Tom Harkin je bil v času osamosvajanja Slovenije član ameriškega senata, James Oberstar in Dennis Eckart pa člana predstavniškega doma ameriškega kongresa. Vsi trije so se dobro zavedali slovenskih korenin in bili nanje ponosni ter zato v tem prelomnem času izkoristili svoje visoke politične funkcije za pomoč nastajajoči slovenski državi.

 

V času, ko smo Slovenci na plebiscitu jasno izrazili vizijo, da želimo živeti v demokratični in samostojni državi, te želje marsikdo v tujini ni razumel, saj dogajanja v tem delu Evrope ni pobližje poznal. Enako je veljalo tudi za številne politike tujih držav. Zato so bili toliko pomembnejši politiki, pogosto slovenskega rodu, ki so se takoj zavzeli za slovensko neodvisnost in pred kolegi argumentirali z razlogi, zakaj je to pričakovanje slovenskega naroda legitimno in upravičeno. V največji slovenski izseljenski skupnosti, Združenih državah Amerike, so številni Slovenci uspeli tudi na političnem parketu. V času osamosvajanja Slovenije so v ameriškem kongresu sedeli trije potomci slovenskih izseljencev in se angažirali v prid novonastajajoči državi.

 

Eckart in Oberstar sta že 20. maja 1991 organizirala skupno resolucijo ameriškega kongresa, ki jo je podpisalo dvanajst kongresnikov. V resoluciji, ki so jo v obliki pisma poslali ameriškemu zunanjemu ministru Jamesu Bakerju, so izrazili svojo zaskrbljenost nad razmerami v Jugoslaviji in poudarili podporo izvedbam demokratičnih reform in tržni ekonomiji.

 

Že prej, 29. januarja in 27. aprila 1991 je Eckart izkoristil svoja govora v predstavniškem domu za opozorjanje na nevarnost napada Jugoslovanske ljudske armade na Slovenijo. Zahteval je politično akcijo, ki bi preprečila nasilje v domovini njegovih staršev in dedov. Tudi v svojem govoru 27. junija 1991 je pozval zunanje ministrstvo in predsednika Busha, naj bolj zavzeto podpreta mirno ureditev razmer na območju nekdanje Jugoslavije. Julija 1991 je Dennis Eckart skupaj s senatorjem iz Ohia Johnom Glennom poslal skupno resolucijo ameriškemu predsedniku Georgu Bushu z zahtevo po priznanju neodvisne Slovenije. Glenn je ob tem za slovenski časopis v Clevelandu Ameriško domovino izjavil, da je globoko razočaran, da ZDA nadaljujejo s svojo zavajajočo politiko nepriznanja Slovenije.

 

Oberstar je bil  eden najodločnejših zagovornikov in velik prijatelj, ki je bil vedno pripravljen sprejeti vsakega obiskovalca iz Slovenije. »Živijo Slovenci« je bil njegov tradicionalen pozdrav, s katerim je pozdravil vsakega obiskovalca, v svoji pisarni polni slovenskih spominkov. Odločno je izkazoval svojo podporo slovenski osamosvojitvi in pridruževanju zvezi Nato, kasneje pa tudi pri drugih projektih. Leta 2005 sta mu takratni predsednik državnega zbora France Cukjati in takratni premier Janez Janša v imenu obolelega predsednika Janeza Drnovška izročila odlikovanje Zlati red za zasluge.

Tom Harkin vir: wikipedia, James Oberstar vir: wikipedia in Dennis Eckart vir: Kent State University

Tudi Harkin je bil na domovino svoje matere vedno ponosen. Leta 2010 na nogometnem prvenstvu  slovenske in ameriške reprezentance v Južni Afriki, sta si z veleposlanikom Romanom Kirnom po izenačenem izidu izmenjala darili, steklenico viskija iz Iowe in vina iz Slovenije. Njegov oče je bil Irec, mati Frances pa Slovenka. Za prizadevanje in pomoč pri mednarodnem uveljavljanju Republike Slovenije mu je leta 2005 takratni predsednik Janez Drnovšek podelil Zlati red za zasluge RS.

 

James Oberstar je v St. Paulu dokončal študij, leta 1957 pa je v Belgiji opravil magisterij iz evropskih študijev. Na Haitiju je štiri leta ameriške marince učil francoščino in Haitijce angleščino. Leta 1963 se je pridružil kabinetu kongresnika Johna Blatnika, kjer je deloval do leta 1974, ko se je s položaja šefa kabineta podal na volitve in zmagal. Kongresnik je bil 36 let vse do leta 2010. S svojimi kompetencami je postal mednarodno priznan strokovnjak za letalstvo in letalsko varnost in je med drugim avtor zakonskih sprememb o letalski varnosti po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001.

