V torek, 23. februarja, je potekalo že drugo letošnje predavanje v sklopu ASEF mladi umi. Predaval je ASEF Junior Fellow Tim Prezelj, ki nam je približal prepletenost naravoslovne znanosti in umetnosti.

 

Predavanje z naslovom “Laboratorijska biologija kot krojačica evropske vizualne umetnosti 19. in 20. stoletja” je osvetlilo, kako povezana so znanstvena in tehnična odkritja z umetnostjo. Timovo predavanje je privabilo 70 poslušalcev in jih popeljalo od samih začetkov razvoja sistematike in taksonomije v biologiji do odkritja mikroskopa, Darwinove teorije in sodobne umetnosti. 

 

Tim se je nekoliko dlje zadržal pri Ernestu Haeckelu, nemškemu naravoslovcu in umetniku, in njegovemu delu Umetnostne podobe narave (1904). Haeckel je v geometrično oblikovanih skeletih videl stičišča med biologijo, umetnostjo in oblikovanjem. Tako je kot prvi zaobjel geometrijo naravnih teles, kar je močno zaznamovalo umetnost druge polovice 19. stoletja, motivi le-tega pa se kažejo vse do danes. Mikrooblike so namreč definirane s fizikalno-kemijskimi dejavniki. Različna tehnična orodja so umetnikom omogočila (po)ustvarjanje bioloških struktur, ki so simetrične, vendar zaradi posameznih anomalij in odklonov od popolnosti unikatne. To je bila tudi ključna novost, ki je pristašem novih smeri omogočila odmik od historizma in uveljavitev popolnoma novih pristopov v umetnosti in oblikovanju. V tem kontekstu je pomembno delo odigralo delo Haeckela, saj je šlo za subjektivne risbe, ki niso odražale realne geometrijske forme.

 

Zanimivo je bilo, ko je Tim predstavil Aleksandra Fleminga v javnosti nepoznani luči, to je kot umetnika! Fleminga poznamo kot škotskega mikrobiologa in farmakologa, ki je odkril antibiotično snov penicilin, a ljubiteljsko se je ukvarjal tudi s slikanjem. Tim je predstavil Flemingov doprinos na področju umetnosti, saj je slednji platno zamenjal za bakterijsko gojišče in oljne ter vodne barve za bakterijske kulture. Ustvarjal je slike s pomočjo mikroorganizmov, kar je zahtevna tehnika, saj je osnova izjemno poznanje mikroorganizmov.

 

Ob koncu predavanja je mladi predavatelj predstavil še, da so predvsem sodobni umetniki in znanstveniki prepoznali potencial in nove možnosti, ki jih ponuja nova tehnika slikanja z mikroorganizmi. Tehniko, ki jo je uporabljal Fleming, pa so zamenjali, tako da so osnova sedaj trda agrarska gojišča, ki se tudi sicer uporabljajo pri mikrobiološkem raziskovalnem delu. Delo slikarjev Leopolda in Rudolfa Blascke nadaljujejo tudi umetniki danes, za primer je Tim predstavil umetnika Luke-a Jerram-a, ki se ukvarja s steklom in upodablja skulpture iz prozornega kristalnega stekla.

 

ASEF se v projektu ASEF mladi umi povezuje z lokalnimi organizacijami, ki delujejo v krajih, od koder prihajajo predavatelji. Pri organizaciji Timovega predavanja se je ASEF povezal s Knjižnico Franceta Balantiča Kamnik. Pomen knjižnic in njihove dodane vrednosti lokalnemu okolju je predstavila direktorica knjižnice mag. Breda Podbrežnik Vukmir. Celoten dogodek pa je povezovala ASEF Junior Fellow Urša Uršič.

Posnetek zaslona, Tim Prezelj
Posnetek zaslona, Tim Prezelj

V Slovenskem društvu "Drago Čeh" iz Bora obeležili Prešernov dan 2025

Člani Slovenskega društva »Drago Čeh« iz Bora so s primernim programom obeležili največji kulturni praznik Slovencev – Prešernov dan. V društvu so pripravili prispevek o dogodku.   Program sta začela z branjem verzov iz Prešernovega »Pozdrava«, biografije in zanimivosti iz…

Cikel slovenskega filma v Italiji se v letu Evropske prestolnice kulture GO! 2025 širi po Furlaniji - Julijski krajini

Leto Evropske prestolnice kulture GO! 2025 prinaša širitev Cikla slovenskega filma v Italiji v več mest Furlanije – Julijske krajine.   Cikel, ki že vrsto let presega jezikovne meje in povezuje občinstvo na obeh straneh, bo letos poleg Gorice, kjer…

Društvo Planika iz Zrenjanina praznovalo Prešernov dan 2025

Letos so v Društvu Slovencev Planika iz Zrenjanina slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, obeležili z delavnico za otroke in slovesno prireditvijo. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo. Ob letošnjem Prešernovem dnevu smo v Društvu Slovencev Planika iz…

Kulinarični most med Slovenijo in rojaki po svetu: Goveja juha in pražen krompir

Izšla je tretja epizoda tretje sezone projekta “Kulinarični most med Slovenijo in rojaki po svetu”.   V sezoni 2025 Svetovni slovenski kongres nadaljuje s povezovanjem starejše in mlajše generacije slovenskih rojakov ob spoznavanju in pripravi značilnih slovenskih jedi. Ob tem…

Prešernov dan 2025 v Skopju

Slovensko združenje France Prešeren iz Skopja je tudi letos organiziralo praznovanje slovenskega kulturnega praznika. Vse prisotne je pozdravil Veleposlanik Republike Slovenije Gregor Presker. Praznovanje so z nastopom polepšali najmlajši Cicibani pod taktirko maestra Andreja Naunova in Ana Marija Dukovski z recitalom…

Razpis za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe 2025/2026

Na spletni strani gov.si Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije je objavljen razpis za vpis v dodiplomske in enovite magistrske študijske programe v študijskem letu 2025/2026. Za študijsko leto 2025/2026 bo na voljo skupaj 20.442 vpisnih mest za vpis v…

Zamejsko odbojkarsko društvo Soča ZKB Lokanda Devetak prvak na deželnem pokalu FJK

Zamejski odbojkarski klub Soča ZKB Lokanda Devetak je prvič v zgodovini sovodenjskega društva osvojil naslov prvaka na deželnem pokalu Furlanije Julijske Krajine, potem ko je v nedeljo, 2. februarja 2025, v finalu premagal ekipo Mariano s 3:1.  Deželni pokal je…

Kulinarični most med Slovenijo in rojaki po svetu: Ajdovi žganci

Izšla je druga epizoda tretje sezone projekta “Kulinarični most med Slovenijo in rojaki po svetu”. V sezoni 2025 Svetovni slovenski kongres nadaljuje s povezovanjem starejše in mlajše generacije slovenskih rojakov ob spoznavanju in pripravi značilnih slovenskih jedi. Ob tem želi predstaviti…

Kulinarični most med Slovenijo in rojaki po svetu: Jota

Izšla je prva epizoda tretje ssezone projekta “Kulinarični most med Slovenijo in rojaki po svetu”.   V sezoni 2025 Svetovni slovenski kongres nadaljuje s povezovanjem starejše in mlajše generacije slovenskih rojakov ob spoznavanju in pripravi značilnih slovenskih jedi. Ob tem…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.