Ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Helena Jaklitsch je danes, 24. julija, na Uradu za Slovence v zamejstvu in po svetu sprejela štipendiste Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije (ASEF) slovenskega rodu, ki te dni v Sloveniji nabirajo nova znanja in izkušnje.

 

Poleg treh štipendistov iz ZDA in Argentine so se današnjega srečanja udeležili predstavniki organizacije ASEF na čelu z enim od ustanoviteljev, članom odbora direktorjev in izrednim profesorjem na Univerzi Stanford v ZDA dr. Juretom Leskovcem, ASEF mentorjem prof. dr. Jernejem Uletom, profesor molekularne nevroznanosti na University College London (UCL) (mentor letošnje štipendistke, ki namerava preko ASEF štipendijskega programa na raziskovalni obisk v Veliko Britanijo) ter doc. asist. dr. Jernejem Kovačem z Medicinske fakultete v Ljubljani (mentor letošnjega štipendista iz ZDA). Sprejemu  je sledila novinarska konferenca, na kateri je dr. Jure Leskovec predstavil štipendijske programe ASEF, ki jih sofinancira tudi urad, pomen izmenjav in izkušnje ASEF mentorja je predstavil prof. dr. Ule. Po koncu novinarske konference pa so mladi štipendisti še sami strnili svoje vtise iz izmenjave ter vizijo slovenstva doma in po svetu.

 

Ministrica dr. Helena Jaklitsch je zbrane pozdravila in poudarila, da je vesela, da se je lahko danes srečala z ASEF štipendisti, mladimi, ki prihajajo iz različnih koncev sveta v Slovenijo nabirat izkušnje. Poudarila je: »To je odličen in zelo pomemben način povezovanja. Ena skrb urada je iskanje načinov, kako podpreti vse možne oblike tega povezovanja in tudi vračanja Slovencev, ki živijo in ustvarjajo po svetu v Slovenijo. V času COVID krize se je izkazalo tudi bistveno povezovanje tako slovenskih raziskovalcev, profesorjev in pa tudi drugih strokovnjakov po svetu, ki delujejo na univerzah, inštitutih in s svojim bogatim znanjem lahko ogromno doprinesejo tudi razvoju potencialov Slovenije kot take.«

 

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija si prizadeva za »kroženje možganov« med Slovenijo in ZDA oziroma tujino. Fundacija vključuje mrežo 50 aktivnih slovenskih intelektualcev in profesorjev po 45 univerzah v ZDA, Kanadi, Avstraliji, Veliki Britaniji, Avstriji, Danski in na Novi Zelandiji ter vsaj 20 profesorjev in podjetnikov v Sloveniji. Do leta 2019 je omogočil izmenjave 95 štipendistom.

 

S štipendijami za potomce slovenskih izseljencev iz ZDA in drugih držav, ki prihajajo v Slovenijo na 10-tedenski raziskovalni obisk ali na obisk podjetja dajejo priložnost za napredovanje v karieri in osebno rast, ob tem pa seveda tudi spoznavajo domovino svojih prednikov in vzpostavljajo nove povezave, ki se ohranijo ter nadaljujejo tudi po izvedenem obisku.

 

V letu 2020 je bilo v okviru ASEF štipendijskega programa izbranih 10 izjemnih mladih posameznikov slovenskih korenin, ki živijo v tujini. Trije štipendisti, dva iz ZDA in ena iz Argentine, so trenutno v Sloveniji, sedem štipendistov pa namerava priti na raziskovalni obisk v jesenskih in zimskih mesecih.

