Na Filološki fakulteti Univerze v Banjaluki je bila 10. 12. 2021 mednarodna znanstvena konferenca Slovenke in Slovenci v Bosni in Hercegovini v 20. in 21. stoletju: jezikovna, kulturna in ekonomska vprašanja ter medsebojno povezovanje. Predavatelji iz Slovenije ter iz Bosne in Hercegovine so govorili o potomcih slovenskih izseljencev ter o ohranjanju slovenskega jezika v Bosni in Hercegovini. Konferenca je bila del bilateralnega projekta, financiranega s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije. Projekt, katerega cilj je, da izvemo več o izseljevanju Slovencev v Bosno in Hercegovino, se je začel s konferenco v Banjaluki, zaključil pa se bo leta 2023 s konferenco v Ljubljani.

 

Projekt vodita dr. Marijanca Ajša Vižintin z Inštituta za slovensko izseljenstvo in migracije Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti in dr. Biljana Babić s Filološke fakultete Univerze v Banjaluki. Uvodoma so udeležence konference pozdravili dr. Dalibor Kesić z Univerze v Banjaluki, Igor Kotjelnikov z Ministrstva za izobraževanje in kulturo Republike Srbske, predstavnica Društva Slovencev Triglav Nataša Kajmaković ter vodji projekta dr. Biljana Babić in dr. Marijanca Ajša Vižintin. Z glasbo na harmoniki nas je razveselil učenec Glasbene šole Banjaluka.

 

Program je bil razdeljen na tri sklope. V prvem je dr. Marijanca Ajša Vižintin predstavila selitve iz Slovenije v Bosno in Hercegovino ter društveno povezovanje. Marsikdo ne ve, da so že sredi 19. stoletja Slovenci odhajali v BiH na sezonska dela. Dr. Dragomir Kozomara in dr. Dijana Crnjak sta opisala fonetične značilnosti govora slovenskega prebivalstva v okolici Banjaluke. Raziskave sta delala v Slatini, zato sta poudarila pomen Slovencev, ki so se pred stotimi leti začeli naseljevati v teh krajih. Mag. Ljiljana Potkonjak Panić in Anđela Babić sta pregledali banjaluški tisk med obema vojnama in poiskali članke o znamenitih Slovencih. Dr. Biljana Babić je iz  elektronskega kataloga Narodne in univerzitetne knjižnice Republike Srbske izpisala naslove knjig v slovenščini in prevode iz slovenščine. Poudarila je tudi dvojezične ter večjezične knjige. Društvo Slovencev Triglav Banjaluka je bilo omenjeno kot pomemben založnik del slovenskih avtorjev v slovenščini in srbščini.

 

Drugi del programa je bil namenjen dopolnilnemu pouku slovenščine, tretji pa slovenščini na tujih univerzah. Konferenca je potekala hibridno, nekatere predavateljice in predavatelji so govorili v živo, drugi so svoj prispevek posneli. Eva Jurman z Zavoda Republike Slovenije za šolstvo je predstavila pomen dopolnilnega pouka slovenščine, mag. Barbara Hanuš, ki je devet let poučevala v Bosni in Hercegovini, je pokazala gradiva in oblike spodbujanja branja učencev. Tudi dr. Boris Kern je spregovoril o zanimivih gradivih in o učbenikih za učenje slovenščine kot drugega in tujega jezika, opisal je stanje in perspektivo poučevanja slovenščine na tujih univerzah. Dr. Janja Vollmaier Lubej, lektorica slovenščine na Univerzi v Banjaluki, je predstavila svoje delo. Lektorat deluje od študijskega leta 2018/2019 kot izbirni in fakultativni predmet, zanimanje za učenje slovenščine je veliko.

 

Konferenca se je zaključila s predavanjem dr. Jerneja Mlekuža. Svojemu prispevku je dal zanimiv naslov Bratstvo in …: Slivovka ter banalni nacionalizem v socialistični Jugoslaviji. Veliko je še področij, ki jih je vredno raziskati, in bilateralni projekt je priložnost za izmenjavo izkušenj ter za nove oblike povezovanja.

Vabljeni k sodelovanju pri raziskavi Društva VTIS - Razumevanje poti Slovencev po svetu

Delimo vabilo k sodelovanju pri anketi o izzivih Slovencev v tujini – Med domom in tujino: Razumevanje poti Slovencev po svetu. V Društvu VTIS v sodelovanju z ZRSZ izvajamo raziskavo, ki se osredotoča na izkušnje, izzive in poglede Slovencev, ki živijo…

Občni zbor in prvenstvo v taroku tokrat prvič v Kalemegdanu v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem je v Amsterdamu organiziralo redni letni občni zbor in prvenstvo v taroku. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku pripravila Sonja Vukan Kohek. Člani Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem so se v soboto, 12.…

Obisk komisije Državnega zbora pri Colegio Esloveno v Mendozi

V Colegio Esloveno »Anton Martin Slomšek« v Mendozi so se 16. aprila 2025 razveselili obiska Komisije za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu Državnega zbora Republike Slovenije. Prispevek o dogodku je pripravila Tončka Šmon. Slovenci po svetu z veseljem…

Taborjenje Mladine Našega doma v Chascomúsu

Mladina Našega doma San Justo se je marca odpravila na taborjenje v Chascomús. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga pripravili za Svobodno Slovenijo.   V prvi polovici leta smo si Mladi iz San Justa želeli privoščiti nekaj skupnega časa…

Andrejka Možina prejemnica letošnje 62. nagrade Vstajenje

Strokovna žirija literarne nagrade Vstajenje, v sestavi prof. Magda Jevnikar, prof. Jadranka Cergol, prof. Adrijan Pahor, novinarka Erika Jazbar, urednica Nadia Roncelli in urednik Marij Maver, je na svoji zadnji seji po poglobljenem in tehtnem razmisleku odločila, da letošnjo 62.…

Priprave na veliko noč v Colegio Esloveno v Mendozi

Velik teden in velika noč imata na Slovenskem poseben čar, saj ju spremljajo bogati običaji in globoko zakoreninjene tradicije, ki so jih naši predniki skrbno negovali in jih z ljubeznijo predali naslednjim generacijam. Med tistimi, ki nadaljujejo to dragoceno dediščino,…

Državna sekretarka Humar se je udeležila zaključne prireditve POPRI 2025

Državna sekretarka Vesna Humar se je udeležila podelitve nagrad za podjetniške ideje POPRI, ki jo v sodelovanju s še tremi slovenskimi inkubatorji že 22. leto zapored organizira Primorski tehnološki park. Urad je soorganizator in finančni podpornik dogodka, na katerem sodeluje…

Pomladno druženje SGZ in Generalnega konzulata RS v Celovcu

Slovenska gospodarska zveza (SGZ) in Generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu sta tudi letos uspešno organizirala tradicionalno pomladno srečanje, ki je povezalo več kot sto štirideset udeležencev – predstavnikov gospodarstva, politike, kulture in medijev. Dogodek se je odvil v petek,…

600 zamejskih otrok v Planici navijalo za naše orle

Pod Poncami so se v četrtek, 27. marca 2025, na prvi tekmovalni dan Svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici, zbrali najmlajši navijači. Na povabilo podpredsednika vlade in ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona so se…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.