V Skladišču 26 v Starem pristanišču v Trstu je na ogled razstava Slovenskega etnografskega muzeja "Morje - naše življenje; Spomini nabrežinske ribiške družine".

 

Razstavo Morje – naše življenje: Spomini nabrežinske ribiške družine, ki jo je leta 2018 zasnovala kustodinja mag. Polona Sketelj po dolgoletnem  sodelovanju z Bogdanom Petelinom iz Nabrežine, muzej na povabilo Zveze slovenskih kulturnih društev v Italiji sedaj seli v Trst.

 

Razstava pripoveduje o življenju slovenske ribiške družine iz Nabrežine pri Trstu, o slovenskem ribištvu ter odstira drobce življenja v tej kraški vasi, znani tudi po kamnoseštvu in bogatem kulturnem dogajanju. Ob tem na simbolnem nivoju priča tudi o načinu življenja celotne skupnosti Slovencev v tržaškem primorju in njihovi  povezanosti z zemljo in morjem.

 

Odprtje razstave je potekalo v četrtek, 1. oktobra 2020 ob 18. uri, v Starem pristanišču v Trstu (Skladišče 26), za javnost pa je razstava odprta od 2. oktobra 2020 dalje.

 

Razstavo je pripravil Slovenski etnografski muzej v sodelovanju z Zvezo slovenskih kulturnih društev in soorganizaciji Občine Trst. Projekt podpirata Ministrstvo za kulturo RS in Urad Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.

Razstava spada v niz dogodkov Dnevov evropske kulturne dediščine ter 52. Barcolane.

Vabilo.

O razstavi

 

Razstava Morje-naše življenje odstira snovno in nesnovno dediščino slovenske ribiške družine Caharija, po domače Babčevih iz Nabrežine pri Trstu. Družinska dediščina Caharijevih je odsev prostora in časa. Skozi njo se zrcali vsakdanjik in praznik slovenskih družin, ki so si utirale pot na kraški zemlji, med oljkami, vinogradi in med morskimi valovi ob strmi kraški obali.

 

Razstava je bila prvič na ogled leta 2018 v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani. Nastala je ob sodelovanju z zadnjim lastnikom družinske zbirke Bogdanom Petelinom.

 

Na razstavi v Trstu je na ogled več sto predmetov iz družinske zapuščine, ki jih je hranilo pet rodov Babčevih. Sprva so te predmete vsakodnevno uporabljali, kasneje so jih hranili kot spomin na prednike in minule čase. Med razstavljenimi predmeti prevladujejo predmeti, ki so jih uporabljali pri ribolovu, na čolnih, pri popravljanju in izdelovanju plovil, pri obdelovanju kraške zemlje, vinogradništvu, živinoreji in drugih agrarnih dejavnostih, predmeti notranje opreme, osebni predmeti in zapisi posameznih družinskih članov, družinski dokumenti, dopolnjujejo pa jih fotografije iz družinskega arhiva.

 

Morje – naše življenje prinaša spomine na obdobje, ko so se dan za dnem po strmih stopnicah spuščale k obali družine slovenskih ribičev, ko so se preživljali s tistim, kar sta jim nudila zemlja in morje, vpeti v življenjski cikel in tesno povezani z naravo. Na morju so se Babčevi srečevali z drugimi slovenskimi ribiči iz Nabrežine in okolišnjih vasi. Soustvarjali so zgodbe z morja in oblikovali življenje na Krasu, povezani v istem prostoru in času.

 

Z gostovanjem razstave Morje – naše življenje SEM nadaljuje dolgoletno sodelovanje s Slovenci v Italiji. Stiki med Slovenskim etnografskim muzejem in družino Caharija trajajo več desetletij. Že leta 1947 je Slovenski etnografski muzej pridobil Caharijevo čupo Marijo, danes edini v celoti ohranjeni morski deblak, kakršne so uporabljali slovenski ribiči v tržaškem primorju. Po izteku razstave Morje – naše življenje v Ljubljani leta 2018 je družina Caharija podarila celotno družinsko zbirko Slovenskemu etnografskemu muzeju. Skupaj s čupo Marijo so ti predmeti pomemben vir za proučevanje slovenskega pomorskega ribištva in življenja v Nabrežini. Za ta izjemen dar je družina prejela leta 2019 častno Valvasorjevo priznanje Slovenskega muzejskega društva za leto 2018.

 

Kustosi Slovenskega etnografskega muzeja so raziskovali in strokovno sodelovali tudi pri urejanju muzejskih zbirk, leta 1999 v Ricmanjih, Škednju, Repnu in Križu; leta 1998  Reziji. Pomemben je restavratorski in konservatorski projekt in strokovno pomoč kustosov in restavratorjev SEM pri pripravi predmetov ob nastajanju Ribiškega muzeja tržaškega primorja v Križu, ki je bil odprt leta 2016.

