Slovenski rojaki v Združenih državah Amerike so leta 1991 ustanovili odbor Združenih Američanov za Slovenijo (UAS). Odbor je usklajeval prizadevanja slovenske skupnosti za čim hitrejše mednarodno priznanje Slovenije kot neodvisne države s strani ZDA. Predsednik je bil Edmund Turk, ki smo ga v tej rubriki že predstavili, Joe Valenčič pa je bil izbran za vodenje zapletenega in hkrati izjemno pomembnega komunikacijskega dela te kampanje.

 

Valenčič je namreč že imel izkušnje s področja trženja in odnosov z javnostmi tako v ameriških podjetjih kot na univerzi, pa tudi v vodilnih strukturah slovenskega izseljenstva v tej državi.

 

Valenčič je razvil strateški promocijski program za ozaveščanje o pomenu ameriškega priznanja Slovenije kot suverene države. Sporočila so bila namenjena medijem, vodilnim v gospodarstvu in vladi ter Slovencem in Američanom in njihovim prijateljem in sodelavcem. Vsak teden so pošiljali novice in organizirali redne tiskovne konference. Zaradi svojega znanja slovenščine je Valenčič lahko tudi hitreje seznanjal rojake o dogajanju v domovini. Članom UAS je pomagal pri oblikovanju opornih točk za njihove nadaljnje pogovore in nastope. Velik vlogo pri ozaveščanju rojakov – tem je Slovenija seveda pomenila največ - so odigrali tudi slovensko-ameriški časopisi in radijski programi.

 

Največ prizadevanj in energije je bilo namenjene in usmerjene na tedanjega predsednika Georgea W. Busha. Po vsej državi so bile razdeljene peticije, naj ljudje dodajo svoja imena pozivu, naj predsednik prizna Slovenijo kot najmlajšo državo oziroma demokracijo na svetu. Rojaki so  na naslov predsednika in Belo hišo poslali 50.000 podpisanih predplačniških dopisnic in prosili za njegovo podporo Sloveniji. Stroški tiska in poštnine so bili pokriti preko donacij. Slovenski Američani so tako prvič po drugi svetovni vojni podprli nacionalno kampanjo za promocijo domovine.

 

Ena od najbolj učinkovitih strategij odbora je bila klicateljska akcija. 7. oktobra 1991 so tisoči slovenskih rojakov telefonirali v Belo hišo in zahtevali priznanje Slovenije. Valenčič je napisal sporočila, ki so jih klicatelji uporabljali za klice. Svojevrsten telefonski maraton je bil ponovljen 12. februarja 1992. Washington Post je na »zvezni« strani objavil javno pismo odbora Združenih Američanov za Slovenijo, napisano izpod peresa Joea Valenčiča, v katerem so predsedniku ZDA in članom kongresa pojasnili, da je Slovenija izpolnila vsa ključna merila za mednarodno priznanje. Ko so ZDA 7. aprila 1992 dokončno priznale Slovenijo, je Valenčič pomagal organizirati dvig zastav ZDA in Slovenije pred stavbo slovenske zadružne organizacije AMLA (American Mutual Life Association) v Clevelandu, v kateri je sicer zasedal odbor.

Vir: Planet Siol

Joe Valenčič, rojen v ZDA, je od leta 1982 predsednik Clevelandske federacije lož Slovenske narodne podporne enote (SNPJ) in je ustanovni član in nekdanji predsednik Ameriške slovenske fundacije Polka, ki upravlja nacionalno »polka« združenje. Polka Hall of Fame v Clevelandu, muzej in arhiv polke, ohranja in promovira slovensko glasbo v Ameriki. Od leta 2012 vodi tedensko slovensko radijsko in internetno oddajo, posvečeno predvsem slovenski glasbi. Je tudi predstavnik slovenske skupnosti v ZDA v Svetu Vlade Republike Slovenije za Slovence po svetu.

