Ste morda razmišljali, da bi vi ali vaši otroci kakšno uro več namenili učenju slovenskega jezika? Morda ste preveč oddaljeni in bi se raje priključili prek spleta ali pa bi učenje jezika združili z obiskom matične domovine? Slovenski jezik in kulturo zdomce in izseljence v evropskih državah poučujejo napoteni učitelji dopolnilnega pouka. Marsikje v čezoceanskih državah naši rojaki organizirajo sobotne šole. Znanje jezika pa lahko osvojite ali izpilite tudi na različnih tečajih in šolah. Vabljeni, da spodaj raziščete nekaj možnosti.
V evropskih državah dopolnilni pouk slovenščine izvajajo iz Slovenije napoteni učitelji. Financira in organizira ga Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, v sodelovanju z Zavodom RS za šolstvo, ki nudi strokovno podporo.
Pouk je prostovoljen, poteka v popoldanskem času ali med vikendom, navadno enkrat tedensko od 2 do 4 ure. Namenjen je otrokom od starosti 4 let, mladostnikom in odraslim. Organiziran je lahko na šolah države gostiteljice, v prostorih slovenskih diplomatsko konzularnih predstavništev, slovenskih društev ali katoliških misij.
Informacije o dopolnilnem pouku slovenščine v evropskih državah, o pouku slovenščine v čezoceanskih državah (ZDA, Kanada, Argentina, Brazilija, Avstralija, Egipt) in o poletni šoli slovenščine najdete na spletni strani Zavoda Republike Slovenije za šolstvo.
POLETNI TEČAJ SLOVENŠČINE ZA OTROKE
Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani vabi otroke, stare od 8 do 11 let, da poleti obiščejo Ljubljano in se udeležijo tečaja slovenskega jezika. Tečaj se začne v ponedeljek, 1. julija 2024, in konča v petek, 12. julija 2024.
Rok za prijavo: 10. junij 2024
POLETNA ŠOLA SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE
Združenje Slovenska izseljenska matica vabi mlade rojake, ki živite v tujini, ste stari med 10 in 15 let, se radi zabavate, likovno ustvarjate, se učite slovenščino, odkrivate lepote Slovenije, da se jim pridružite na poletni šoli Slovenščina malo drugače, ki bo potekala med 7. in 13. julijem 2024 v Murski soboti.
Rok za prijavo: 24. maj 2024
TABOR SLOVENSKIH OTROK PO SVETU
Svetovni slovenski kongres vabi na 28. Taboru slovenskih otrok po svetu, ki bo potekal od nedelje, 7. julija, do petka, 12. julija 2022. Potekal bo v Centru šolskih in obšolskih dejavnosti Radenci ob Kolpi. Dogodek je namenjen mladim, med 9. in 15. letom starosti, ki živijo izven meja Republike Slovenije in imajo slovenske starše ali stare starše.
Rok za prijavo: od 1. marca 2024 do zapolnitve prostih mest
MLADINSKA POLETNA ŠOLA SLOVENŠČINE
Mladinska poletna šola slovenskega jezika za mladostnike od 13 do 17 let bo letos potekala med 1. in 12. julijem v živo v Ljubljani in tudi prek spleta. Tečaj je priložnost za vse, ki se želijo slovenščine naučiti od začetka ali osvežiti in nadgraditi svoje znanje. Mogoče je pridobiti tudi štipendijo.
Rok za prijavo: 1. junij 2024
Rok za oddajo vloge za štipendijo: 15. maj 2024
ZIMSKA ŠOLA SLOVENSKEGA JEZIKA
Zimski intenzivni jezikovni tečaj slovenščine, ki ga organizira Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, je namenjen tistim, ki bi se radi v dveh tednih naučili čim več, v spremljevalnem programu pa spoznali slovensko kulturo in družbo. Tečaj bo v živo v Ljubljani in na spletu potekal med 27. januarjem in 7. februarjem 2025
Rok za prijavo: 12. januar 2025
Rok za oddajo vloge za štipendijo: 31. avgust 2024
SPOMLADANSKA ŠOLA SLOVENSKEGA JEZIKA
Spomladanska šola slovenskega jezika, ki jo organizira Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, je intenzivni jezikovni tečaj za vse, ki bi radi en semester študijskega leta posvetili učenju slovenščine. Tečaj bo potekal bo med 3. marcem in 22. majem 2025.
Rok za prijavo: 16. februar 2025
Rok za oddajo vloge za štipendijo: 31. avgust 2024
POLETNA ŠOLA SLOVENSKEGA JEZIKA
Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani vabi, da poleti obiščete Slovenijo in se udeležite tečaja slovenskega jezika, hkrati pa preživite nepozabne počitnice. Na voljo je dvo- in tritedenski tečaj med 1. in 12. oziroma 17. julijem 2024. Na voljo so tudi štipendije.
Vabljeni tudi na na spletni tečaj, ki je priložnost za vse, ki se želijo slovenščino naučiti od začetka ali osvežiti in nadgraditi svoje znanje. Tečaj bo potekal med 1. in 12. julijem 2024.
Rok za prijavo: 17. junij 2024
Rok za oddajo vloge za štipendijo: 15. maj 2024
JESENSKA ŠOLA SLOVENSKEGA JEZIKA
Jesenska šola slovenskega jezika, ki jo organizira Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, je intenzivni jezikovni tečaj za vse, ki bi radi en semester študijskega leta posvetili učenju slovenščine. Tečaj bo potekal med 30. septembrom in 20. decembrom 2024.
