Nagrada Dušana Černeta se od leta 1976 podeljuje v spomin na časnikarja, publicista, javnega delavca, narodnjaka in politika Dušana Černeta (1916–1975), ki je s svojo dejavnostjo zlasti v povojnih letih pomembno zaznamoval razvoj slovenskega kulturnega in političnega življenja v Italiji. Tedaj je bil izoblikovan pravilnik, po katerem se nagrada podeljuje »Slovencu oz. Slovenki ali slovenski organizaciji kot priznanje za zasluge v boju za ideje, za katere se je boril Dušan Černe, se pravi za slovenstvo, demokracijo, krščanstvo«. Prvi prejemnik nagrade je leta 1976 bil beneškoslovenski časopis Dom. Od tedaj do danes je bila nagrada podeljena že štiriintridesetkrat. Zadnja je leta 2021 bila podeljena socialni delavki in vzgojiteljici Ivici Švab.

 

Komisija, ki jo sestavljajo Tomaž Simčič, Erika Jazbar in Ivo Jevnikar, je na seji dne 5. decembra nagrado za leto 2022 soglasno podelila Aniti Bergnach in Vesni Jagodic, in sicer za njuno vztrajno prizadevanje, da bi otroci iz Benečije, zlasti tisti, ki obiskujejo dvojezično šolo v Špetru, imeli v okviru priprav za prejem prvega svetega obhajila krščanski nauk v slovenskem jeziku.

 

Na misel, da bi morala biti beneškim otrokom pravica do pouka v lastnem jeziku zagotovljena tudi na verskem področju, sta Anita in Vesna pred kakimi šestimi leti prišli po zanimivem spletu okoliščin. Anita, ki je že imela za sabo katehetske izkušnje, se je namreč takrat vrnila v Špeter, Vesna, ki je pred preselitvijo v Čedad bila na Tržaškem aktivna skavtinja, pa je ravno tedaj imela otroke na dvojezični osnovni šoli v Špetru.

 

Toda ne v špetrski ne v čedajski župniji za predlog o katehezi v slovenskem jeziku ni bilo posluha, češ da bi pouk v slovenščini postal dejavnik ločevanja med otroki. Začetni neuspeh pa Aniti in Vesni ni vzel poguma. Nasprotno, v zavesti, da si prizadevata za pravično in krščansko stvar, sta vztrajali in naposled s pomočjo slovenskega duhovnika prof. Marina Qualizze, beneških vernikov in katoliškega lista Dom našli razumevajočega sogovornika v župniku v Fojdi Giovanniju Driussiju. Naklonjenost sta izkazala tudi ravnateljica dvojezične šole v Špetru Sonja Klanjšček in njen naslednik Davide Clodig, ki sta otrokom dodelila šolsko učilnico v izvenšolskem urniku. Težav še bilo konec, saj je bil po nekaj letih duhovnik Driussi premeščen. Zadrego je rešil slovenski župnik Božo Zuanella, ki je otroke sprejel, kljub temu da je pripadal drugi župniji. In naposled je leta 2020 stvari zapletla še epidemija covida.

 

Kljub omenjenim težavam je Benečija, v veliki meri po zaslugi prizadevnosti in vztrajnosti Anite in Vesne, v zadnjih letih doživela že tri obrede prvega svetega obhajila v slovenskem jeziku, prvega na Tarčmunu, druga dva pa v Špetru. Trenutno ima katehistinja Anita pri nauku deset otrok različne starosti in redno dela z njimi vsak torek popoldne, Vesna pa ji stoji ob strani z organizacijskega vidika, sestavlja molitve in prošnje otrok za mašo in s kitaro spremlja mašne otroške pesmi.

 

Vesna Jagodic je rojena Barkovljah pri Trstu, a že 20 let živi v videnski pokrajini, kamor je dospela zaradi igranja rokometa v Manzanu. Je poročena, z dvema sinovoma, živi v Čedadu. Otroka obiskujeta dvojezično šolo v Špetru, kjer je tudi sama že 15 let zaposlena kot stalna profesorica slovenščine, zgodovine in zemljepisa. Aktivna je v krajevnih društvih, članica odbora Zavoda za slovensko izobraževanje, Zavodskega sveta večstopenjke šole Pavel Petričič, rokometna trenerka, občasno vodi tečaje slovenskega jezika in večkrat tolmači na videnskem sodišču.

