V torek, 23. februarja, je potekalo že drugo letošnje predavanje v sklopu ASEF mladi umi. Predaval je ASEF Junior Fellow Tim Prezelj, ki nam je približal prepletenost naravoslovne znanosti in umetnosti.

 

Predavanje z naslovom “Laboratorijska biologija kot krojačica evropske vizualne umetnosti 19. in 20. stoletja” je osvetlilo, kako povezana so znanstvena in tehnična odkritja z umetnostjo. Timovo predavanje je privabilo 70 poslušalcev in jih popeljalo od samih začetkov razvoja sistematike in taksonomije v biologiji do odkritja mikroskopa, Darwinove teorije in sodobne umetnosti. 

 

Tim se je nekoliko dlje zadržal pri Ernestu Haeckelu, nemškemu naravoslovcu in umetniku, in njegovemu delu Umetnostne podobe narave (1904). Haeckel je v geometrično oblikovanih skeletih videl stičišča med biologijo, umetnostjo in oblikovanjem. Tako je kot prvi zaobjel geometrijo naravnih teles, kar je močno zaznamovalo umetnost druge polovice 19. stoletja, motivi le-tega pa se kažejo vse do danes. Mikrooblike so namreč definirane s fizikalno-kemijskimi dejavniki. Različna tehnična orodja so umetnikom omogočila (po)ustvarjanje bioloških struktur, ki so simetrične, vendar zaradi posameznih anomalij in odklonov od popolnosti unikatne. To je bila tudi ključna novost, ki je pristašem novih smeri omogočila odmik od historizma in uveljavitev popolnoma novih pristopov v umetnosti in oblikovanju. V tem kontekstu je pomembno delo odigralo delo Haeckela, saj je šlo za subjektivne risbe, ki niso odražale realne geometrijske forme.

 

Zanimivo je bilo, ko je Tim predstavil Aleksandra Fleminga v javnosti nepoznani luči, to je kot umetnika! Fleminga poznamo kot škotskega mikrobiologa in farmakologa, ki je odkril antibiotično snov penicilin, a ljubiteljsko se je ukvarjal tudi s slikanjem. Tim je predstavil Flemingov doprinos na področju umetnosti, saj je slednji platno zamenjal za bakterijsko gojišče in oljne ter vodne barve za bakterijske kulture. Ustvarjal je slike s pomočjo mikroorganizmov, kar je zahtevna tehnika, saj je osnova izjemno poznanje mikroorganizmov.

 

Ob koncu predavanja je mladi predavatelj predstavil še, da so predvsem sodobni umetniki in znanstveniki prepoznali potencial in nove možnosti, ki jih ponuja nova tehnika slikanja z mikroorganizmi. Tehniko, ki jo je uporabljal Fleming, pa so zamenjali, tako da so osnova sedaj trda agrarska gojišča, ki se tudi sicer uporabljajo pri mikrobiološkem raziskovalnem delu. Delo slikarjev Leopolda in Rudolfa Blascke nadaljujejo tudi umetniki danes, za primer je Tim predstavil umetnika Luke-a Jerram-a, ki se ukvarja s steklom in upodablja skulpture iz prozornega kristalnega stekla.

 

ASEF se v projektu ASEF mladi umi povezuje z lokalnimi organizacijami, ki delujejo v krajih, od koder prihajajo predavatelji. Pri organizaciji Timovega predavanja se je ASEF povezal s Knjižnico Franceta Balantiča Kamnik. Pomen knjižnic in njihove dodane vrednosti lokalnemu okolju je predstavila direktorica knjižnice mag. Breda Podbrežnik Vukmir. Celoten dogodek pa je povezovala ASEF Junior Fellow Urša Uršič.

Posnetek zaslona, Tim Prezelj
Posnetek zaslona, Tim Prezelj

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.