 

Eckart rojen v Clevelandu, Ohio, obiskoval je univerzo Xavier v Cincinnatih, leta 1977 pa je pridobil diplomo BA. Leta 1974 je pridobil LL.B. na Cleveland State University , Cleveland-Marshall Law School, leta 1974 pa je bil sprejet v Ohio Bar. Svojo odvetniško kariero začel v Clevelandu, kjer je bil pomočnik tožilca v Lake County-u v Ohiu. Leta 1974 je Eckart osvojil sedež v predstavniški hiši v Ohiu , kjer je od leta 1975 do 1980. Med 1978 in 1982 je bil podpredsednik Slovenskega narodnega društva za koristi.

 

Harkin se je rodil 19. novembra 1939 v vasi Cumming v zvezni državi Iowi očetu rudarju in slovenki, ki je umrla, ko je bil star 10 let. Harkin svoje skromne delavske in slovenske korenine vedno poudarja na političnih zborovanjih zato v zveznem senatu velja za enega najodločnejših zagovornikov pravic žensk, kmetov, delavcev, invalidov, starejših in otrok.

Rojaki za samostojno Slovenijo

Simpozij o umetni inteligenci je pokazal odličnost slovenskih raziskovalcev v ZDA

Veleposlaništvo Republike Slovenije v Washingtonu je v sodelovanju z Uradom Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu ter Ameriško-slovensko izobraževalno fundacijo (ASEF) organiziralo simpozij o umetni inteligenci, na katerem je bil izpostavljen izjemen prispevek slovenskih raziskovalcev, ki delujejo…

Odprtje razstave Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije

V organizaciji Veleposlaništva RS v Buenos Airesu, Slovenskega podpornega društva v Cordobi in lektorata slovenskega jezika na Katoliški univerzi so v ponedeljek, 27. novembra, v Cabildu odprli razstavo Nesnovna kulturna dediščina Slovenije v luči Unescove Konvencije  (“El Patrimonio Cultural Inmaterial de…

Kamišibaj predstava za Slovence v Lihtenštajnu in Avstriji

V novembru so v okviru dopolnilnega pouka slovenščine v Lihtenštajnu in na Predarlskem (Avstrija) organizirali kulturni dan na temo kamišibaja. Prispevek o dogodku je pripravil Rajko Tekalec, učitelj DPS v Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Kamišibaj, japonska umetnost pripovedovanja ob slikah…

Projekt Abraham v Švici

V sklopu projekta Abraham so se v soboto, 2.12.2023, Slovenci v Švici družili ob ljudski pesmi in plesu v oddelku Zug, kamor so prišli tudi učenke in učenci iz oddelka Luzern.  Rajko Tekalec kot učitelj dopolnilnega pouka slovenščine v Švici,…

Predstavitev založniške dejavnosti Društva Triglav iz Banja Luke v Beogradu

V soboto, 02.12.2023, so člani Društva Slovencev Republike Srbske Triglav iz Banja Luke obiskali Društvo Sava Beograd in ob tej priložnosti predstavili svojo založniško dejavnost. Obisk je nadaljevanje sodelovanja Društva Triglav z Društvom Sava, ki se je začelo s predstavitvijo…

Miklavž je v Bruslju razveselil pridne slovenske otroke

Včerajšnji večer (30. november 2023) bo mnogim ostal v prijetnem spominu, saj jih je tokrat prvič obdaril pravi samcati Miklavž. Objavljamo prispevek, ki so ga pripravili v Društvu Slo-Bel.    Tudi starejši otroci, ki so prejšnja leta že prejeli darila…

24. martinovanje v Banjaluki

V nekoliko drugačnem ambientu, a vseeno v dobrem vzdušju in še boljši družbi, so v Društvu Slovencev Republike Srbske Triglav letos že 24. leto zapored praznovali tradicionalno martinovanje. V Mladinskem centru v Banjaluki so se 18.11.2023 zbrali s številnimi starimi…

71. obletnica društva Slovenska vas

Društvo Slovenska vas je 5. novembra 2023 praznovalo 71. obletnico svojega delovanja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o slovesnosti pripravila Kristina Grbec. November v Buenos Airesu, pa mraz kot da bi zima, ki bi se že pred časom morala…

Minister Arčon v Kanalski dolini o čezmejnem sodelovanju in krepitvi slovenstva

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 27. novembra 2023 mudil v Kanalski dolini. Najprej so ga na svojem sedežu v Ovčji vasi sprejeli predstavniki Združenja Don Mario Černet, nato se je v prostorih Slovenskega…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2021 © Vse pravice pridržane.