V prizadevanju za politične spremembe, osamosvojitev in mednarodno priznanje Slovenije so se v prelomnih časih vključevale praktično vse slovenske organizacije, ki so delovale po svetu, med njimi še posebej tudi slovenske katoliške župnije oziroma misije, kjer so imeli zelo aktivno vlogo tudi slovenski duhovniki. V tem prispevku predstavljamo dva slovenska duhovnika, ki sta v Clevelandu, v Združenih državah Amerike, vodila slovenski župniji, župnijo Sv. Vida in župnijo Marije Vnebovzete, Jožeta Božnarja in Janeza Kumšeta (John Kumse).

 

Župnik Jože Božnar (župnija Sv. Vid) je bil med idejnimi pobudniki Slovenskega ameriškega sveta, ustanovljenega novembra 1989 (vodil ga je dr. Mate Roesmann), ki je že zelo zgodaj moralno in tudi finančno podprl delovanje koalicije Demos. Clevelandski rojaki se še vedno spominjajo, kako je župnik Božnar na prvem sestanku sveta izročil ček za 5.000 dolarjev. To je bila zelo pomembna spodbuda za ostale rojake, da so se tudi oni širokogrudno odzvali z donacijami v podporo Demosa. Konec februarja 1990 je bilo tako zbranih že blizu 60.000 dolarjev.

 

V oznanilih sv. Vida je bila 9. decembra 1990 objavljena prošnja rojakom za pomoč Sloveniji ob velikih poplavah, pa tudi vabilo na predavanje Vinka Lipovca, dolgoletnega urednika časopisa Ameriška domovina, o političnih spremembah v domovini. Božnar je bil v začetni sestavi odbora Združenih Američanov za Slovenijo, župnijska oznanila pa so redno obveščala in vabila k različnim dogodkom in akcijam v podporo samostojne Slovenije. Župniji sta se leta 1991 pridružili novoustanovljenemu širokemu odboru Združenih Američanov za Slovenijo in posredovali izjave odbora vernikom, ki so v nadaljevanju pomagali tudi pri zbiranju sredstev za pomoč Sloveniji pri odpravljanju materialnih in drugih posledic osamosvojitvene vojne, posebne nabirke so bile tudi za žrtve vojne v Sloveniji.

 

V začetku delovanja odbora je bil blagajnik odbora župnik Janez Kumše. Spominja se, da je v tistem času, kljub siceršnjim razlikam med Slovenci, vladal duh enotnosti v skupni želji pomagati Sloveniji, prav tako pa mu ostaja močno v spominu sveta maša, ki so jo darovali v začetku julija 1991 za mir oziroma blagor domovine.

 

 

Župnika Jože Božnar in Janez Kumše

1.julija 1991, ob pol osmih zvečer, je bila v clevelandski stolnici sv. Janeza Evangelista darovana maša za mir oziroma za blagor domovine, h kateri sta vabili slovenski župniji. Po predlogu clevelandskega škofa Anthonyja Pille sta bili k maši povabljeni tako slovenska kot hrvaška skupnost, organiziral in vodil pa jo je župnik Kumše, ki se spominja, da je že na poti do katedrale na cesti opazil veliko avtomobilov s slovenskimi in hrvaškimi zastavami, v njih pa ljudi v narodnih nošah, ki so hiteli k maši. Cerkev je »pokala po šivih«, množica je bila opremljena s številnimi slovenskimi, hrvaškimi in ameriškimi zastavami. K čustveno izjemno nabitem vzdušju je bistveno prispevalo tudi mogočno petje. Maša je bila v slovenščini, pridiga pa v angleščini. Pridigi v angleščini je sledila še pridiga v slovenščini, ki jo je imel dr. Drago Ocvirk, duhovnik iz Slovenije, ki je v tistem času predaval na clevelandski državni univerzi. Hrvaški verniki so bili prav tako nagovorjeni v svojem jeziku. Somaševali so tudi škof slovenskega porekla Edward Pevec (kot glavni mašnik), duhovniki Jože Božnar, Frank Kosem, Viktor Tomc, Anton Rebolj, Frank Godic, Viktor Cimperman, Paul Krajnik, hrvaški duhovnik in še nekateri drugi. Rektor katedrale je po maši dejal, da je to praznovanje preseglo vsa pričakovanja, ne on ne škof pa nista pomnila, da bi bila katedrala kdaj prej v svoji zgodovini tako polna. Škof Pevec je bil nad dogodkom navdušen. Slovenski časopis Ameriška domovina je poročal o okoli 1.200 Slovencih, ki so se v katedrali sv. Janeza udeležili maše, ocene pa se gibljejo tudi do 1.500.

 

Župnik Kumše danes razmišlja: »Ta dogodek, ki je rojake združil v molitvi, je bil odločilnega pomena za celotno nadaljnje dogajanje med slovensko skupnostjo, ki se je – sicer nevajena medsebojnega sodelovanja - poenotila v srčni želji pomagati Sloveniji v njenem boju za neodvisnost. Ne govorimo zgolj o spremembah v odnosih med voditelji političnih ali kulturnih organizacij, ampak je šlo za dejansko dobro voljo in podporo prav vsakega posameznika. Ko so slovenska prizadevanja priznale tudi Združene države Amerike, smo bili izjemno ponosni. Slovenske organizacije so takrat dojele pomen in moč sodelovanja v dobro naše skupnosti. Sadove takratnih prizadevanj za samostojnost in mednarodno priznanje Slovenije lahko čutimo še danes, saj je sodelovanja med raznoliko slovensko skupnostjo v Clevelandu in severovzhodnem Ohiu čedalje več.«

 

8.novembra 1992 je škof Edward Pevec v clevelandski katedrali daroval zahvalno mašo »za svobodo in mir«. Tudi tokrat je bila katedrala nabito polna.

