Začetek avgusta je v Novi Gorici vnovič prežet z dogajanjem, ki ga prinaša Mednarodni mladinski filmski tabor v organizaciji Kinoateljeja in Ustanove Silvana Furlana, ob podpori Mestne občine Nova Gorica, Slovenskega filmskega centra, Častnega Konzulata Republike Poljske v Novi Gorici in Dežele FJK. Letošnja, trinajsta izvedba, ki sodi tudi v uradni program Evropske prestolnice kulture, povezuje mlade filmske navdušence v celotedenskem ustvarjanju. Nova Gorica, mesto na meji, je postalo prizorišče mladinskih kratkih filmov, ki bodo širši javnosti predstavljeni na zaključnem večeru v petek, 9. avgusta 2024, ob 21. uri v atriju Dijaškega doma v Novi Gorici (v primeru dežja v prostorih dijaškega doma). Mladi so tokrat navdih za ustvarjanje iskali v izhodiščnem naslovu Brezmejnost, ki jih vodi po poteh zgodb, zgodovine in idejnih prebliskov, umeščenih v naš skupni čezmejni prostor.

 

Poslanstvo tabora ostaja širjenje filmske kulture med mladimi skozi izkušnjo filmskega ustvarjanja, ki sočasno spodbuja njihovo kreativno in kritično razmišljanje v inovativnem učnem okolju in je ena od vrste aktivnosti, ki jih Kinoatelje čez celo leto izvaja v čezmejnem prostoru, da bi nadalje gojil ljubezen do filma.

 

Nadobudna druščina, sestavljena iz šestindvajsetih mladih udeležencev med 10. in 18. letom starosti  - Slovenci (tudi iz zamejstva), Italijani, Poljaki, Ukrajinci - ustvarja pod vodstvom mentorjev, med katerimi najdemo že poznane obraze, izkušene filmarje, pa tudi vrsto mlajših mentorjev, ki še študirajo film, montažo, multimedijske študije in s tem že zgodaj pridobivajo prve izkušnje in veščine. To so Jana Rajh Plohl (programska vodja), Mateja Sulič (koordinatorica projekta), Enej Ljubič Šinigoj, Jan Mozetič, Matej Okroglič, Pietro Cromaz, Alex Chiabai, Jure Batagelj, Karin Likar, Peter Persoglia in novi mentorji, ki se prvič preizkušajo v tej vlogi na taboru, Brina Fekonja in Lana Andolšek. Z nami je tudi Anisja Volčič, ki skrbi za pedagoško noto. Posebni gost letošnjega tabora je režiser in dokumentarist Vid Hajnšek, ki pomaga brusiti scenaristične ideje, obenem pa je v ponedeljek dopoldan vodil mojstrsko delavnico za mentorje filmskega tabora in druge filmofile, na temo »Učiti se učiti film«. Ponudil je vpogled v številne vidike filmskega poučevanja in predstavil metode poučevanja mladih o filmu, načrtovanje praktičnih vaj, upravljanje skupinske dinamike ter poudaril, da je film vedno rezultat skupinskih motivacij in ustvarjalnih prizadevanj. Njegova prisotnost je rezultat dolgoletnega sodelovanja Kinoateljeja z Akademijo umetnosti Univerze v Novi Gorici, s katerimi uresničujemo projekt Go! Studio, ki ga financira Evropska unija iz Sklada za male projekte GO! 2025 programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027, ki ga upravlja EZTS GO.

 

Osemnajst otrok se je tabora v preteklih izvedbah že udeležilo, pet udeležencev pa sodeluje prvič. Na taboru na povabilo organizatorjev tudi letos brezplačno sodelujejo trije ukrajinski otroci, ki kot begunci trenutno prebivajo v Dijaškem domu Nova Gorica.

Novinarska konferenca
Foto: Jure Batagelj

Koordinatorica tabora Mateja Sulič je na novinarski konferenci, na kateri so predstavili tabor, poudarila, da je »projekt vstopil v najstniška leta, kar dokazuje tudi veliko zanimanje mladih, da se ga udeležijo, pa tudi da ga soustvarjajo skupaj z nami.« Dodala je: »V perspektivi prihajajočega leta, ki bo prav kmalu obe Gorici še tesneje povezalo, smo si za izhodišče izbrali prav Brezmejnost. Udeleženci tabora so zelo mladi, meje v našem prostoru še niso zares doživeli. Zelo neučakani smo, da izvemo, kako se ta koncept odseva skozi njihove oči, doživljanja, predvsem pa to, kako lahko meje presegamo oz. jih dojemamo kot zgolj umetne konstrukte. Skupno nastaja šest kratkih filmov; gre za eno animacijo in pet kratkih filmov,  kjer se žanri prepletajo med igranim, dokumentarnim, eksperimentalnim, tudi z elementi komičnosti. Filmi bodo o brezmejnosti pripovedovali skozi metafore in sprehode po obeh mestih.«

 