 

Valenčič s svojim delovanjem povezuje Slovenijo in skupnosti rojakov v ZDA. Dokumentira in predava o slovensko-ameriški izkušnji v filmih, publikacijah in predavanjih v ZDA in Evropi. Povabljen je bil kot gost kustos na razstave v ZDA, Sloveniji in Italiji, nazadnje za Arhiv Republike Slovenije leta 2019 in Mestni muzej Ljubljana leta 2022. Dokumentarni film Polka film o slovenski glasbi v Ameriki, pri izdelavi katerega je sodeloval Valenčič, se redno predvaja na slovenski nacionalni televiziji. Piše angleške podnapise za filme vodilnih slovenskih režiserjev. Redno sodeluje pri slovenskih temah za Enciklopedijo Britannica, Enciklopedijo Cleveland in Slovensko enciklopedijo. Leta 2016 je gostil podelitev televizijskih nagrad (Generacije znanosti) Raziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti.

Obisk komisije Državnega zbora pri Colegio Esloveno v Mendozi

V Colegio Esloveno »Anton Martin Slomšek« v Mendozi so se 16. aprila 2025 razveselili obiska Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Državnega zbora Republike Slovenije. Prispevek o dogodku je pripravila Tončka Šmon. Slovenci po svetu z veseljem…

Taborjenje Mladine Našega doma v Chascomúsu

Mladina Našega doma San Justo se je marca odpravila na taborjenje v Chascomús. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga pripravili za Svobodno Slovenijo.   V prvi polovici leta smo si Mladi iz San Justa želeli privoščiti nekaj skupnega časa…

Andrejka Možina prejemnica letošnje 62. nagrade Vstajenje

Strokovna žirija literarne nagrade Vstajenje, v sestavi prof. Magda Jevnikar, prof. Jadranka Cergol, prof. Adrijan Pahor, novinarka Erika Jazbar, urednica Nadia Roncelli in urednik Marij Maver, je na svoji zadnji seji po poglobljenem in tehtnem razmisleku odločila, da letošnjo 62.…

Priprave na veliko noč v Colegio Esloveno v Mendozi

Velik teden in velika noč imata na Slovenskem poseben čar, saj ju spremljajo bogati običaji in globoko zakoreninjene tradicije, ki so jih naši predniki skrbno negovali in jih z ljubeznijo predali naslednjim generacijam. Med tistimi, ki nadaljujejo to dragoceno dediščino,…

Državna sekretarka Humar se je udeležila zaključne prireditve POPRI 2025

Državna sekretarka Vesna Humar se je udeležila podelitve nagrad za podjetniške ideje POPRI, ki jo v sodelovanju s še tremi slovenskimi inkubatorji že 22. leto zapored organizira Primorski tehnološki park. Urad je soorganizator in finančni podpornik dogodka, na katerem sodeluje…

Pomladno druženje SGZ in Generalnega konzulata RS v Celovcu

Slovenska gospodarska zveza (SGZ) in Generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu sta tudi letos uspešno organizirala tradicionalno pomladno srečanje, ki je povezalo več kot sto štirideset udeležencev – predstavnikov gospodarstva, politike, kulture in medijev. Dogodek se je odvil v petek,…

600 zamejskih otrok v Planici navijalo za naše orle

Pod Poncami so se v četrtek, 27. marca 2025, na prvi tekmovalni dan Svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici, zbrali najmlajši navijači. Na povabilo podpredsednika vlade in ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona so se…

Zakladnica spominov: Suzana Guoth

Študijski center za narodno spravo je v sklopu zbirke Zakladnica spominov izvedel intervju s Suzano Guoth. Pričevalka se je rodila leta 1943 v Sombotelu na Madžarskem. Je upokojena profesorica nemškega in ruskega jezika, pesnica, prevajalka ter avtorica več knjig.  …

NK Bruselj sedaj tudi s podporo Urada nastopa v bruseljski amaterski ligi

NK Bruselj je amaterski nogometni klub Slovencev v Bruslju. Letos jih finančno podpira tudi Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.   Klub tako nadaljuje z udeležbo v bruseljski amaterski nogometni ligi BXL Euroleague. V ponedeljek,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.