Od 10. do 14. maja 2024 so v Beogradu v stavbi Jugoslovanske kinoteke potekali jubilejni deseti Dnevi slovenskega filma. Beograjskemu občinstvu so bile predstavljene novosti slovenske kinematografije - ogledati so je bilo mogoče izbrane filme slovenskih avtorjev, ki so bili prikazani na lanskem Filmskem festivalu v Portorožu. Prispevek o dogodku je pripravil Josip Veber.
Na otvoritvi programa so govorili dr. Asta Vrečko, ministrica za kulturo Republike Slovenije, Damjan Bergant, veleposlanik Republike Slovenije v Beogradu, Saša Verbič, predsednik Nacionalnega sveta Slovenske narodne manjšine v Srbiji in Društva Slovencev Sava, Jugoslav Pantelić, direktor Jugoslovanske kinoteke ter Drago Zupanc, selektor festivala.
Filmsko revijo je uradno odprl Jure Ivanušič, znani slovenski igralec in vsestranski filmski umetnik. Ministrica za kulturo dr. Asta Vrečko je dejala, da ji je v čast pozdraviti visoke goste, prijatelje festivala in ljubitelje slovenske kinematografije ter se zahvalila vsem, ki so prispevali k ustanovitvi in izvedbi tega pomembnega festivala. "Povezava filmskih umetnikov in producentov iz dveh držav pozitivno vpliva tako na slovensko kot srbsko kinematografijo," je dejala Asta Vrečko.
V dvorani Jugoslovanske kinoteke so v okviru otvoritvene slovesnosti pripravili razstavo plakatov in fotografij iz preteklih edicij revije, ki jo je z dragocenimi umetninami obogatila fotografinja Irena Herak, svetovalka za kulturo in medije pri Veleposlaništvo Republike Slovenije v Beogradu. Že od samega začetka revije Dnevi slovenskega filma je Irena Herak prispevala k vizualni prepoznavnosti dogodka, saj je s kamero poskrbela za močan umetniški vtis s snemanjem osebnosti, posebnih gostov, dogodkov in srečanj umetnikov.
Po otvoritveni slovesnosti sta v dvorani Makavejev Jugoslovanske kinoteke premierno predvajali dva filma. Najprej je bil predvajan kratki dokumentarni film "Ita Rina - Diva iz Divače" beograjskega avtorja Vladimirja Šojata. Gre za film o eni najlepših in najbolj znanih igralk z našega prostora v dobi nemega filma, ki je svojo hollywoodsko kariero žrtvovala za ljubezen v Beogradu.
Nato so si lahko gledalci ogledali dokumentarni film Maje Weiss "Slovenski otroci Lebensborna", ki govori o zadnjih preživelih žrtvah nacističnega rasnega eksperimenta, ko je bilo leta 1942 trideset »rasno primernih« slovenskih otrok vključenih v razvpiti Nacistični program Lebensborn, ki ga je ustanovil Heinrich Himmler, da bi razširil arijsko raso.
Dnevov slovenskega filma v Beogradu so se udeležili tudi predstavniki Društva Slovencev Logarska dolina Pančevo, ki so se z ministrico Vrečko pogovarjali o kulturnih programih in dogodkih, ki jih namerava to društvo izvesti v prihodnjem obdobju. Ob tej priložnosti so jo povabili, da obišče Pančevo kot gostja pri nekaterih programih, ki jih bo društvo organiziralo jeseni.
Ministrica se je povabilu z veseljem odzvala in poudarila, da bo Ministrstvo za kulturo Republike Slovenije vedno pomagalo pri organizaciji kakovostnih projektov ter poudaril njihov velik pomen za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana
tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17
E-pošta: urad.slovenci@gov.si
2022 © Vse pravice pridržane.