Etnologinja Vlasta Mlakar je več kot dve desetletji raziskovala etnobotanično izročilo na Slovenskem. Svoja spoznanja je strnila v obsežni knjigi z naslovom Rastlina je sveta, od  korenin do cveta, ki je izšla leta 2015, poljudno-strokovno monografijo pa dopolnjuje preko 80 dokumentarnih fotografij iz fototeke Slovenskega etnografskega muzeja. Da bi drobec tega znanja in verovanja, modrosti in skrivnosti naših prednikov o vsestranski uporabi rastlin, ki se kaže v načinu življenja in kulturi Slovencev, ponesla tudi k slovenskim rojakom po svetu, je avtorica v letu 2020 objavila angleško izdajo z naslovom Sacred Plants in Folk Medicine and Rituals – Ethnobotany of Slovenia.

 

Knjiga predstavlja tradicionalno znanje in verovanje o rastlinskem svetu in odpira vpogled v tisočletja staro izkustveno znanje naših prednikov o uporabi rastlin v prehranske, zdravilne, gospodarske, estetske in obredne namene, ki je bilo vselej povezano z nadnaravnim svetom, prek katerega je človek usmerjal svoje duhovno, družbeno in gmotno dojemanje sveta in sebe. Avtorica nam prek najrazličnejših in najpogostejših načinov uporabe rastlin predstavlja izredno bogato dediščino znanja naših prednikov, njihovo modrost in prebrisanost, pogled na svet in naravne pojave. Rastline so imele v življenju naših prednikov izjemen pomen od rojstva do smrti, od pomladi do zime; z njimi so se veselili in tolažili, se zdravili, podili zlo, klicali srečo. Vejica bršljana ali rožmarina pod vzglavjem naj bi zagotovila zakonsko srečo, zdravilna šentjanževka je hkrati čarovna roža kresnega časa in je bila v obredni rabi za zaščito pred vsemi slabimi vplivi, netresk je cenjeno zdravilo za ušesne bolezni, po ljudskem verovanju pa ima obrambno moč za zaščito pred 'hudo uro'.

 

Naši predniki so bili varuhi posvečenega znanja, ki je izhajalo iz naravnega in kozmičnega reda. Častili so svete gore, zdravilne izvire, duhove narave, svete gaje in drevesa, rastline in živali, v znak spoštovanja pa so z različnimi obrednimi dejanji darovanja naravi vselej vračali za vse tisto, kar so od nje prejemali. Po stoletjih pozabljanja in velikih ran, ki jih je človek zadal okolju, se z vedno večjimi koraki vrača zanimanje za sonaraven način življenja, kar pomeni spoštljiv odnos do narave kot so ga poznali že naši predniki.

 

»Če ne poznamo svoje preteklosti, težko razumemo sedanjost in z veliko negotovostjo gledamo v prihodnost. Vlasta Mlakar deli z nami spoznanja naših prednikov, pridobljena v domačem kulturnem okolju, in ravno v tem je največji pomen njenega dela«, je v predgovoru k angleški izdaji zapisala Barbara Sosič, kustosinja Slovenskega etnografskega muzeja.

Naslovnica knjige v slovenščini.
Naslovnica knjige v angleščini

Kmalu bo zaživela Info točka za vračanje v Republiko Slovenijo

Z veseljem sporočamo, da bo v okviru Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu 20. maja 2024 zaživela Info točka za vračanje v Republiko Slovenijo, kjer bodo na enem mestu zbrane koristne informacije in usmeritve, s katerimi…

Minister Arčon na obisku pri Slovencih v Srbiji

Podpredsednik vlade in minister za Slovence v zamejstvu in po svetu je med 12. in 14. majem obiskal Srbijo. Minister Matej Arčon s slovenskimi društvi na severu Srbije Po ocenah v Srbiji živi okoli deset tisoč Slovencev in njihovih potomcev. Ustanovljenih…

Gostovanje Lutkovne skupine Luki v Banja Luki in Prijedoru

Na lep pomladni dan, 11. maja 2024, je Društvo Slovencev Triglav v Banja Luki gostilo prav posebne goste. Amaterska Lutkovna skupina Luki iz Kisovca je za otroke uprizorila avtorsko predstavo Izgubljeni volk.  Za gostovanje slovenske lutkovne skupine v Banja Luki…

Slovenščina nas povezuje: Učenci DPS iz Švice obiskali Osnovno šolo Nazarje

V sklopu projekta Slovenščina nas povezuje so učenci dopolnilnega pouka slovenščine iz Švice med 9. in 13. majem 2024 obiskali Osnovno šolo Nazarje.  Učenci DPS v Švici so v Nazarjah imeli priložnost biti del pouka, spoznati nove prijatelje in ta…

Delavnica kamišibaja v Banja Luki

V soboto, 13. 4. 2024, so v Društvu Slovencev Triglav Banja Luka skupaj z osnovnošolskimi učenci dopolnilnega pouka slovenščine spoznavali japonsko gledališče kamišibaj. Krajši prispevek o dogodku je pripravila Barbara Goršič.  Ker v mesecu maju pričakujemo v društvu obisk slovenske…

Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije je gostoval pri dopolnilnem pouku slovenščine na Dunaju

Od 22. do 24. aprila 2024 je Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije gostoval pri dopolnilnem pouku slovenščine na Dunaju.   Za slovenske otroke in mladostnike na Dunaju ter v okolici je pripravil dve delavnici, in sicer Kaj sta počela…

70. misijonska tombola v Slomškovem domu

V nedeljo, 7. aprila 2024, so v Slomškovem domu (Ramos Mejía) izvedli že 70. misijonsko tombolo. Vabljeni k branju prispevka, ki so ga za Svobodno Slovenijo pripravili v Slomškovem domu. Bela nedelja, prva po Veliki noči, je med Slovenci v Argentini…

Slovenec Staš Čakš v polfinalu tekmovanja v klasični kitari v Luksemburgu

Slovenski glasbenik Staš Čakš bo nastopil v polfinalu 3. mednarodnega tekmovanja v klasični kitari. Tekmovanje bo potekalo v sklopu Luksemburškega kitarskega festivala, ki ga bo od 10. do 13. maja 2024 gostil glasbeni konservatorij mesta Luksemburg.   Polfinalni krog bo…

Stati inu obstati: Pogled na 50-letno dediščino dopolnilnega pouka slovenščine v Švici, Lihtenštajnu in na Predarlskem

Iz Züricha poročajo o izidu posebnega zbornika Stati inu obstati, ki predstavlja pogled na 50-letno dediščino dopolnilnega pouka slovenščine v Švici, Kneževini Lihtenštajn in na Predarlskem. Zbornik je bil izdan ob 50. obletnici obstoja dopolnilnega pouka v teh regijah ter…

Urad Vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu
Erjavčeva 15
1000 Ljubljana

tel: +386 1 230 80 00
fax: +386 1 230 80 17

E-pošta: urad.slovenci@gov.si

2020 © Vse pravice pridržane.