Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 19. junija 2024, gostil junijski večer z izseljenskimi ustvarjalci Sredi domovine. Svojo zanimivo življenjsko pot in ustvarjalni opus, ki ga je pred kratkim obogatila še z zbirko  Magnolija. Njena zgodba, je predstavila Slovenka, ki je svoj drugi dom našla na Švedskem – pesnica Lucija Stupica. Pogovor z avtorico je vodila državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovencev zamejstvu in po svetu Vesna Humar. 

 

V prijetnem pogovoru je Lucija Stupica zbrane spustila v svoj ustvarjalni svet. Zbirka petdesetih pesmi v prozi je zgodba o magnoliji, pa tudi zgodba o avtorici. Spominja jo na domače kraje in strica, ki ga je življenjska pot prav tako odpeljala v svet. Njo je na tuje popeljala poezija, je poudarila pesnica. Poezija in ljubezen. Z možem, ki prihaja iz te skandinavske države, pa kljub vsemu nikoli nista zaprla vrat Sloveniji in možnosti, da si morda nekega dne svoj dom ustvarita prav tu, na sončni strani Alp. Tudi v njihovem domu na Švedskem pa zveni slovenska beseda in pesem. Prav besedilo otroškega napeva »Čuk se je oženil« so bile prve slovenske besede njune hčerke, ki danes tekoče govori slovenski jezik. Četudi je današnja gostja izkušena, pogosto prevajana in večkrat nagrajena avtorica, pa še vedno prizna, da ohranjanje stika s svojim jezikom na tujem ni vedno tako lahko. Prav zato vsak obisk domovine izkoristi za nakup knjig, na Švedskem pa se z veseljem udeležuje dogodkov, ki jih pripravlja tamkajšnja slovenska skupnost.

 

Lucija Stupica je pesnica, prevajalka in oblikovalka interierjev. Svoja otroška in najstniška leta preživela v Šmarju pri Jelšah, nato je sledilo še več ljubljanskih let. Je soustanoviteljica Festivala Pranger – srečanja kritikov, pesnikov in prevajalcev poezije. Prva pesniška zbirka, Čelo na soncu (Beletrina, 2000), je dobila nagrado za najboljši prvenec in nagrado za izjemne umetniške dosežke zlata ptica. Vetrolov (Beletrina, 2004), drugo zbirko, je skupaj s plesalko Malo Kline nadgradila s projektom Anagram, Otok, mesto in drugi (Beletrina, 2008) pa je združil fotografije arhitekta Mateja Mljača in glasbo Bojana Cvetrežnika in Danijela Černeta – Mystico. Zadnja, Točke izginjanja (LUD Literatura, 2019) je bila nominirana za dve največji slovenski pesniški nagradi, v knjižnih prevodih pa je izšla v švedskem, hrvaškem in španskem jeziku, jeseni 2024 pa še v angleškem. Stupica je prejemnica dveh mednarodnih nagrad, nemške Hubert Burda nagrade leta 2010 in švedske Klas de Vylder za priseljene avtorje leta 2014. Lucija Stupica danes živi v Stockholmu na Švedskem. Njeno zadnje delo - knjiga Magnolija. Njena zgodba je pravkar izšla pri založbi Goga.

 

V okviru niza večerov pod naslovom Sredi domovine na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu gostimo izjemne ustvarjalce, ki živijo in delujejo zunaj matične domovine. Vsi ljubitelji literature, glasbe in drugih umetnosti imate tako priložnost, da v prestolnici od blizu spoznate zamejske in izseljenske ustvarjalce ter njihove stvaritve.

 

Pred nami so poletni meseci, ko bomo naredili krajšo pavzo. Ponovno vas vabimo, da se nam pridružite septembra, ko nas bo po sledeh svojega ustvarjanja popeljal urednik oddaje Rojaki in odličen poznavalec Slovencev na Zahodnem Balkanu Dušan Tomažič.

Lucija Stupica in Vesna Humar

Mladi maturantje iz Argentine državni sekretarki Humar: Najbolj se veselimo vzpona na Triglav

V četrtek, 27. junija 2024, so državno sekretarko na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu Vesno Humar in sodelavce obiskali maturantje Slovenskega srednješolskega tečaja ravnatelja Marka Bajuka RAST 53 iz Argentine, ki so v začetku tega tedna začeli…

Minister Arčon na XX. Vseslovenskem srečanju v Državnem zboru

Začetek poletja vsako leto pot mnogo rojakov ponovno popelje v matično domovino. V četrtek, 27. junija 2024, so se srečali na XX. Vseslovenskem srečanju v Državnem zboru, ki letos nosi naslov »Mladi Slovenci v zamejstvu in po svetu – nosilci…

15. Slovenski dan v Slatini

V soboto, 22.06.2024, je Društvo Slovencev Triglav iz Banja Luke organiziralo že 15. tradicionalno prireditev Slovenski dan v Slatini. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku pripravila Ana Marjanović.   Program je vodil naš dolgoletni prijatelj Dušan Tomažič,…

Glasbena čestitka Slovencev iz zamejstva in sveta ob dnevu državnosti

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu s ponosom in veseljem predstavlja Glasbeno čestitko Slovencev iz zamejstva in sveta ob dnevu državnosti.   Vsako leto po vsem svetu konec junija še nekoliko glasneje in večkrat zazveni…

Gostovanje dijakov iz Argentine

V ponedeljek, 24. junija, prihaja v Slovenijo skupina RAST 53 – roj abiturientov Slovenskega srednješolskega tečaja ravnatelja Marka Bajuka iz Buenos Airesa, z namenom da dijaki doživijo domovino svojih starih staršev.  Ob tem obisku si želijo poglobiti znanje slovenskega jezika,…

Bralne urice z Barbaro Hanuš pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu

Konec maja so pri dopolnilnem pouku slovenščine v Berlinu gostili pisateljico Barbaro Hanuš.  Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila učiteljica slovenščine mag. Magdalena Novak. V soboto, 25. maja 2024, je pisateljica izvedla delavnici za dve predšolski skupini dopolnilnega pouka…

Zakladnica spominov: Francka Anžin

Študijski center za narodno spravo je v sklopu zbirke Zakladnica spominov izvedel intervju s Francko Anžin. Pričevalka je bila ob snemanju stara 102 leti. Rodila se je leta 1922 v vasi Groblje, v Spodnjih Jaršah pri Domžalah. Po koncu druge…

Razstavljene panjske končnice slovenskih otrok v Berlinu

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Berlinu, ki poteka v organizaciji Ministrstva za vzgojo in izobraževanje RS pod vodstvom učiteljice Magdalene Novak, so v luči preteklega svetovnega dneva čebel ustvarjali panjske končnice.  Poslikane panjske končnice so del ljudske umetnosti, značilne za…

Športno druženje učencev DPS v Švici: "Olimpijske igre 2024"

Učenci dopolnilnega pouka slovenščine v Švici so se v nedeljo, 16. junija, srečali v Oberentfeldnu (AG) na dogodku športnem druženju »Olimpijske igre 2024«. Prispevek o dogodku sta pripravili učiteljici slovenščine Anja Dobrovc in Jasmina Lepoša. Srečali smo se na športnem igrišču…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.