Župan Mestne občine Nova Gorica Samo Turel je izpostavil: »Nova Gorica že vrsto let odseva brezmejnost in moč čezmejnega povezovanja na najrazličnejših področjih. Slovi kot odprto mesto, ki skupaj s sosednjo Gorico tvori somestje. Mesti sta skupaj lep primer v Evropi, kako je mogoče kljub trpki preteklosti razviti prijateljstvo in sodelovanje. Eden od lepih sadov tega sožitja je EPK, naziv, ki ga bo Nova Gorica v sodelovanju z Gorico nosila prihodnje leto. Brezmejnost je vsako leto prisotna tudi na tem taboru, kjer se v ljubezni do filmskega ustvarjanja združujejo mladi iz več držav. Oni brezmejnost dejansko živijo. Zato sem navdušen in prepričan, da imajo o tem veliko povedati in da jo bodo izvirno in domiselno prikazali na filmskem platnu.«

 

Vid Hajnšek pravi, da se je z veseljem odzval povabilu in se pridružil ustvarjanju na taboru, kjer je delil svoje filmske izkušnje. V soboto, le dan po zaključku tabora, pa bo na Lokvah v okviru potujočega Kina Soča projekcija njegovega dokumentarnega filma V mojih sanjah rase vsako noč drevo, ki je nastal v produkciji mariborskega društva Film FactoryHajnšek je izrazil zadovoljstvo, da bo film po predpremieri v Halozah in mednarodni premieri na festivalu dokumentarnega filma v Solunu svojo pot do občinstva nadaljeval prav na Goriškem.

 

Miranda Brataševec, predsednica Ustanove Silvana Furlana, je povedala: »Zelo pomembna je kontinuiteta organiziranja. Neverjetno je in vedno znova me navduši, kako domiselno in lucidno mladi vstopajo v ustvarjalni proces. V nedeljo so bili udeleženci tako zagnani z začetkom dogajanja, da so se lotili aktivnosti celo predčasno. To kaže, kako močan je zagon za novo ustvarjanje.«

 

Nedjan Brataševec, častni konzul Republike Poljske v Sloveniji, je spregovoril o pomenu filmskega izobraževanja: »Ustanova Silvana Furlana, s katero tako radi združujemo moči, nosi dalje ideje brata Mirande Brataševec, Silvana Furlana, to je izobraziti mlade na filmskem področju. Veseli smo, da konzulat vedno znova privablja na tabor tudi mlade s Poljske, kar vpliva na spoznavanje drug drugega in omogoča, da se Slovenijo predstavlja tudi navzven. Obenem pa že 25 let poteka naše uspešno sodelovanje z občino, kar je obrodilo sadove tudi na gospodarskem področju.«

 

 

19. Vseslovensko srečanje na Hrvaškem

V soboto, 7. 9. 2024, je v gozdnem parku Golubinjak (Gorski kotar) potekalo že 19. Vseslovensko srečanje slovenskih društev v organizaciji Zveze slovenskih društev na Hrvaškem.   Srečanja se je udeležilo kar 312 članov iz slovenskih društev na Hrvaškem. Udeleženci…

Haag: Slovenija na Embassy festivalu spet zastopana v najlepši luči

Prvo septembrsko soboto je v nizozemskem Haagu tradicionalno popestril Embassy festival. Kot že dolgo vrsto let pred tem so se z ličnimi paviljoni predstavile dežele iz vsega sveta, med njimi spet Slovenija. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila…

Srečanje Mladinske Misijonske Skupine na Pristavi

V nedeljo, 11. avgusta 2024, so se pri maši na Pristavi zbrali mladi, ki smo se teden prej vrnili iz misijona v Eldorado – nekateri iz slovenske skupnosti v Argentini, drugi pa iz Slovenije, preko programa POTA Katoliške Mladine. Prispevek…

Izšla je septembrska številka otroške revije Pastirček

Izšla je septembrska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici.   Septembrska izdaja je prva številka revije v novem šolskem letu 2024/2025. Kakor prejšnje izdaje je polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in…

Minister Arčon na predstavitvi izseljenske kulturne dediščine iz Bethlehema (ZDA)

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 9. septembra 2024 v Evangeličanskem centru Murska Sobota udeležil in zbrane nagovoril na dogodku ob javni predstavitvi zbirke arhivskega gradiva in predmetov, ki so bili…

Na Goriškem nov bibliobus

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je 2. septembra 2024, na prvi šolski dan, udeležil in zbrane pozdravil na slovesnosti ob prevzemu novega bibliobusa Goriške knjižnice Franceta Bevka Nova Gorica. Nov bibliobus bo…

Likovna kolonija Društva Slovencev Martin Krpan iz Smedereva

Konec avgusta je na obrežju Donave v bližini Kovina potekala Likovna kolonija »SUSRET 2«, posvečena medgeneracijskemu sodelovanju in ustvarjanju. Kolonija, ki jo organizira Društvo Slovencev Martin Krpan iz Smedereva, je tudi letos združila mlade umetnike iz Smedereva, Čačka, Vršca in…

Prireditev ob Dnevu Imigrantov v Argentini

4. septembra obhajajo v Argentini Dan Imigrantov. Colegio Esloveno Anton Martin Slomšek iz Mendoze je ob tej priložnosti pripravil posebno prireditev, saj so vsi ustanovitelji kolegija potomci slovenskih priseljencev. Zato se na ta dan poudarijo spomini in zavest od kod…

Zaključen 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla v BiH

Od 29. do 31. avgusta 2024 je na planinskem domu Bočica pri Kaknju potekal 10. jubilejni Tabor za otroke slovenskega porekla, ki ga je organiziralo Društvo meščanov slovenskega porekla Jožef Špringer iz Kaknja. Ta tradicionalni dogodek, ki se odvija že…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.