 

Dr. Jure Leskovec je izpostavil pomen programov štipendiranja za omogočanje mladim slovenskih korenin, da še bolje spoznajo in se vključijo v družbo v Sloveniji: »Lepa statistika je, da približno četrtina naših štipendistov ohrani trdno vez, mnogi se v Slovenijo potem tudi preselijo, tukaj delajo, študirajo in na ta način spet povezujemo Slovence po svetu.« Na koncu je poudaril, da jih veseli, da delo z uradom poteka tako dobro: »Zelo smo veseli in hvaležni za dobre odnose in za vso podporo in razumevanje, ki ga dobimo na uradu in upamo, da bomo lahko še naprej sodelovali, spodbujali kroženje znanja, dajali priložnosti mladim in spodbujali slovenstvo doma in po svetu.«

 

Dr. Jernej Ule je izpostavil viden rezultat kroženja znanja. Lansko leto je namreč v sodelovanju University College London in Kemijskega inštituta v Ljubljani pridobil prestižen projekt Evropskega raziskovalnega sklada, kar mu bo v prihodnjih petih letih omogočilo zaposlitev kar osmih ljudi v laboratoriju v Sloveniji.

 

Vabljeni na sejem zaposlitvenih priložnosti v Sloveniji

Vabljeni na Sejem zaposlitvenih priložnosti v Sloveniji, ki bo v četrtek, 9. maja 2024, od 10. do 18. ure na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani.   Gre za enega izmed največjih zaposlitveno-kariernih dogodkov pri nas. K udeležbi ste lepo vabljeni tudi…

Izšla je majska številka otroške revije Pastirček

Izšla je majska številka zamejske otroške revije PASTIRČEK, ki jo izdaja Zadruga Goriška Mohorjeva v Gorici. Nova številka 9 (šolsko leto 2023/2024) je kakor prejšnje izdaje polna zanimivih poučnih zgodb, pobarvank, otroških pesmi in zabavnih iger. Strani revije krasijo otroške risbe…

Projekt "Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo" že trinajsto leto zapored

Na OŠ Božidarja Jakca v Ljubljani že trinajsto leto zapored izvajajo projekt Podarimo si prijatelja – podarimo si knjigo, v sodelovanju z Društvom Slovencev Lipa iz Prijedora (Bosna in Hercegovina), s katerim so povezani od leta 2013. Prispevek o dogodku…

NSKS: Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen

Objavljamo sporočilo za javnost Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS).   Memorandum iz leta 2011 še vedno ni izpolnjen   Ob 13. obletnici bolečega kompromisa o krajevnih napisih Narodni svet koroških Slovencev z obžalovanjem ugotavlja, da je memorandum z dne 26.…

Minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja

V torek, 23. aprila 2024, ob svetovnem dnevu knjige in avtorskih pravic, je minister Matej Arčon na uradu gostil založnika in avtorja Lojzeta Wieserja, ki se je v letošnjem letu odločil za upokojitev. Slovenec, ki se z založništvom ukvarja že od…

Perspektivna mlada smučarka, zamejska Slovenka Caterina Sinigoi uradu podarila svoj dres

Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je v torek, 23.4.2024, v prostorih urada skupaj s sodelavci sprejel mlado nadobudno smučarko Caterino Sinigoi, ki prihaja iz tržaškega Krasa. Mlada športnica, ki je v letošnji sezoni začela tekmovati…

Občni zbor in prvenstvo v taroku Združenja prijateljev Slovenije na Nizozemskem

Člani Združenja prijateljev Slovenije, ki deluje na Nizozemskem, so imeli v soboto, 13. aprila 2024, občni zbor. Obenem so izvedli tudi tradicionalno prvenstvo v taroku in tako združili prijetno s koristnim. Vabljeni k branju prispevka, ki ga je o dogodku…

Odprte so prijave na 31. poletno šolo "Halo, tukaj slovenski Mediteran!"

Fakulteta za humanistične študije Univerze na Primorskem v sodelovanju z Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper in s finančno podporo Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu letos organizira že 31. poletno šolo slovenskega jezika, ki bo med 8. in…

Minister Arčon slavnostni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon je bil v sredo, 17.4.2024, slovesni govorec na slovesnosti ob 160-letnici knjižničarstva na Vipavskem. Ob tej priložnosti so odkrili tudi doprsni kip ustanovitelja dr. Karla Lavriča. Knjižnico,…