Združenje Slovencev Martin Krpan Smederevo je v začetku junija organiziralo otroški tabor. Učenci dopolnilnega pouka slovenščine so se udeležili ustvarjalnih delavnic in izobraževalnih ur. Razveselile so jih dogodivščine v naravi.

 

Gozdarski inštitut Slovenije je izvedel izobraževalne delavnice izdelave odtisov divjih živali v naravni velikosti in izdelave debla iz žagovine, krošnje pa iz listja, najdenega v bližnjem okolju. Delavnice so bile zasnovane tako, da otrokom na kreativen in interaktiven način približajo naravo in ekologijo. Učenci so se seznanili s sledmi divjih živali. Skozi proces izdelave drevesnega debla iz žagovine in listja so se spoznali z recikliranjem in ponovno uporabo materialov. S tem so se seznanili z ohranjanjem naravnih virov.

 

Prostovoljni gasilski društvi Kovin in Mramorak sta izvedli izobraževalno uro o varstvu gozdov in požarni preventivi. Otroci so skozi zanimive dejavnosti osvojili veliko novega znanja. Izvedena je bila tudi prikazna vaja gašenja požara, v kateri so otroci uživali.

 

V čarobni svet gozda so otroci zajadrali na delavnici »Čarovnija gozda: črtna koda do zaklada«. Zahvaljujoč nadarjeni učiteljici Slađani Dobrota in njenim učencem, ki so se pridružili taboru, so imeli priložnost doživeti gozd na povsem nov način skozi 3D modele in čarobne zgodbe.

 

Prostovoljka iz Združenja Slovencev Aleksija Živanović je vodila interaktivno izobraževanje o gozdu, kjer so učenci spoznavali pomen ohranjanja naravnih virov in obnašanja v naravi. Udeleženci so skozi interakcijo in praktične vaje pridobili nova znanja in veščine. Na koncu izobraževanja so prišli do naslednjih ugotovitev: vzgoja v naravi je ključna za ozaveščanje o ohranjanju okolja; praktično znanje o preživetju je lahko koristno v vsakdanjem življenju; interakcija z naravo pomaga pri razvoju okoljske ozaveščenosti in odgovornosti.

 

Biolog Aleksandar Urošević iz Inštituta za biološka raziskovanja Siniša Stanković iz Beograda je zbral starejše osnovnošolce in srednješolce ter jim predstavil dvoživke lokalnega okolja. Razkazal jim je razstavo fotografij dvoživk in se pogovarjal o teh čudovitih malih bitjih, ki nas obkrožajo.

 

Uspešno je bila izvedena delavnica izdelovanja ptičjih krmilnic in ptičjih hišic. Udeleženci vseh starosti so se s pomočjo prostovoljcev Miroslava Milićevića in Dušice Luknar naučili izdelati in okrasiti ptičje krmilnice in hišice. Vzdušje je bilo odlično, veselje udeležencev ob ustvarjanju pa neprecenljivo.

 

Izvedena je bila tudi ustvarjalna delavnica izdelovanja gozdnih hišic, ki spominjajo na gobe, prave hišice iz pravljic. Majhni pisani lampijoni, ki bodo krasili tabor do naslednjega srečanja. Za izdelavo le-teh se je zbrala super ekipa deklet iz Čačka »Creative Lazy« na čelu s profesorico likovne delavnice Ivano Knežević. Hiške so unikatne. »Vzdušje je bilo polno ustvarjalne energije, smeha in prijateljstva, kar je prispevalo k temu, da je bila ta delavnica nepozabna«, poudarjajo v Združenju Slovencev.

 

Kliker IT Center za otroke - Šola programiranja in robotike za otroke je organiziral uro, kjer so otroci izdelali spletno stran o gozdu. Vsak otrok je izbral en izraz oz. koncept, ki je bil nato opisno in grafično predstavljen na spletni strani. Kombinacija narave in tehnologije ponuja edinstveno priložnost za učenje in razvoj.

 

Društvo Slovencev Triglav iz Banjaluke je omogočilo izvedbo kviza v slovenskem jeziku o gozdovih. Kviz sta vodili Oksana in učiteljica iz Združenja Slovencev Martin Krpan Lena. Sodelovali so učenci dopolnilnega pouka slovenskega jezika iz različnih društev, vzdušje pa je bilo zelo razburljivo in poučno. Kviz je bil odlična priložnost za pridobivanje novega znanja o gozdovih in naravi, pa tudi za urjenje slovenskega jezika. V Združenju Slovencev Martin Krpan se zahvaljujejo Društvo Slovencev Triglav za to čudovito priložnost in se veselijo prihodnjega sodelovanja.

