V torek, 23. februarja, je potekalo že drugo letošnje predavanje v sklopu ASEF mladi umi. Predaval je ASEF Junior Fellow Tim Prezelj, ki nam je približal prepletenost naravoslovne znanosti in umetnosti.

 

Predavanje z naslovom “Laboratorijska biologija kot krojačica evropske vizualne umetnosti 19. in 20. stoletja” je osvetlilo, kako povezana so znanstvena in tehnična odkritja z umetnostjo. Timovo predavanje je privabilo 70 poslušalcev in jih popeljalo od samih začetkov razvoja sistematike in taksonomije v biologiji do odkritja mikroskopa, Darwinove teorije in sodobne umetnosti. 

 

Tim se je nekoliko dlje zadržal pri Ernestu Haeckelu, nemškemu naravoslovcu in umetniku, in njegovemu delu Umetnostne podobe narave (1904). Haeckel je v geometrično oblikovanih skeletih videl stičišča med biologijo, umetnostjo in oblikovanjem. Tako je kot prvi zaobjel geometrijo naravnih teles, kar je močno zaznamovalo umetnost druge polovice 19. stoletja, motivi le-tega pa se kažejo vse do danes. Mikrooblike so namreč definirane s fizikalno-kemijskimi dejavniki. Različna tehnična orodja so umetnikom omogočila (po)ustvarjanje bioloških struktur, ki so simetrične, vendar zaradi posameznih anomalij in odklonov od popolnosti unikatne. To je bila tudi ključna novost, ki je pristašem novih smeri omogočila odmik od historizma in uveljavitev popolnoma novih pristopov v umetnosti in oblikovanju. V tem kontekstu je pomembno delo odigralo delo Haeckela, saj je šlo za subjektivne risbe, ki niso odražale realne geometrijske forme.

 

Zanimivo je bilo, ko je Tim predstavil Aleksandra Fleminga v javnosti nepoznani luči, to je kot umetnika! Fleminga poznamo kot škotskega mikrobiologa in farmakologa, ki je odkril antibiotično snov penicilin, a ljubiteljsko se je ukvarjal tudi s slikanjem. Tim je predstavil Flemingov doprinos na področju umetnosti, saj je slednji platno zamenjal za bakterijsko gojišče in oljne ter vodne barve za bakterijske kulture. Ustvarjal je slike s pomočjo mikroorganizmov, kar je zahtevna tehnika, saj je osnova izjemno poznanje mikroorganizmov.

 

Ob koncu predavanja je mladi predavatelj predstavil še, da so predvsem sodobni umetniki in znanstveniki prepoznali potencial in nove možnosti, ki jih ponuja nova tehnika slikanja z mikroorganizmi. Tehniko, ki jo je uporabljal Fleming, pa so zamenjali, tako da so osnova sedaj trda agrarska gojišča, ki se tudi sicer uporabljajo pri mikrobiološkem raziskovalnem delu. Delo slikarjev Leopolda in Rudolfa Blascke nadaljujejo tudi umetniki danes, za primer je Tim predstavil umetnika Luke-a Jerram-a, ki se ukvarja s steklom in upodablja skulpture iz prozornega kristalnega stekla.

 

ASEF se v projektu ASEF mladi umi povezuje z lokalnimi organizacijami, ki delujejo v krajih, od koder prihajajo predavatelji. Pri organizaciji Timovega predavanja se je ASEF povezal s Knjižnico Franceta Balantiča Kamnik. Pomen knjižnic in njihove dodane vrednosti lokalnemu okolju je predstavila direktorica knjižnice mag. Breda Podbrežnik Vukmir. Celoten dogodek pa je povezovala ASEF Junior Fellow Urša Uršič.

Posnetek zaslona, Tim Prezelj
Posnetek zaslona, Tim Prezelj

Vrdnik: Beremo s Slovenijo

V Vrdniku je pod okriljem Društva Slovencev Emona Ruma, na čelu z Zoranom Jovičićem, v soboto, 21. septembra 2024, potekala manifestacija v okviru projekta Beremo s Slovenijo. Dogodek je bil namenjen mladim, ki so se zbrali iz različnih krajev, kot…

Minister Arčon in državna sekretarka Humar na Konferenci SMUL

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je v ponedeljek, 7. oktobra 2024, udeležil uvodnega dela Konference Svetovne mreže Univerze v Ljubljani (SMUL), ki poteka v Ljubljani pod naslovom Pomen znanja v družbi:…

Predstavniki mariborskega Karitasa obiskali slovensko društvo v Zrenjaninu

Predstavniki Karitasa iz Maribora so v sredo, 4. septembra 2024, obiskali Društvo Slovencev Planika Zrenjanin in s svojo prisotnostjo prinesli veliko veselja ter radosti.Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila Milena Spremo.   Tovrsten obisk je vedno priložnost za…

Slovenski večer v Amsterdamu

Združenje prijateljev Slovenije na Nizozemskem tradicionalno dobro sodeluje z lokalnim odborom VTIS-a (društva V Tujini Izobraženih Slovencev). V soboto, 21. septembra 2024, so spet združili moči in, tokrat že tretjič,  organizirali prijetno druženje v Amsterdamu. Po sprejemnem govoru predsednika Združenja Viktorja…

Slomškov teden v Colegio Esloveno v Mendozi

24. septembra je Slomškov dan in Colegio Esloveno iz Mendoze (Argentina) ga je obhajal cel teden. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga o praznovanju na čast šolskega zavetnika Antona Martina Slomška pripravili v Colegio Esloveno. Že nekaj let v naši…

Podaljšan rok za sodelovanje na natečaju Moj košček Slovenije

Rafaelova družba tudi letos razpisuje fotografski natečaj Moj košček Slovenije. K sodelovanju ste lepo vabljeni tudi Slovenci v zamejstvu in po svetu. Rok za oddajo prispevkov je bil podaljšan do 31. oktobra 2024.   Objavljamo besedilo natečaja. Fotonatečaj Moj košček…

Izšla je oktobrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je oktobrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Oktobrska izdaja je druga številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Polna je zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani…

Kinoatelje predstavil program Filmskega festivala Poklon viziji

Kinoatelje je 24. septembra 2024 v prostorih Borgo Cinema v Gorici na novinarski konferenci zgodila predstavil  program čezmejnega filmskega festivala Poklon viziji /Omaggio a una visione. Med 8. in 13. oktobrom 2024 se bo odprla nova stran v zgodbi o…

Mladinsko srečanje odbornikov SDO-SFZ

Preden so se začeli najbolj naporni meseci delovanja za mladino, so se delegati odbora Slovenske dekliške organizacije – Slovenske fantovske zveze (SDO-SFZ) dogovorili za srečanje odbornikov. Združili so se mladi odborniki vseh domov, se bolje spoznali in debatirali o sedanjem…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.