Rok za prijavo: 16. september 2024
Rok za oddajo vloge za štipendijo: 15. maj 2024
POPOLDANSKI TEČAJ SLOVENSKEGA JEZIKA NA SPLETU
Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani organizira 80-urni jezikovni spletni tečaj, ki se izvaja dvakrat tedensko v popoldanskem času. Tečaj je primeren za zaposlene. Jeseni bo tečaj potekal med 30. septembrom 2024 in 15. januarjem 2025. Spomladi pa med 3. marcem in 22. majem 2025.
Rok za prijavo: najkasneje 3 tedne pred začetkom tečaja
Rok za oddajo vloge za štipendijo: 31. avgust 2024
JUTRANJI TEČAJ SLOVENSKEGA JEZIKA
Center za slovenščino kot drugi in tuji jezik Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani organizira 80-urni jezikovni tečaj, ki se v živo v Ljubljani izvaja dvakrat tedensko v dopoldanskem času. Jeseni bo tečaj potekal med 1. oktobrom 2024 in 16. januarjem 2025. Spomladi pa med 4. marcem in 5. junijem 2025.
Izvaja se tudi spletni tečaj, ki bo jeseni med 30. septembrom 2024 in 15. januarjem 2025 ter spomladi med 3. marcem 2024 in 9. junijem 2025.
Rok za prijavo na tečaj v živo: najkasneje 2 tedna pred začetkom tečaja
Rok za prijavo na tečaj na spletu: najkasneje 3 tedne pred začetkom tečaja
Rok za oddajo vloge za štipendijo: 31. avgust 2024
Poletni tečaj slovenskega jezika na slovenski Obali "HALO, TUKAJ SLOVENSKI MEDITERAN!"
Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem in Znanstveno-raziskovalno središče Koper vsako leto organizirata poletni tečaj slovenskega jezika na slovenski Obali »Halo, tukaj slovenski Mediteran!«. Med 8. in 19. julijem 2024 bo v Kopru potekala že 31. izvedba tečaja. Na voljo so tudi štipendije.
Rok za prijavo in oddajo vloge za štipendijo: 24. maj 2024
SPLETNA PLATFORMA ZA SAMOSTOJNO UČENJE SLOVENE LEARNING ONLINE
Slovene Learning Online je prosto dostopni spletni tečaj slovenskega jezika za tujce, ki so ga razvili na Centru za slovenščino kot drugi in tuji jezik v sodelovanju s podjetjem DigiEd. Tečaj je priložnost za vse, ki bi se radi samostojno naučili slovensko na enostaven, igriv in učinkovit način.
Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu skupaj z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Zavodom RS za šolstvo ter CMEPIUS-om zamejcem in potomcem slovenskih zdomcev in izseljencev podeljujemo štipendije za nekatere programe Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik.
POGOJI ZA PRIDOBITEV ŠTIPENDIJE
- slovensko poreklo
- starost do 35 let
Pri dodelitvi štipendij bodo štipenditorji upoštevali:
- priporočilo slovenske ustanove, v katero so včlanjeni kandidat ali njegovi starši v izseljenstvu, dokazilo o izvenšolskih dejavnostih v slovenskih ustanovah oz. priporočilo ene izmed krovnih slovenskih organizacij v zamejstvu,
- priporočila učiteljev ali lektorjev slovenskega jezika v tujini ter
- priporočila diplomatsko-konzularnih predstavništev Republike Slovenije.
Posamezna ustanova v tujini lahko za štipendijo predlaga največ dva kandidata. Pri dodeljevanju štipendij imajo prednost tisti kandidati, ki še nikoli niso prejeli štipendije za tečaje Centra za slovenščino kot drugi in tuji jezik.
POZOR: Štipendija krije izključno šolnino. Ostale stroške, tudi učbenik, krijejo štipendisti sami.
Več informacij o posameznih tečajih, o rokih za prijavo in načinu prijave je dostopnih prek spodnje povezave.
V soboto, 7. 9. 2024, je v gozdnem parku Golubinjak (Gorski kotar) potekalo že 19. Vseslovensko srečanje slovenskih društev v organizaciji Zveze slovenskih društev na Hrvaškem. Srečanja se je udeležilo kar 312 članov iz slovenskih društev na Hrvaškem. Udeleženci…
Prvo septembrsko soboto je v nizozemskem Haagu tradicionalno popestril Embassy festival. Kot že dolgo vrsto let pred tem so se z ličnimi paviljoni predstavile dežele iz vsega sveta, med njimi spet Slovenija. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila…
Izšla je septembrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Septembrska izdaja je prva številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Kakor prejšnje izdaje je polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in…
Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 9. septembra 2024 v Evangeličanskem centru Murska Sobota udeležil in zbrane nagovoril na dogodku ob javni predstavitvi zbirke arhivskega gradiva in predmetov, ki so bili…
Konec avgusta je na obrežju Donave v bližini Kovina potekala Likovna kolonija »SUSRET 2«, posvečena medgeneracijskemu sodelovanju in ustvarjanju. Kolonija, ki jo organizira Društvo Slovencev Martin Krpan iz Smedereva, je tudi letos združila mlade umetnike iz Smedereva, Čačka, Vršca in…
4. septembra obhajajo v Argentini Dan Imigrantov. Colegio Esloveno Anton Martin Slomšek iz Mendoze je ob tej priložnosti pripravil posebno prireditev, saj so vsi ustanovitelji kolegija potomci slovenskih priseljencev. Zato se na ta dan poudarijo spomini in zavest od kod…
Od 29. do 31. avgusta 2024 je na planinskem domu Bočica pri Kaknju potekal 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla, ki ga je organiziralo Društvo meščanov slovenskega porekla Jožef Špringer iz Kaknja. Ta tradicionalni dogodek, ki se odvija že…
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2022 © Vse pravice pridržane.