 

V sklopu tabora so otroci tudi uživali v čarih gozda pri uri slovenščine pri učiteljici Rut Zlobec! Uganke in naloge so v le nekaj korakih razkrile skrite skrivnosti narave. Pouk so obiskovali otroci, ki obiskujejo dopolnilni pouk slovenskega jezika, kar je odlična popotnica za zaključek šolskega leta in nagrada za tiste, ki so med letom pridno sodelovali pri vseh organizacijah in projektih.

 

Poleg omenjenih dejavnosti so imeli udeleženci tabora čas za počitek ob reki, igrali so športne igre, ob mraku so imeli glasbeni odmor, ki ga je pripravila kitaristka Maša iz Zaječarja. Praznovali so tudi rojstni dan enega izmed udeležencev – s pesmijo in torto so sklepali nova prijateljstva in ustvarjali nove spomine. Vsi skupaj so se na koncu razšli z občutkom, da je bilo druženje prekratko in že zdaj se veselijo novega srečanja in nove teme naslednje leto.

 

V Združenju Slovencev Martin Krpan se iskreno zahvaljujejo vsem, ki so sodelovali in prispevali, da je tabor tako uspel.

Delavnica o požarni varnosti in gašenju

19. Vseslovensko srečanje na Hrvaškem

V soboto, 7. 9. 2024, je v gozdnem parku Golubinjak (Gorski kotar) potekalo že 19. Vseslovensko srečanje slovenskih društev v organizaciji Zveze slovenskih društev na Hrvaškem.   Srečanja se je udeležilo kar 312 članov iz slovenskih društev na Hrvaškem. Udeleženci…

Haag: Slovenija na Embassy festivalu spet zastopana v najlepši luči

Prvo septembrsko soboto je v nizozemskem Haagu tradicionalno popestril Embassy festival. Kot že dolgo vrsto let pred tem so se z ličnimi paviljoni predstavile dežele iz vsega sveta, med njimi spet Slovenija. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila…

Srečanje Mladinske Misijonske Skupine na Pristavi

V nedeljo, 11. avgusta 2024, so se pri maši na Pristavi zbrali mladi, ki smo se teden prej vrnili iz misijona v Eldorado – nekateri iz slovenske skupnosti v Argentini, drugi pa iz Slovenije, preko programa POTA Katoliške Mladine. Prispevek…

Izšla je septembrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je septembrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Septembrska izdaja je prva številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Kakor prejšnje izdaje je polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in…

Minister Arčon na predstavitvi izseljenske kulturne dediščine iz Bethlehema (ZDA)

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 9. septembra 2024 v Evangeličanskem centru Murska Sobota udeležil in zbrane nagovoril na dogodku ob javni predstavitvi zbirke arhivskega gradiva in predmetov, ki so bili…

Na Goriškem nov bibliobus

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 2. septembra 2024, na prvi šolski dan, udeležil in zbrane pozdravil na slovesnosti ob prevzemu novega bibliobusa Goriške knjižnice Franceta Bevka Nova Gorica. Nov bibliobus bo…

Likovna kolonija Društva Slovencev Martin Krpan iz Smedereva

Konec avgusta je na obrežju Donave v bližini Kovina potekala Likovna kolonija »SUSRET 2«, posvečena medgeneracijskemu sodelovanju in ustvarjanju. Kolonija, ki jo organizira Društvo Slovencev Martin Krpan iz Smedereva, je tudi letos združila mlade umetnike iz Smedereva, Čačka, Vršca in…

Prireditev ob Dnevu Imigrantov v Argentini

4. septembra obhajajo v Argentini Dan Imigrantov. Colegio Esloveno Anton Martin Slomšek iz Mendoze je ob tej priložnosti pripravil posebno prireditev, saj so vsi ustanovitelji kolegija potomci slovenskih priseljencev. Zato se na ta dan poudarijo spomini in zavest od kod…

Zaključen 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla v BiH

Od 29. do 31. avgusta 2024 je na planinskem domu Bočica pri Kaknju potekal 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla, ki ga je organiziralo Društvo meščanov slovenskega porekla Jožef Špringer iz Kaknja. Ta tradicionalni dogodek, ki se odvija že…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.