V Skladišču 26 v Starem pristanišču v Trstu je na ogled razstava Slovenskega etnografskega muzeja "Morje - naše življenje; Spomini nabrežinske ribiške družine".

 

Razstavo Morje – naše življenje: Spomini nabrežinske ribiške družine, ki jo je leta 2018 zasnovala kustodinja mag. Polona Sketelj po dolgoletnem  sodelovanju z Bogdanom Petelinom iz Nabrežine, muzej na povabilo Zveze slovenskih kulturnih društev v Italiji sedaj seli v Trst.

 

Razstava pripoveduje o življenju slovenske ribiške družine iz Nabrežine pri Trstu, o slovenskem ribištvu ter odstira drobce življenja v tej kraški vasi, znani tudi po kamnoseštvu in bogatem kulturnem dogajanju. Ob tem na simbolnem nivoju priča tudi o načinu življenja celotne skupnosti Slovencev v tržaškem primorju in njihovi  povezanosti z zemljo in morjem.

 

Odprtje razstave je potekalo v četrtek, 1. oktobra 2020 ob 18. uri, v Starem pristanišču v Trstu (Skladišče 26), za javnost pa je razstava odprta od 2. oktobra 2020 dalje.

 

Razstavo je pripravil Slovenski etnografski muzej v sodelovanju z Zvezo slovenskih kulturnih društev in soorganizaciji Občine Trst. Projekt podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Razstava spada v niz dogodkov Dnevov evropske kulturne dediščine ter 52. Barcolane.

Vabilo.

O razstavi

 

Razstava Morje-naše življenje odstira snovno in nesnovno dediščino slovenske ribiške družine Caharija, po domače Babčevih iz Nabrežine pri Trstu. Družinska dediščina Caharijevih je odsev prostora in časa. Skozi njo se zrcali vsakdanjik in praznik slovenskih družin, ki so si utirale pot na kraški zemlji, med oljkami, vinogradi in med morskimi valovi ob strmi kraški obali.

 

Razstava je bila prvič na ogled leta 2018 v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani. Nastala je ob sodelovanju z zadnjim lastnikom družinske zbirke Bogdanom Petelinom.

 

Na razstavi v Trstu je na ogled več sto predmetov iz družinske zapuščine, ki jih je hranilo pet rodov Babčevih. Sprva so te predmete vsakodnevno uporabljali, kasneje so jih hranili kot spomin na prednike in minule čase. Med razstavljenimi predmeti prevladujejo predmeti, ki so jih uporabljali pri ribolovu, na čolnih, pri popravljanju in izdelovanju plovil, pri obdelovanju kraške zemlje, vinogradništvu, živinoreji in drugih agrarnih dejavnostih, predmeti notranje opreme, osebni predmeti in zapisi posameznih družinskih članov, družinski dokumenti, dopolnjujejo pa jih fotografije iz družinskega arhiva.

 

Morje – naše življenje prinaša spomine na obdobje, ko so se dan za dnem po strmih stopnicah spuščale k obali družine slovenskih ribičev, ko so se preživljali s tistim, kar sta jim nudila zemlja in morje, vpeti v življenjski cikel in tesno povezani z naravo. Na morju so se Babčevi srečevali z drugimi slovenskimi ribiči iz Nabrežine in okolišnjih vasi. Soustvarjali so zgodbe z morja in oblikovali življenje na Krasu, povezani v istem prostoru in času.

 

Z gostovanjem razstave Morje – naše življenje SEM nadaljuje dolgoletno sodelovanje s Slovenci v Italiji. Stiki med Slovenskim etnografskim muzejem in družino Caharija trajajo več desetletij. Že leta 1947 je Slovenski etnografski muzej pridobil Caharijevo čupo Marijo, danes edini v celoti ohranjeni morski deblak, kakršne so uporabljali slovenski ribiči v tržaškem primorju. Po izteku razstave Morje – naše življenje v Ljubljani leta 2018 je družina Caharija podarila celotno družinsko zbirko Slovenskemu etnografskemu muzeju. Skupaj s čupo Marijo so ti predmeti pomemben vir za proučevanje slovenskega pomorskega ribištva in življenja v Nabrežini. Za ta izjemen dar je družina prejela leta 2019 častno Valvasorjevo priznanje Slovenskega muzejskega društva za leto 2018.

 

Kustosi Slovenskega etnografskega muzeja so raziskovali in strokovno sodelovali tudi pri urejanju muzejskih zbirk, leta 1999 v Ricmanjih, Škednju, Repnu in Križu; leta 1998  Reziji. Pomemben je restavratorski in konservatorski projekt in strokovno pomoč kustosov in restavratorjev SEM pri pripravi predmetov ob nastajanju Ribiškega muzeja tržaškega primorja v Križu, ki je bil odprt leta 2016.

 

Hkrati je SEM gostil v Ljubljani vrsto razstav: Vonj po morju: slovensko morsko ribištvo od Trsta do Timave skozi stoletja (Bruno Volpi Lisjak, 1999), Obrazi življenja, fotograf Mario Magajna in njegovi ljudje (Magajna, 2000), Oblečeni v istovetnost - Čarobna nit, Ljudska noša Slovencev od Trsta do Kanalske doline (Narodna in študijske knjižnice iz Trsta, 2003),  Nosile so se ko cesarica (Marta Košuta, 2013).

 

Avtorica razstave Morje – naše življenje: spomini nabrežinske ribiške družine je mag. Polona Sketelj (SEM), avtor zapisov osebnih izpovedi je Bogdan Petelin, arhitekturo in grafično opremo sta zasnovala oblikovalca Luka Kern in Barbara Kocjančič, koordinacijo razstave v Trstu je prevzela Zveza slovenskih kulturnih društev.

 

Na ogled so tudi sledeči dokumentarni filmi:

  • Čupa, plovilo slovenskih ribičev;
  • Spomini nabrežinskega ribiča;
  • Spomini na strica ribiča;

in

  • virtualni sprehod po Ribiškem muzeju tržaškega primorja v Križu.

 

Razstava bo na ogled do 31. oktobra 2020 v Starem pristanišču v Trstu (sreda – petek: 14.00 – 19.00, sobota – nedelja: 10.00 – 19.00), vstop je prost.

Zaradi preprečevanja širjenja okužb z novim koronavirusom je maksimalno dovoljeno število obiskovalcev 22 (vključno z varnostniki).

 

Kontakt:
Zveza slovenskih kulturnih društev
Via / Ul. San Francesco 20 (secondo piano)
34133 Trieste / Trst (I)
tel.: +39 040 635 626
info@zskd.eu

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Minister Matej Arčon pri slovenski manjšini v Celovcu

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu.…

Minister Arčon v Selah in Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu…

Srečanje predstavnika SGBN z argentinsko zunanjo ministrico

V torek, 16.4.2024, se je argentinska ministrica za zunanje zadeve Diana Mondino na seji odbora FIESP (Federacija industrij zvezne države São Paulo) v brazilskem São Paulu srečala s soustanoviteljem SGBN in predstavnikom slovenske poslovne diaspore v Latinski Ameriki, dr. Štefanom…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.