Lani v začetku marca v Združenju prijateljev Slovenije na Nizozemskem niso slutili, da bo Otroško pustovanje za dolgo časa njihovo zadnje ‘pravo’ druženje. Toliko večje je bilo veselje, da so lahko po številnih, sicer tudi zelo družabnih srečanjih in praznovanjih na spletu, Slovence in prijatelje Slovenije na Nizozemskem spet lahko povabili na ‘pravo’ prireditev. Sicer še z upoštevanjem nekaterih omejitev jim je v nedeljo, 19. septembra, pod vodstvom ilustratorja in umetnika Marka Horvata, uspelo ustvariti najdaljšo potico na Nizozemskem.  

 

V Rijswijku smo se zbrali iz različnih koncev: nekaj družin, nekaj parov, nekaj posameznikov. Med njimi nekaj Slovencev, nekaj potomcev Slovencev in drugih prijateljev Slovenije, nekaj takih, ki so tu začasno, pa seveda nekaj tudi takih, ki smo tu stalno – pisana družba, kot je pisana sestava našega članstva. Po dobrodošlici odbornika Viktorja Klemenčiča je vodstvo delavnice prevzel Marko Horvat, ki ga sicer že poznamo kot oblikovalca našega glasila Lipe. Po spoznavalnem krogu je navdušenim udeležencem korak za korakom razdelil nekaj nalog, ki so se počasi stopnjevale po zahtevnosti: narisati enostavni portret, ga dopolniti, upodobiti spomine na Slovenijo, pa tipične nizozemske značilnosti. Vse se je vrtelo okoli značilnosti in povezav obeh naših domovin. Zato smo vneto brskali po naših spominih, kjer hranimo vse, kar je za nas tipično slovenskega in nizozemskega. Oboji, otroci in odrasli, smo se sproščeno predali ustvarjalni mrzlici in med seboj občudovali naše izdelke.

 

Tako je prva ura ustvarjanja bliskovito minila. Po okrepčilu smo se lotili glavne naloge tega dne, za katero na začetku sicer še nismo vedeli, da se pravzaprav lotevamo potice. Marko nam je razdelil veliko pole papirja, na katerih smo široke robove porisali s slovenskimi in nizozemskimi 'stereotipi', ki smo jih 'vadili' na začetku delavnice. Pri sestavi vseh teh risb se je na koncu pojavila dolga potica – gotovo najdaljša vsaj na Nizozemskem! Kako ponosni nanjo smo ustvarjalci, se verjetno vidi tudi na fotografiji.

 

Poleg priložnosti za likovno ustvarjanje pod strokovnim vodstvom je bila Likovna delavnica predvsem priložnost za druženje. Na prijetnem jesenskem soncu smo ob kavici in malinovcu, pa ob domačih slovenskih dobrotah poklepetali o naših izkušnjah iz pandemijskega obdobja. In seveda že nakovali nekaj novih načrtov. Sicer še ne vemo, v kaki obliki ga bo možno izpeljati, vsekakor se že veselimo našega prihodnjega srečanja v novembru.

 

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.