino preživel v Avstraliji. Podpiral je ideje slovenske pomladi in bil v vseh pogledih ambasador samostojne Slovenije. Imenovan je bil tudi za častnega konzula Republike Slovenije na Novi Zelandiji. Leta 2005 mu je takratni predsednik republike dr. Janez Drnovšek podelil zlati red za zasluge.

 

Ob ustanovitvi Demosa leta 1989 so avstralski Slovenci z velikimi pričakovanji in upanjem na prihodnost začeli moralno in materialno podpirati novo gibanje. Leta  1991 se je Dušan Lajovic po 46 letih prvič vrnil v Slovenijo in prisostvoval razglasitvi neodvisnosti in samostojnosti Republike Slovenije. Naslednji mesec je bil imenovan za posebnega veleposlanika z vsemi pooblastili, da zastopa Slovenijo pri Ministrstvu za zunanje zadeve Nove Zelandije. Ko se je julija 1991 vrnil v Avstralijo, je takoj pričel z organizacijo zbiranja pomoči v podporo samostojni Sloveniji tako med avstralskimi Slovenci kot tudi pri vladah Avstralije, Nove Zelandije in v Malezije. Leta 1992 je bil imenovan za častnega konzula Slovenije na Novi Zelandiji, leta 1997 pa za častnega generalnega konzula za Novo Zelandijo. To funkcijo je  opravljal do 1. julija 2003.

 

Dušan S. Lajovic se je rodil 26. januarja 1925 v Ljubljani. Njegov oče Emil Milivoj Lajovic je že leta 1921 v Ljubljani ustanovil podjetje Saturnus, a ga po štirih letih zaprl. Leta 1922 je izkazal posebno skrb, ko je v Ljubljani odprl dom za neporočene matere. Stavba v Mostah stoji še danes. Leta 1928 je oče Emil v Šiški ustanovil podjetje za izdelavo tub za zobno pasto in plastičnih izdelkov. Tovarna Tuba je bila ena izmed dveh in hkrati največja tovarna tub na območju takratne Jugoslavije.

 

Po osnovni šoli v Ljubljani so ga starši poslali v zasebno gimnazijo na otok Brač, ki so jo vodili dominikanci. Ob pričetku druge svetovne vojne se je vrnil v Ljubljano in nadaljeval šolanje na Srednji tehniški šoli, nato ga je oče poslal v Padovo k družinskemu prijatelju, pri katerem je delal v tovarni za plastiko. Po vojni se je znašel v begunskem taborišču center 303 v Trstu. Tam se je 27. januarja 1950 poročil z Aleksandro Hreščak. Skupaj z ženo sta 10. maja 1950 zapustila Italijo in z ladjo odpotovala v Avstralijo, kjer sta našla drugo domovino.

 

Dušan S. Lajovic je v Avstraliji najprej opravljal različna dela, nato pa se je odločil, da bo nadaljeval z družinsko tradicijo in leta 1958 v Sydneyu ustanovil podjetje Impact International Pty Ltd. V naslednjih letih je odprl podružnice še na Novi Zelandiji, v Melbournu, Maleziji, Indoneziji in na Filipinih. Impact danes združuje 12 podjetij, poleg tub za zobno pasto izdelujejo še embalažo za kozmetiko in farmacijo.

 

Leta 2005 mu je bil ob njegovi 80-letnici podeljen zlati red za zasluge »pri povezovanju in ohranjanju slovenske skupnosti v Avstraliji in Novi Zelandiji, pri osamosvojitvi Republike Slovenije, mednarodnem priznanju in gospodarskih povezavah Slovenije s svetom na diplomatskem mednarodnem področju«. Leta 2018 je prejel tudi Pučnikovo plaketo, namenjeno izjemnim posameznikom, ki s svojim javnim delovanjem, bodisi v politiki bodisi na drugih družbenih področjih pomembno prispevajo h krepitvi demokratičnih standardov in rasti demokratične politične kulture v Sloveniji. 

 

Malo manj znan, a nič manj pomemben je bil njegov starejši brat Miša M. Lajovic. Bil je prvi senator v senatu Avstralije, ki ni bil rojen na njenem ozemlju oziroma ni bil anglosaškega porekla in ni bil Jud. Na listi Liberalne stranke je v zgornjem domu avstralskega parlamenta sedel med leti 1975 in 1985.

 

Za Dušana S. Lajovica lahko rečemo, da je bil eden tistih rojakov v Avstraliji, ki so s trdno in neomajno voljo sledili svojim občutkom v upanju, da Slovenija lahko postane neodvisna, samostojna in demokratična država. Slovenska skupnost v Avstraliji in Republika Slovenija sta z njegovo smrtjo 28. junija 2018 izgubili velikega domoljuba in podpornika.

Dušan Lajovic

Vabljeni na sejem zaposlitvenih priložnosti v Sloveniji

Vabljeni na Sejem zaposlitvenih priložnosti v Sloveniji, ki bo v četrtek, 9. maja 2024, od 10. do 18. ure na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.   Gre za enega izmed največjih zaposlitveno-kariernih dogodkov pri nas. K udeležbi ste lepo vabljeni tudi…

Izšla je majska številka otroške revije Pastirček

Izšla je majska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 9 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.