Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo v ZDA. Dogodek je potekal v ponedeljek, 27. novembra 2023, na Veleposlaništvu RS v Washingtonu.

 

Simpozij se je začel z odkrivanjem zgodovinskih korenin slovenskih kulturnih in intelektualnih dosežkov v ZDA. Goste je toplo pozdravil slovenski veleposlanik v ZDA Iztok Mirošič, ki je dejal: "Izjemno hiter razvoj umetne inteligence in drugih prelomnih tehnologij revolucionarno spreminja znanstvene raziskave in začenja vplivati na naše vsakdanje življenje. Te tehnologije prinašajo številne koristi in priložnosti, hkrati pa predstavljajo tudi določena tveganja." Veleposlanik je še dodal, da je urejanje umetne inteligence strateškega pomena, saj vključuje iskanje pravega ravnovesja med inovacijami in obvladovanjem tveganj. Čezatlantsko sodelovanje je ključnega pomena za upravljanje umetne inteligence.

 

Pozdravu je sledil video nagovor podpredsednice vlade in ministrice za zunanje zadeve Tanje Fajon. Ministrica je izrazila iskreno hvaležnost za predanost slovenskih raziskovalcev, ki so se v Washingtonu zbrali z vseh koncev ZDA. Razveselilo jo je opazovati, kako slovenski nadarjeni raziskovalci prispevajo k razvoju umetne inteligence v državi, kjer je umetna inteligenca v ospredju razvoja. Prepričana je, da bodo pridobljeno znanje in izkušnje bogatile ne le ZDA, temveč tudi našo ljubljeno Slovenijo.

 

V prisrčnem video nagovoru se je oglasil minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon: "Moč je v znanju, mladi pa so tisti, ki imajo ideje, ustvarjalnost in potencial za oblikovanje boljšega sveta."

 

V središču dogodka so bile razprave o umetni inteligenci, ki so jih vodili ugledni govorniki: Dr. Marinka Žitnik, asistentka na Univerzi Harvard in direktorica ASEF. Dr. Žitnik je razpravljala o tem, kako lahko generativna umetna inteligenca zagotovi spoznanja, ki jih morda ne bi bilo mogoče pridobiti samo s tradicionalnimi metodami. V svojem govoru je dejala, da z umetno inteligenco postavljamo temelje za izboljšanje razumevanja medicine in zasnove zdravil ter sčasoma omogočamo, da bo umetna inteligenca sama inovirala in samostojno pridobivala znanje. Z umetno inteligenco pomagamo razvijati nove vrste terapij, tako da pravi bolnik dobi pravo zdravljenje ob pravem času in da so učinki skladni od osebe do osebe ter z rezultati v laboratoriju.

 

Dr. Luka Počivavšek, visoko usposobljen žilni kirurg z Univerze v Chicagu, je delil vpogled v inovativne načine zdravljenja in tehnike za boljše rezultate pri oskrbi žil. Dr. Andrej Prša z Univerze Villanova je razpravljal o umetni inteligenci, ki premaguje računske ovire v astrofiziki. Kako lahko UI preseže zgolj zabavne igre in vpliva na izkušnje igralcev, je predstavila Dr. Alenka Poplin, izredna profesorica na Iowa State University. Dr. Jernej Barbič z Univerze v Južni Kaliforniji je pojasnil, kako lahko umetna inteligenca hitro ustvari in animira digitalne ljudi v Metaversu.  Za konec je dr. Urška Velikonja, profesorica prava na Univerzi Georgetown, spregovorila o tem, kako generativna umetna inteligenca spreminja pravno izobraževanje in prakso.

 

V zaključku se je veleposlanik Iztok Mirošič zahvalil in poudaril pomen takšnih srečanj pri spodbujanju inovacij in sodelovanja. Simpozij je izpostavil odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA in poudaril njihov vpliv pri globalnem razvoju znanja in tehnologije.

dr. Urška Velikonja

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…

Slovensko-ameriški simpozij: Vzpodbujanje ciljev trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite

ASEF je v četrtek, 11. aprila, ob 15.30, v sodelovanju s Fakulteto za varnostne vede, UM v Ljubljani priredil Slovensko-ameriški hibridni akademski simpozij z naslovom »Cilji trajnostnega razvoja ter varnosti in zaščite – Misli globalno, rešuj lokalno«.    Simpozij je združil znanstvenike, oblikovalce politik in…

Aprilski večer Sredi domovine: Valentina Novak

Urad Vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu je v sredo, 17.4.2024, gostil aprilski večer z zamejskimi ustvarjalci Sredi domovine. Po sledeh svojega delovanja med rojaki na Madžarskem nas je popeljala področna podsekretarka za šolstvo v Porabju, profesorica slovenščine,…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.