Koroški Slovenec Karel Smolle, predsednik Koroške enotne liste, edine samostojne politične stranke Slovencev v Avstriji, ter med letoma 1986 in 1990 zvezni poslanec na Dunaju iz vrst Zelene alternative, se je že na začetku navdušil nad slovensko politično pomladjo. Spadal je med redke, posebej pomembne posameznike, ki so v drugih državah imeli formalno funkcijo ter so lahko nastopali tudi kot institucionalni sogovornik.

 

V pripravah na prve večstrankarske volitve v Sloveniji 6. aprila 1990 je redno nastopal na predvolilnih taborih Demosa, pogosto kot uvodni govornik, kjer je s svojim govorniškim talentom bodril ljudi, naj verjamejo vase, v samostojnost in v demokracijo.

 

Po zaključku poslanskega mandata je oktobra 1990 postal pooblaščeni zastopnik slovenske vlade za Republiko Avstrijo in vodil Urad slovenske vlade na Dunaju. Za to mesto je bil še posebej primeren, saj je bil kot zvezni poslanec zunanjepolitični govornik Zelenih v avstrijskem zveznem parlamentu, imel pa je tudi veliko poznanstev po vsej Evropi.

 

Velik vpliv je imel na avstrijskega zunanjega ministra in osebnega prijatelja Aloisa Mocka, kateremu je redno poročal, kaj se v Sloveniji dogaja, mu predstavljal slovensko perspektivo, Mock pa je o tem nato poročal ostalim evropskim zunanjim ministrom, pogosto v Smolletovi prisotnosti. Smolle je imel tesne vezi tudi na ameriškem veleposlaništvu na Dunaju, kjer so mu dodelili celo vojaškega atašeja, da ga je redno obveščal o novostih v Sloveniji in jih tudi komentiral. Prav z Dunaja so nato novice o dogajanju v Sloveniji pogosto potovale v ostale evropske prestolnice.

 

Koroški Slovenci so nastajajoči slovenski državi pomagali tudi materialno. Koroška enotna lista je pred volitvami odprla poseben račun za finančno pomoč Demosu.  Zbiranje pomoči se je nadaljevalo tudi po vojni v Sloveniji. Za pomoč je deset slovenskih organizacij s Koroške odprlo poseben konto “Pomoč Sloveniji”, na katerem je bilo do 17. septembra 1991 zbranih 870.285 šilingov.

Karel Smolle, na vrhu na belem robu napis Rojaki za samostojno Slovenijo in logo 30. obletnice osamosvojitve (Triglav v barvah slovenske zastave in tri zvezde, pod njim napis 30 SLOVENIJA).
Vir fotografije: skup.at

O veliki aktivnosti in uspešnosti urada na Dunaju, ki so ga poleg Smolleta sestavljali še trije sodelavci, pričajo številni delovni pogovori  z avstrijskim predsednikom vlade, ministri in deželnimi glavarji ter drugimi avstrijskimi predstavniki oblasti, visokimi uradniki, s poslanci avstrijskega parlamenta in z uslužbenci veleposlaništev ter s predstavniki avstrijskega kapitala. Teh sestankov se je v tistem obdobju nabralo kar 421. Redno so se srečevali s takratno slovensko vlado in poslanci.

 

Karel Smolle je za delovanje Urada slovenske vlade na Dunaju delno tudi sam finančno jamčil in sofinanciral njegovo delovanje. Po uspešni osamosvojitvi Slovenije in imenovanju poklicne slovenske veleposlanice na Dunaju je Smolle leta 1992 postal častni konzul Republike Slovenije v avstrijski deželi Koroški. V nadaljnji karieri je bil v letih 1998–1999 zopet avstrijski poslanec, takrat na listi Liberalnega foruma, ki je sodeloval z Enotno listo, ter predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev.

 

Dodajmo še zanimiv detajl: 23. decembra 1990, na večer plebiscita, je skupina koroških Slovencev v Cankarjev dom, kjer so se zbrali slovenski politiki, simbolno prinesla repliko knežjega kamna in sporočil: »z najlepšimi željami Sloveniji se veselimo uspešnega izida zgodovinskega plebiscita«, ter tako simbolno predali zgodovinsko slovensko državnost iz svojih rok v roke slovenske države Republike Slovenije.

600 zamejskih otrok v Planici navijalo za naše orle

Pod Poncami so se v četrtek, 27. marca 2025, na prvi tekmovalni dan Svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici, zbrali najmlajši navijači. Na povabilo podpredsednika vlade in ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona so se…

Zakladnica spominov: Suzana Guoth

Študijski center za narodno spravo je v sklopu zbirke Zakladnica spominov izvedel intervju s Suzano Guoth. Pričevalka se je rodila leta 1943 v Sombotelu na Madžarskem. Je upokojena profesorica nemškega in ruskega jezika, pesnica, prevajalka ter avtorica več knjig.  …

NK Bruselj sedaj tudi s podporo Urada nastopa v bruseljski amaterski ligi

NK Bruselj je amaterski nogometni klub Slovencev v Bruslju. Letos jih finančno podpira tudi Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.   Klub tako nadaljuje z udeležbo v bruseljski amaterski nogometni ligi BXL Euroleague. V ponedeljek,…

Spuščanje gregorčkov po reki Vrbas

Slovenci v Banja Luki so tudi letos obeležili gregorjevo. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine Metoda Perger.   Gregorjevo je praznik, ki se praznuje 12. marca, na god sv. Gregorja, papeža in cerkvenega učitelja.…

Projekt MAJ: Umetno inteligentna prihodnost v regiji Vrbskega jezera

28. in 29. marca 2025 je na Koroškem potekal projekt MAJ – „Mreža Alpe Jadran“ ki je združil 40 mladih iz Avstrije, Italije, Madžarske, Hrvaške in Slovenije. Udeleženci so se poglobljeno ukvarjali s temami umetne inteligence (UI) in digitalizacije, razpravljali…

Pustovanje, gregorjevo in bralna delavnica pri slovenskih otrocih v Berlinu

Za Slovenci v Berlinu je pestro marčevsko dogajanje. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine. Pustovanje V soboto, 1. marca 2025, so se predšolski slovenski otroci v Berlinu zbrali na pustovanju. Oblekli so se v…

Na Filološki fakulteti v Banjaluki odprta Učilnica za slovenski jezik

Filološka fakulteta Univerze v Banjaluki je bogatejša za novo opremljeno učilnico za slovenski jezik. Slovesno so jo odprli v četrtek, 13. marca 2025. Prispevek o dogodku so pripravili v Društvu Slovencev Triglav. Ureditev Slovenske učilnice je financiral Urad Vlade Republike Slovenije…

70 let Zveze slovenskih organizacij na Koroškem

Zveza slovenskih organizacij na Koroškem praznuje 70. obletnico svojega obstoja. Delimo tiskovno izjavo, ki jo je pripravila zveza.   Pred 70 leti, marca leta 1955, je bila kot osrednja organizacija koroških slovenskih organizacij ustanovljena Zveza slovenskih organizacij, kar je mejnik…

Dvojezični izobraževalni tečaj za asistente v otroških vrtcih, jaslih in za varuške 2025

Dom prosvete Sodalitas v Tinjah v sodelovanju z Delovno skupnostjo privatnih dvo- in večjezičnih vrtcev ter Inštitutom za izobraževanje in svetovanje v Celovcu / Institut für Bildung und Beratung (IBB) razpisuje Izobraževalni tečaj za asistentke in asistente v otroških vrtcih,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.