 

Jože Božnar se je rodil leta 1944 na Pristavi pri Polhovem Gradcu. Po končanih treh razredih osnovne šole se je z družino preselil k očetu, ki je že leta 1945 pred komunističnim nasiljem zbežal v Avstrijo in potem v Kanado. Na clevelandski katoliški univerzi John Carroll je diplomiral iz zgodovine, nadaljeval s študijem teologije in bil leta 1970 posvečen v duhovnika. Od leta 1972 je pri Sv. Vidu v Clevelandu pomagal takratnemu župniku Rudolfu Prazniku, nato od leta 1975 župniku Edwardu Pevcu. Ko je bil ta štiri leta kasneje imenovan za rektorja clevelandske katedrale (leta 1982 pa za pomožnega škofa v Clevelandu), pa je prevzel vlogo župnika. V juliju letos odhaja v zaslužen pokoj.

 

Janez Kumše oziroma John Kumse (1952) je sin Slovenca in Slovakinje, rojen v Barbertonu, naselju v bližini Clevelanda. Slovensko se je naučil v odraslih letih, saj je študiral tudi v Sloveniji. V duhovnika je bil posvečen leta 1979. Duhovniško pot je začel kot kaplan pri Sv. Vidu in župniku Jožetu Božnarju, kot župnik pri Mariji Vnebovzeti pa deluje od leta 1987.

Andrejka Možina prejemnica letošnje 62. nagrade Vstajenje

Strokovna žirija literarne nagrade Vstajenje, v sestavi prof. Magda Jevnikar, prof. Jadranka Cergol, prof. Adrijan Pahor, novinarka Erika Jazbar, urednica Nadia Roncelli in urednik Marij Maver, je na svoji zadnji seji po poglobljenem in tehtnem razmisleku odločila, da letošnjo 62.…

Priprave na veliko noč v Colegio Esloveno v Mendozi

Velik teden in velika noč imata na Slovenskem poseben čar, saj ju spremljajo bogati običaji in globoko zakoreninjene tradicije, ki so jih naši predniki skrbno negovali in jih z ljubeznijo predali naslednjim generacijam. Med tistimi, ki nadaljujejo to dragoceno dediščino,…

Državna sekretarka Humar se je udeležila zaključne prireditve POPRI 2025

Državna sekretarka Vesna Humar se je udeležila podelitve nagrad za podjetniške ideje POPRI, ki jo v sodelovanju s še tremi slovenskimi inkubatorji že 22. leto zapored organizira Primorski tehnološki park. Urad je soorganizator in finančni podpornik dogodka, na katerem sodeluje…

Pomladno druženje SGZ in Generalnega konzulata RS v Celovcu

Slovenska gospodarska zveza (SGZ) in Generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu sta tudi letos uspešno organizirala tradicionalno pomladno srečanje, ki je povezalo več kot sto štirideset udeležencev – predstavnikov gospodarstva, politike, kulture in medijev. Dogodek se je odvil v petek,…

600 zamejskih otrok v Planici navijalo za naše orle

Pod Poncami so se v četrtek, 27. marca 2025, na prvi tekmovalni dan Svetovnega pokala v smučarskih skokih v Planici, zbrali najmlajši navijači. Na povabilo podpredsednika vlade in ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona so se…

Zakladnica spominov: Suzana Guoth

Študijski center za narodno spravo je v sklopu zbirke Zakladnica spominov izvedel intervju s Suzano Guoth. Pričevalka se je rodila leta 1943 v Sombotelu na Madžarskem. Je upokojena profesorica nemškega in ruskega jezika, pesnica, prevajalka ter avtorica več knjig.  …

NK Bruselj sedaj tudi s podporo Urada nastopa v bruseljski amaterski ligi

NK Bruselj je amaterski nogometni klub Slovencev v Bruslju. Letos jih finančno podpira tudi Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu.   Klub tako nadaljuje z udeležbo v bruseljski amaterski nogometni ligi BXL Euroleague. V ponedeljek,…

Spuščanje gregorčkov po reki Vrbas

Slovenci v Banja Luki so tudi letos obeležili gregorjevo. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je pripravila učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine Metoda Perger.   Gregorjevo je praznik, ki se praznuje 12. marca, na god sv. Gregorja, papeža in cerkvenega učitelja.…

Projekt MAJ: Umetno inteligentna prihodnost v regiji Vrbskega jezera

28. in 29. marca 2025 je na Koroškem potekal projekt MAJ – „Mreža Alpe Jadran“ ki je združil 40 mladih iz Avstrije, Italije, Madžarske, Hrvaške in Slovenije. Udeleženci so se poglobljeno ukvarjali s temami umetne inteligence (UI) in digitalizacije, razpravljali…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.