 

Hkrati je SEM gostil v Ljubljani vrsto razstav: Vonj po morju: slovensko morsko ribištvo od Trsta do Timave skozi stoletja (Bruno Volpi Lisjak, 1999), Obrazi življenja, fotograf Mario Magajna in njegovi ljudje (Magajna, 2000), Oblečeni v istovetnost - Čarobna nit, Ljudska noša Slovencev od Trsta do Kanalske doline (Narodna in študijske knjižnice iz Trsta, 2003),  Nosile so se ko cesarica (Marta Košuta, 2013).

 

Avtorica razstave Morje – naše življenje: spomini nabrežinske ribiške družine je mag. Polona Sketelj (SEM), avtor zapisov osebnih izpovedi je Bogdan Petelin, arhitekturo in grafično opremo sta zasnovala oblikovalca Luka Kern in Barbara Kocjančič, koordinacijo razstave v Trstu je prevzela Zveza slovenskih kulturnih društev.

 

Na ogled so tudi sledeči dokumentarni filmi:

  • Čupa, plovilo slovenskih ribičev;
  • Spomini nabrežinskega ribiča;
  • Spomini na strica ribiča;

in

  • virtualni sprehod po Ribiškem muzeju tržaškega primorja v Križu.

 

Razstava bo na ogled do 31. oktobra 2020 v Starem pristanišču v Trstu (sreda – petek: 14.00 – 19.00, sobota – nedelja: 10.00 – 19.00), vstop je prost.

Zaradi preprečevanja širjenja okužb z novim koronavirusom je maksimalno dovoljeno število obiskovalcev 22 (vključno z varnostniki).

 

Kontakt:
Zveza slovenskih kulturnih društev
Via / Ul. San Francesco 20 (secondo piano)
34133 Trieste / Trst (I)
tel.: +39 040 635 626
info@zskd.eu

Vrdnik: Beremo s Slovenijo

V Vrdniku je pod okriljem Društva Slovencev Emona Ruma, na čelu z Zoranom Jovičićem, v soboto, 21. septembra 2024, potekala manifestacija v okviru projekta Beremo s Slovenijo. Dogodek je bil namenjen mladim, ki so se zbrali iz različnih krajev, kot…

Minister Arčon in državna sekretarka Humar na Konferenci SMUL

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 7. oktobra 2024, udeležil uvodnega dela Konference Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki poteka v Ljubljani pod naslovom Pomen znanja v družbi:…

Predstavniki mariborskega Karitasa obiskali slovensko društvo v Zrenjaninu

Predstavniki Karitasa iz Maribora so v sredo, 4. septembra 2024, obiskali Društvo Slovencev Planika Zrenjanin in s svojo prisotnostjo prinesli veliko veselja ter radosti.Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Tovrsten obisk je vedno priložnost za…

Slovenski večer v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem tradicionalno dobro sodeluje z lokalnim odborom VTIS-a (društva V Tujini Izobraženih Slovencev). V soboto, 21. septembra 2024, so spet združili moči in, tokrat že tretjič,  organizirali prijetno druženje v Amsterdamu. Po sprejemnem govoru predsednika Združenja Viktorja…

Slomškov teden v Colegio Esloveno v Mendozi

24. septembra je Slomškov dan in Colegio Esloveno iz Mendoze (Argentina) ga je obhajal cel teden. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga o praznovanju na čast šolskega zavetnika Antona Martina Slomška pripravili v Colegio Esloveno. Že nekaj let v naši…

Podaljšan rok za sodelovanje na natečaju Moj košček Slovenije

Rafaelova družba tudi letos razpisuje fotografski natečaj Moj košček Slovenije. K sodelovanju ste lepo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. Rok za oddajo prispevkov je bil podaljšan do 31. oktobra 2024.   Objavljamo besedilo natečaja. Fotonatečaj Moj košček…

Izšla je oktobrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je oktobrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Oktobrska izdaja je druga številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Polna je zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani…

Kinoatelje predstavil program Filmskega festivala Poklon viziji

Kinoatelje je 24. septembra 2024 v prostorih Borgo Cinema v Gorici na novinarski konferenci zgodila predstavil  program čezmejnega filmskega festivala Poklon viziji /Omaggio a una visione. Med 8. in 13. oktobrom 2024 se bo odprla nova stran v zgodbi o…

Mladinsko srečanje odbornikov SDO-SFZ

Preden so se začeli najbolj naporni meseci delovanja za mladino, so se delegati odbora Slovenske dekliške organizacije – Slovenske fantovske zveze (SDO-SFZ) dogovorili za srečanje odbornikov. Združili so se mladi odborniki vseh domov, se bolje spoznali in debatirali o sedanjem…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.