 

Anita Bergnach je rojena v Vidnu, Benečanka, dalj časa je živela v Sloveniji, kjer se je šolala. Univerzo je obiskovala v Vidnu. Poročena, z dvema sinovoma, živi v Špetru in kot stalna profesorica poučuje slovenščino, zgodovino in zemljepis na dvojezični šoli. Občasno vodi tečaje slovenskega jezika ter vodi slovenski krščanski nauk za otroke.

 

Podelitev nagrade bo v soboto, 17. decembra 2022, v špetrskem župnišču po sv. maši, ki jo v slovenščini daruje msgr. Marino Qualizza in se začenja ob 18.30.

Vesna in Anita pred grobom Ivana Trinka v Trčmunu.
prof. Vesna Jagodic
prof. Vesna Jagodic
prof. Anita Bergnach
prof. Anita Bergnach

Minister Matej Arčon pri slovenski manjšini v Celovcu

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Drugi dan obiska je bil namenjen obisku nekaterih ustanov, ki delujejo v Celovcu.…

Minister Arčon v Selah in Dobrli vasi na avstrijskem Koroškem

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon se je med 15. in 16. aprilom 2024 mudil na dvodnevnem obisku slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem. Ministra je spremljala državna sekretarka na Uradu Vlade RS za Slovence v zamejstvu…

Srečanje predstavnika SGBN z argentinsko zunanjo ministrico

V torek, 16.4.2024, se je argentinska ministrica za zunanje zadeve Diana Mondino na seji odbora FIESP (Federacija industrij zvezne države São Paulo) v brazilskem São Paulu srečala s soustanoviteljem SGBN in predstavnikom slovenske poslovne diaspore v Latinski Ameriki, dr. Štefanom…

Občni zbor in velikonočni prazniki v San Martinu

Tudi letos so v Slovenskem domu San Martin v Argentini skupaj lepo praznovali Veliko noč in se na svoje domove vrnili blagoslovljeni in s prenovljenim namenom biti boljši. Prispevek o praznovanju je za Svobodno Slovenijo pripravila Lučka Makek. Na cvetno nedeljo,…

Slovensko-japonska prijateljska skupina je proslavila praznik cvetočih češenj

Slovensko-japonska prijateljska skupina se je konec marca zbrala v parku Shiba, da proslavi praznik cvetočih češenj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Jelisava Dobovšek Sethna. Pikinik smo pripravili skupaj s člani Slovensko-japonskega poslovnega sveta, ki so poskrbeli za tradicionalno japonsko pakirano…

Slovenski Veliki teden v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu

Tudi letos so v cerkvi Marije Pomagaj v Buenos Airesu potekali obredi svetega velikonočnega tridnevja. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je objavila Svobodna Slovenija.   VELIKI ČETRTEK Spomin na zadnjo večerjo je potekal v pripravi mladih: njihovo petje je…

Odprte so prijave na poletno šolo »Slovenščina malo drugače«

Združenje Slovenska izseljenska matica tudi letos organizira poletno šolo “Slovenščina malo drugače” za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Spodaj objavljamo vabilo Združenja SIM. POLETNA ŠOLA »SLOVENŠČINA MALO DRUGAČE«Živjo, poletje je seveda čas za počitnice in zabavo. Z nami…

Obisk slovenskih zdravstvenih delavcev v Beogradu

Prejšnji teden je potekalo prisrčno srečanje slovenskih zdravnikov s kolegi iz Srbije in predstavniki slovenskih društev v Srbiji. Zavod za zdravstveno varstvo železničarjev Srbije je gostil slovenske kolege, ki so bili v Beogradu v okviru turističnega ogleda srbske prestolnice. Prispevek…

Srečanje slovenskih poslovnih organizacij v São Paulu

Prejšnji teden, 5. aprila 2024, je pod okriljem SGBN v brazilskem São Paulu potekalo trilateralno srečanje poslovnih organizacij Slovenske globalne poslovne povezave (SGBN), Slovensko argentinske gospodarske zbornice (SLOAR) in Gospodarske zbornice Slovenija-Brazilija (SLOBRAZ).   Na srečanju so bili prisotni predsednik…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2022 © Vse pravice pridržane.